Křičeli na mě, že transky roznáší covid, a pak mě dobili, říká nebinární Yuki 

Clara Zanga Clara Zanga
5. 3. 2023 12:00
Pětadvacetiletý Yuki odmala pokukoval po šatech. Na gymplu nevěděl, zda není gay, i když ho vždy přitahovaly ženy. Chvíli si myslel, že je transgender ženou a nastoupil tranzici, kterou po třech měsících ukončil. Klid našel až v nebinaritě - nehlásí se k mužské ani ženské genderové identitě. "Dnes nosím make-up i oblečení podle nálady, nemá pro mě gender," vysvětluje v podcastu Co z tebe bude?!
Nebinárnímu Yukimu se dodnes stává, že na něj cizí lidé reagují podrážděně. Když jde večer ven, počítá s tím, že by mohl nastat konflikt.
Nebinárnímu Yukimu se dodnes stává, že na něj cizí lidé reagují podrážděně. Když jde večer ven, počítá s tím, že by mohl nastat konflikt. | Foto: Tomáš Vocelka

Yuki přiznává, že žít v Česku jako "menšina v menšině" není vždycky jednoduché, protože tuzemská společnost je poměrně konzervativní. "Žijeme ve velmi binární společnosti, v jiných zemích se tato témata řeší už delší dobu, u nás se to začalo řešit až po revoluci, proto se toho spousta lidí bojí. Diskuse je v pořádku, ale celebrity tady mluví o milionech pohlaví. Měli bychom alespoň používat správné pojmy a rozlišovat 'pohlaví' a 'gender'," říká o postojích Čechů v diskusi o genderových identitách. 

Samotný koncept nebinarity je podle něj složitější na pochopení než všeobecně známější trans identita. Dodnes se mu stává, že na něj cizí lidé reagují podrážděně. Když jde večer ven, počítá s tím, že by mohl nastat konflikt. Jednou se mu dokonce stalo, že jej skupina lidí fyzicky napadla. "Dva roky zpátky mě dobili na ulici s tím, že 'transky roznáší koronavirus'," vzpomíná. Jako nejlepší protiútok se mu osvědčilo dát najevo, že nemá strach.

"Dřív pro mě bylo hrozně důležité si vzít jednou za čas šaty, abych doplnil svou ženskou energii, protože jsem nedokázal tuto stránku popustit," vysvětluje Yuki.
"Dřív pro mě bylo hrozně důležité si vzít jednou za čas šaty, abych doplnil svou ženskou energii, protože jsem nedokázal tuto stránku popustit," vysvětluje Yuki. | Foto: Tomáš Vocelka

Yuki nastoupil tranzici ve 23 letech pod vlivem podle jeho názoru "zastaralé sexuologie". "Většina sexuologů je stará škola a na nebinaritu se dívají jako na trend. Spoustu lidí proto začnou přesvědčovat, že jsou transgender," sdílí svou zkušenost. Jako žena žil rok po svém coming outu mezi rodinou, přáteli i v práci. Tranzici ukončil po třech měsících. Pochopil totiž, že se spíš chtěl líčit, nosit šaty a nepobuřovat přitom konzervativní společnost, než že by skutečně toužil změnit své tělo. Rodina ho ve všech situacích podpořila, přesto přiznává, že když se jeho matka dozvěděla, že nebude podstupovat žádné operace, ulevilo se jí. 

Dnes už je v sebepřijetí mnohem dál, k čemuž mu pomohla i terapie. "Dřív pro mě bylo hrozně důležité si vzít jednou za čas šaty, abych doplnil svou ženskou energii, protože jsem nedokázal tuto stránku popustit, dokud jsem to oblečení neměl na sobě. Teď už pro mě oblečení gender nemá a vybírám si ho podle nálady," říká. Přizpůsobuje tomu i chování v binární společnosti. Když má sukni, jde na dámské záchody, když se stylizuje více stereotypně mužsky, zavítá na pánské. 

Rozhovor s nebinárním Yukim si můžete poslechnout ve všech podcastových aplikacích: Soundcloud, Spreaker, Spotify, Apple Podcasty a Google Podcasty.

Co z tebe bude?!
Autor fotografie: Tomáš Vocelka

Co z tebe bude?!

  • Podcast o niterných problémech mladých lidí v rychle se měnícím světě. Zabývá se mimo jiné genderovou identitou, vztahem k vlastnímu tělu a profesní krizí. Jednotlivé díly moderují Tomáš Maca a Clara Zanga. 
  • 1. díl podcastu představuje Yukiho a jeho spletitou cestu k nebinaritě.
  • 2. díl se věnuje Matějovi, který s humorným nadhledem zavrhuje chlapáckou představu mužství. Pere, žehlí, neřídí auto a stará se o dceru. 
  • 3. díl v příběhu Anny odhaluje, s jakými problémy se potýká krásná a inteligentní žena v mužském světě. (19. března)
  • 4. díl ukazuje, že můžete být pohledným mladíkem, a přesto nesnášet své tělo. Jirka je sice umělec a model, nemůže se ale na sebe podívat do zrcadla. (26. března)
  • 5. díl nabízí pohled Čechovietnamky Míši, která se vyrovnává se stereotypy v zemi, kde se narodila, i ve vlasti svých rodičů. (2. dubna)
  • 6. díl je o Adéle, která během pandemie přibrala na váze a okolí jí to dává na potkání nemístně najevo. (9. dubna)
  • 7. díl je o Nicol, kterou téměř zotročil provoz divadelní kavárny. Po kompletním vyhoření našla překvapivou úlevu v korporátu. (16. dubna)
  • 8. díl podcastu ukazuje naopak druhou stranu korporátu. Sabina v toxické firmě přibrala 25 kilo a dopracovala se k úzkosti, z níž se dodnes léčí. (23. dubna)
  • 9. díl podcastu je o nemoci z nečinnosti. Lidé většinou vyhoří z přepracování, Anna-Marie ale upadla do depresí kvůli nudě v práci (30. dubna)
  • 10. díl podcastu se věnuje Alžbětě, která žila v partnerství na úkor svých potřeb a teď je šťastně single (7. května)
  • 11. díl podcastu patří příběhu Honzy, který má problém navázat dlouhodobý vztah a život mu komplikuje také pornografie (14. května)
  • 12. díl představuje příběh Jitky, která potkala lásku na semaforu, a když to nevyšlo, šla hledat partnera na seznamku (21. května)
  • 13. díl je o Lucii a Karolíně, které se milují, ale stát jejich lásce nevychází vstříc (28. května)
  • 14. díl je o hasičce Báře, která se rozhodla nemít děti, nemá k nim totiž vztah (4. června)
 

Právě se děje

Další zprávy