Foto: Radost tvůrců Báby z ledu i ostrá politická prohlášení. Takové byly filmové ceny Český lev

Herci z filmu Bába v ledu s režisérem Bohdanem Slámou (uprostřed).
Ještě před zahájením přímého přenosu z Rudolfina, kde se v sobotu večer rozdávaly filmové ceny Český lev, přečetl režisér Svěrák na jevišti text nazvaný Pět vět na obranu České televize.
K Janu Svěrákovi se ve své děkovné řeči přidala i režisérka Olga Sommerová poté, co získala Českého lva za filmový dokument Červená.
Simona Rybáková byla oceněná za kostýmy k historickému snímku Milada.
Českého lva za vedlejší roli převzal Oldřich Kaiser za snímek Po strništi bos.
Foto: ČTK
Kultura ČTK Kultura, ČTK
10. 3. 2018 22:42
Jubilejní 25. ročník filmových cen cen České filmové a televizní akademie (ČFTA) Český lev ovládl snímek Bába z ledu režiséra Bohdana Slámy. Rodinný film proměnil nominace hned v šesti kategoriích. Kromě ocenění za nejlepší film získal také sošku za nejlepší režii, mužský i ženský herecký výkon v hlavní roli, nejlepší scénář a nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy