Recenze: Biľakova bondovka míří za Vladem až do Transylvánie

Tatiana Brederová
Aktualizováno 5. 2. 2015 21:32
Inscenace Putin a Biľak u trezoru ve Švandově divadle je bezbřehou burleskou o bezbřehé svévoli politiků.
Putin a Biľak u trezoru.
Putin a Biľak u trezoru. | Foto: ŠD - Michal Hančovský

Recenze - Čtvero setkání dvojic různých osudů, světonázorů i dob nabídne letos  cyklus Intimní rozhovory ve Studiu Švandova divadla. Druhý díl ovládli muži, které spojuje politická moc a činy, které jsou krokem zpět od demokracie.

A byť se tyto osobnosti ve skutečnosti nikdy nepotkaly, rozhodla se Viktorie Čermáková, režisérka a autorka inscenace Putin a Biľak u trezoru, vyfabulovat, co by bylo kdyby.

Fakta a fantasmagorie

Načasování inscenace je velmi přesné a trefné – Vasil Biľak skonal v úctyhodném věku teprve před rokem, a tedy se za svoje nechvalně známé „pozvání osvoboditelů“ již zpovídá vyšší moci. Druhý aktér pozoruhodného setkání Vladimir Putin poslední měsíce plní stránky všech médií a jeho vztah k moci jako takový rozhodně stojí za úvahu a analýzu.

Již samotný rámec a téma inscenace naznačuje, že se nešetří nadsázkou, mysteriózní atmosférou či humorem. Příběh je vystavěn na zápletce, kdy se mrtvý Biľak (hostující Miloslav Mejzlík) rozhodne očistit vlastní svědomí a čest svých potomků a získat a zlikvidovat originál „zvacího dopisu“. A kde jinde ho hledat než u Putina (Marek Pospíchal).

Nečekaná noční návštěva sice Putina zneklidní, nicméně na různé přeludy a strašidla je zřejmě již zvyklý. V jeho spartánsky zařízené ložnici defilují přízraky, které mu připomínají jeho vroubky na svědomí. Podivný důchodce z Československa je ale výjimečně neodbytný a nervy Putina jsou stále nestabilnější a nestabilnější.

Putin a Biľak u trezoru.
Putin a Biľak u trezoru. | Foto: ŠD - Michal Hančovský

V inscenaci se tak propojují dokumentární fakta a čirá fantazie autorky. Při psaní textu ji inspirovaly rozhovory s komentátory, politology a odborné statě, ale kupříkladu i známý francouzský dokument Cesta k moci o Putinovu vzestupu, Biľakovy paměti nebo slavný film Diktátor Charlieho Chaplina. Tento výchozí materiál pak Čermáková prošpikovala opulentními fantasmagoriemi, groteskou a parodií na horory a thrillery.

Všeobjímající parodie

Viktorie Čermáková ve svých režiích dokáže opravdu bohatě vrstvit významy, hříčky a aluze, žánry i nečekané zvraty. I Putin s Biľakem nabízejí spoustu nápadů a akce, i když poněkud na úkor konzistentní výpovědi. Divákova pozornost je neustále tříštěna z myšlenky na myšlenku a v tomto, byť promyšleném, chaosu se jen těžce orientuje.

Putin a Biľak u trezoru.
Putin a Biľak u trezoru. | Foto: ŠD - Michal Hančovský

Samotná analýza mocenských praktik není zrovna originální či hluboká, důraz je kladen spíš na efekty a narážky na známá fakta.

Zejména Marek Pospíchal coby Putin vytváří skvělou parodii, a to i bez použití extrémní stylizace. Je jako trochu neurotický moula, který žije v iluzi o svých schopnostech. Spíš než důstojného státníka vidíme klubíčko nervů s duší malého kluka, který se chce podobat Jamesi Bondovi. Zkouší na Biľaka nemotorné triky z juda, dělá kotrmelce s pistolí a v rádoby nebezpečném manévru se urputně snaží udržet na gymnastických kruzích. V kostýmu odrostlého pionýra a v županu s nápisem „Vlad“ je tato charakteristika celkem trefná.

