VIDEO Jiří Mádl vyrazil do berlínského moře. A měl nervy

Šimon Šafránek, Berlín
15. 2. 2014 9:56
Herec a debutující režisér Jiří Mádl na Berlinale představil svůj film Pojedeme k moři. Do českých kin přijde 10. dubna.
Pojedeme k moři.
Pojedeme k moři. | Foto: Falcon

Berlín (od našeho spolupracovníka) - Jeden z nejznámějších mladých českých herců, který je v současnosti v kinech k vidění v komedii Vejška, si vyzkoušel jaké to je, stát na druhé straně kamery. Hrdinou režijního debutu Jiřího Mádla Pojedeme k moři je desetiletý kluk Tomáš, který dostane k narozeninám kameru. Po vzoru Miloše Formana se rozhodne natočit svůj film.

Vážnější linka příběhu se točí okolo Tomášova podezření, že otec chodí na zálety. V hlavních rolích Mádlova výletu k moři se objeví Ondřej Vetchý, Jaroslava Pokorná a Jan Maršál.

Pojedeme k moři se během Berlinale promítalo na Evropském filmovém trhu, stejně jako několik dalších nových českých filmů: Líbánky Jana Hřebejka, Klauni Viktora Tauše, Bella Mia Martina Duby, Vejška Tomáše Vorla a Revival Alice Nellis. Jedině Mádlův film se tu ale promítal ještě před svou českou premiéru, která je naplánovaná na 10. dubna.

Mádl, který tráví začátky února v Berlíně už pravidelným studiem němčiny, se byl na projekci sympaticky podívat, a to přesto, že trhová promítání bývají nemilosrdná: nákupčí nejsou zrovna trpěliví nebo citliví diváci. Nakouknou a jdou, všímají si často víc svého telefonu, než plátna.

Podívejte se na ukázku z filmu Pojedeme k moři.
Podívejte se na ukázku z filmu Pojedeme k moři. | Video:

Jiří Mádl si přesto odnesl pozitivní dojmy: „Průměrně na český film chodí pět až šest lidí, na mým filmu bylo jedenačtyřicet lidí a nikdo neodešel.“ Zkušenost samotná pro něj ale byla stresující: „Byl jsem strašně nervózní, koukat se na svůj film s diváky je něco hrozně osobního. Jako kdybych se na to najednou koukal jejich očima,“ uzavírá herec a režisér, kterého jsem během Berlinale zpovídal přímo před jedním z festivalových kin.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Chemičku Deza z holdingu Agrofert znovu prověřuje Česká inspekce životního prostředí, píše server

Podle serveru iRozhlas unikly z areálu chemičky začátkem letošního roku do ovzduší neznámé látky. "A v okolí závodu byl podle místních obyvatel cítit několik hodin silný zápach. Deza jakékoliv pochybení odmítá," píše server.

Jméno chemičky se v médiích objevilo i ve spojitosti s otravou řeky Bečvy, kdy do ní podle České inspekce životního prostředí unikly kyanidy, které poškodily vodní biotop asi na 40 kilometrech toku od Valašského Meziříčí po Přerov. Do kafilerie tehdy odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Viníka ekologické havárie úřady zatím nenašly, Deník Referendum ale v listopadu napsal, že se v den otravy se v Deze, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Podle deníku se incident stal v kaustifikační jednotce, odkud unikla směs látek. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka poté řekl ČTK, že šlo o provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy