"Mělo smysl natočit takový film, protože spoustě lidí vrací radost ze života," řekla při přebírání sošky herečka Zuzana Kronerová, jež ztvárnila hlavní roli stárnoucí Hany, která najde nový smysl života v partě otužilců.
25. ročník Českého lva
- Nejlepší film: Bába z ledu (režie Bohdan Sláma, glosa)
- Režie: Bába z ledu
- Scénář: Bába z ledu
- Ženský výkon v hlavní roli: Zuzana Kronerová (Bába z ledu)
- Mužský výkon v hlavní roli: Pavel Nový (Bába z ledu)
- Ženský výkon ve vedlejší roli: Petra Špalková (Bába z ledu)
- Mužský výkon ve vedlejší roli: Oldřich Kaiser (Po strništi bos, recenze)
- Dokument: Červená (režie Olga Sommerová, rozhovor)
- Kostýmy: Simona Rybáková (Milada, recenze)
- Scénografie: František Lipták, Martin Velíšek, Aurel Klimt (Lajka, rozhovor)
- Dramatický televizní seriál: Svět pod hlavou (režie Marek Najbrt, Radim Špaček)
- Televizní film nebo minisérie: Spravedlnost (režie Peter Bebjak)
- Studentský film: Atlantida, 2003 (režie Michal Blaško, rozhovor)
- Kamera: Vladimír Smutný (Po strništi bos)
- Střih: Jiří Brožek, Michal Lánský, Jana Vlčková (Špína)
- Masky: Milada (Andrea McDonald)
- Hudba: Křižáček (Irena a Vojtěch Havlovi, glosa)
- Plakát: Po strništi bos (Zdeněk a Jan Svěrákovi)
- Cena diváků: Po strništi bos
-
Zvuk: Po strništi bos (Jakub Čech, Claus Lyng)
Slavnostní večer u příležitosti předávání ceny Český lev nejúspěšnějším snímkům loňského roku jen potvrdil nominace. Šest redesignovaných sošek v hlavních kategoriích si odnesl do souboje o Oscara vyslaný snímek Bába z ledu režiséra Bohdana Slámy. V boji o Oscara neuspěl, na Českých lvech ano.
"Získali jsme ty nejprestižnější kategorie. Já bych to samozřejmě přál všem svým kolegům, kteří byli nominovaní, protože všichni z nich odvedli výbornou práci. Hlavně si myslím, že je to potřeba brát jako oslavu českého filmu a tvořivosti jako takové, že ten český film prostě nechcípá. Důležité je, že český film vytváří nějaké třeba i etické pole a v příbězích ukazuje, v jaké společnosti žijeme," řekl režisér Sláma.
Během letošního ročníku téměř zopakoval úspěch svého filmu Štěstí z roku 2005, který získal sedm Českých lvů. Tehdy dostal vedle ceny pro nejlepší film stejně jako dnes i cenu za scénář a režii.
Jen se dvěma soškami za kostýmy a masky naopak odešel další favorit, deset let připravovaný snímek Milada o Miladě Horákové. Do finálového klání šel s deseti nominacemi. Třináct nominací měl film Jana s Zdeňka Svěrákových Po strništi bos, výrazněji na sebe však upozornil jen v podobě Oldřicha Kaisera, jenž získal cenu za vedlejší roli podivína Vlka, a kamery Vladimíra Smutného.
Pouze hudbu Ireny a Vojtěcha Havlových, kteří jinak působí zcela mimo mainstreamovou scénu, ocenili porotci v případě vítěze karlovarského filmového festivalu, "středověkého" snímku Křižáček.
Se svým typicky umírněným, avšak přesným a neuvěřitelně pohotovým humorem večerem provázela slovenská moderátorka Adela Vinczeová, která poskytla dostatek prostoru oceněným filmařům. Ti v mnoha případech vyzývali k boji za svobodu. Například režisér Marek Najbrt neopomněl na závěr děkovné řeči k seriálu Svět pod hlavou poznamenat: "Nevolte Zemana".
O sympatický moment večera se postarali otec a syn Vladimír a Adam Mišíkovi, kteří v komorní verzi zazpívali jako duet Vladimírův hit na text Václava Hraběte Variace na renesanční téma. Duet v době vzniku vzbuzoval silné emoce a řada lidí ho kritizovala (přečtěte si o tom v rozhovoru s Janem P. Muchowem), v Rudolfinu však skladba i její přednes v akustické podobě působily civilním a pokorným dojmem.
Filmaře, kteří přetahovali děkovnou řeč, během večera usměrňovala pískotem na píšťalku hudebnice Vladivojna La Chia. Ta se, sama nominovaná za hudbu ke snímku 8 hlav šílenství o básnířce Anně Barkové, starala o hudební "podmaz" při předávání cen. Kostýmní výtvarnici Simonu Rybákovou její pískání vyprovokovalo natolik, že se na hudebnici utrhla a v nastalé, téměř surreálné situaci nabídla publiku vtip "o poště, který by mu ale stejně nedošel."
VIDEO: Takhle vypadá nová skleněná soška Českého lva.