Onen nápis Vlad je jedním z mnoha interpretačních klíčů, které Čermáková do inscenace vložila. V kombinaci s množstvím lebek, které má ve své ložnici vystavené, je zřejmé, že režisérka mířila v analogii do středověké Transylvánie. Takových drobností je v inscenaci spousta, kupříkladu když nenápadný potkan v akváriu časem odhalí svou identitu, ukáže se, že si Putin hýčká jako domácího mazlíčka Angelu Merkelovou.

Putin a Biľak u trezoru.
Putin a Biľak u trezoru. | Foto: ŠD - Michal Hančovský

Miloslav Mejzlík jako Biľak vytvořil typ urputného a zlomyslného dědka, který se nebojí vzepřít rozhodnutí a vůli samotného Putina. Ostatně, nemá již co ztratit, jenom získat. Se škodolibým klidem se snaží Putina přesvědčit, že opravdu nemá na výběr, a nakonec svému záměru i učiní zadost.

Dvojici titulních postav doprovází dějem Martina Krátká, která vystřídá několik převleků. Představí další přeludy Putina, ale zejména pokojskou Annu, která v závěru zamotá příběh celkem zásadně. Z plaché a oddané služebnice se vyklube tajná agentka, která postřelí samotného prezidenta. V převleku gymnastky (opět zřejmě ne zcela náhodný výběr) se zhostí situace a završí latentně přítomné „bondovství“.

Putin a Biľak u trezoru.
Putin a Biľak u trezoru. | Foto: ŠD - Michal Hančovský

Výčet analogií, citací a metafor v inscenaci by byl stejně dlouhý jako výčet žánrů, témat či estetik, které lze v inscenaci najít. Byť se jedná o komorní kus, identifikovat a rozklíčovat to vše není snadné. Také není celkem jednoduché se zorientovat v ideové rovině. Když ale rezignujeme na hloubkovou analýzu a necháme se unášet očistným smíchem nad zlomocí státníků, dává inscenace smysl jako jakési bezbřehé burlesky o bezbřehé svévoli politiků.

Putin a Biľak u trezoru. Scénář a režie: Viktorie Čermáková. Dramaturgie: Martina KInská. Výprava a hudba: Matěj Sýkora. Hrají: Marek Pospíchal, Miloslav Mejzlík, Martina Krátká. Švandovo divadlo Praha. Premiéra 31. ledna 2015. Nejbližší představení: 13. a 20. února.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné MPO kvůli nefungujícímu on-line systému prodlouží do 4. února

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné MPO kvůli nefungujícímu on-line systému prodlouží do 4. února, sdělil ČTK ministr Havlíček.

On-line informační systém MPO pro podávání žádostí do programů COVID je podle Havlíčka připraven. Příjem žádostí začne znovu v sobotu v 08:00, uvedl.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Nový majitel má dát za Vítkovice Heavy Machinery přes 1,2 miliardy korun

Nový majitel by měl za ostravský strojírenský podnik Vítkovice Heavy Machinery (VHM) zaplatit 1,2115 miliardy korun. Jde o nejvyšší nabídku ze čtvrtečního druhého kola výběrového řízení. Byla vyvolávací cenou v páteční aukci na portálu verejnedrazby.cz, do níž postoupilo pět nejvážnějších zájemců, a nakonec se ukázala být i konečnou cenou. Za firmu to ČTK sdělil Jaroslav Martínek.

Jméno subjektu, který ve výběrovém řízení předložil nejvyšší nabídku, zatím insolvenční správce Lukáš Zrůst nesdělil. "Bude oznámeno po splnění dílčích povinností ve smyslu insolvenčního zákona," uvedl Martínek.

Prodejní proces páteční aukcí ještě neskončil. Do 27. ledna musí s jejími výsledky vyslovit souhlas věřitelský výbor, zajištění věřitelé a soud. "Pokud bude vysloven, má nový majitel čas do 11. března na doplacení kupní ceny. O den později je nejzazší termín pro uzavření smlouvy o převodu závodu a 15. března je rozhodný den pro převod VHM na nového majitele," uvedl Martínek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americká Sněmovna reprezentantů předá Senátu ústavní žalobu na bývalého prezidenta Trumpa v pondělí. Oznámil to šéf senátní většiny Schumer

Zdroj: ČTK
Další zprávy