Na tenhle svět dítě nepřivedu. Bezdětná hasička Bára nechce přelidnit planetu

Tomáš Maca Tomáš Maca
4. 6. 2023 12:00
Zatímco její vrstevnice se rozplývají nad miminky, hasička Bára tikání biologických hodin ani v jednatřiceti necítí. Představa, že by se vzdala své práce a stala se jednou z unavených a podrážděných matek, které vídá ve svém okolí, ji děsí. Proto se rozhodla zůstat bezdětná. V podcastu Co z tebe bude?! přitom přiznává, že vyrostla v idylickém rodinném prostředí a vždycky se ráda starala o druhé.
Bára často slýchá, že by byla skvělá máma. "Mně ale děti nic neříkají. Když vidím video, na kterém jí dvouleté batole lžičkou kaši a patlá ji všude kolem sebe, vstávají mi vlasy hrůzou," přiznává.
Bára často slýchá, že by byla skvělá máma. "Mně ale děti nic neříkají. Když vidím video, na kterém jí dvouleté batole lžičkou kaši a patlá ji všude kolem sebe, vstávají mi vlasy hrůzou," přiznává. | Foto: Lukáš Bíba

Bára žije už osm let s partnerem. Mají byt, stabilní zaměstnání i podporující rodiče, kteří by jim v případě potřeby pomohli s hlídáním. Přesto se oba shodli, že potomky mít nechtějí. "Když mi bylo kolem dvaceti, říkala jsem si, že dodělám vysokou školu, najdu si práci a pak s přítelem začneme pracovat na miminku. Přišlo mi to normální. Najednou jsem ale byla vystudovaná, zaměstnaná a touha po mateřství pořád nikde. Všichni mi říkali, že to časem přijde, jenže nepřišlo. Po letech čekání jsem si uvědomila, že mít dítě je volba a že si ho pořizovat nemusím," říká Bára.

"Někomu může moje rozhodnutí připadat sobecké, ale se svým současným životem jsem naprosto spokojená a nedokážu si představit, že by mi ho dítě narušilo. Kdyby se ve mně probudil mateřský pud, tak bych svoje pohodlí obětovala, ale nevidím důvod, proč bych měla podstoupit takhle zásadní změnu kvůli něčemu, o co nestojím," vysvětluje hasička, která pracuje jako operátorka na tísňové lince. Ve volném čase ráda sportuje, cestuje a věnuje se svému psovi. "Je možné, že mi pes dítě vynahrazuje. Není s ním ale zdaleka tolik práce. Když ho občas svěřím svojí mámě, říká, že dostala na hlídání chlupaté vnouče," směje se Bára.

Dobrovolnou bezdětnost si zvolila i proto, aby nepřispívala k přelidnění planety. Trápí ji, jakým směrem se společnost v době klimatické krize a všudypřítomných digitálních technologií ubírá. "Když jsem v práci zmínila, že bych nechtěla přivést dítě do tohohle světa, ostatní mě měli za naprostého blázna. Namítali, že se teď přece máme nejlépe v historii. Blahobyt, ve kterém žijeme, s sebou ale nese spoustu negativ. Vyrůstat v prostředí sociálních sítí musí být třeba pro psychiku malého človíčka obrovská nálož," upozorňuje Bára.

Přiznává přitom, že měla vždycky sklony o někoho pečovat. V dětství se starala o své mladší sourozence, dnes si hýčká psa a přítele. "Pečovatelský pud jsem zdědila po svojí mamince. Z výchovy mám zažité, že žena se má starat o domácnost, a dělám to ráda. Nebaví mě jenom žehlení. Když potom kolegům vyprávím, jak pro přítele chystám krabičky s jídlem nebo jak vychovávám psa, všichni se diví, proč nemám děti. Říkají, že bych byla skvělá máma. Mně ale děti opravdu nic neříkají. Když vidím video, na kterém jí dvouleté batole lžičkou kaši a patlá ji všude kolem sebe, vstávají mi vlasy hrůzou," přibližuje Bára v podcastu Co z tebe bude?!. Rozhovor najdete ve všech podcastových aplikacích: Soundcloud, Spreaker, Spotify, Apple Podcasty a Google Podcasty.

Co z tebe bude?!
Autor fotografie: Tomáš Vocelka

Co z tebe bude?!

 • Podcast o niterných problémech mladých lidí v rychle se měnícím světě. Zabývá se mimo jiné genderovou identitou, vztahem k vlastnímu tělu a profesní krizí. Jednotlivé díly moderují Tomáš Maca a Clara Zanga. 
 • 1. díl podcastu představuje Yukiho a jeho spletitou cestu k nebinaritě.
 • 2. díl se věnuje Matějovi, který s humorným nadhledem zavrhuje chlapáckou představu mužství. Pere, žehlí, neřídí auto a stará se o dceru. 
 • 3. díl v příběhu Anny odhaluje, s jakými problémy se potýká krásná a inteligentní žena v mužském světě. (19. března)
 • 4. díl ukazuje, že můžete být pohledným mladíkem, a přesto nesnášet své tělo. Jirka je sice umělec a model, nemůže se ale na sebe podívat do zrcadla. (26. března)
 • 5. díl nabízí pohled Čechovietnamky Míši, která se vyrovnává se stereotypy v zemi, kde se narodila, i ve vlasti svých rodičů. (2. dubna)
 • 6. díl je o Adéle, která během pandemie přibrala na váze a okolí jí to dává na potkání nemístně najevo. (9. dubna)
 • 7. díl je o Nicol, kterou téměř zotročil provoz divadelní kavárny. Po kompletním vyhoření našla překvapivou úlevu v korporátu. (16. dubna)
 • 8. díl podcastu ukazuje naopak druhou stranu korporátu. Sabina v toxické firmě přibrala 25 kilo a dopracovala se k úzkosti, z níž se dodnes léčí. (23. dubna)
 • 9. díl podcastu je o nemoci z nečinnosti. Lidé většinou vyhoří z přepracování, Anna-Marie ale upadla do depresí kvůli nudě v práci (30. dubna)
 • 10. díl podcastu se věnuje Alžbětě, která žila v partnerství na úkor svých potřeb a teď je šťastně single (7. května)
 • 11. díl podcastu patří příběhu Honzy, který má problém navázat dlouhodobý vztah a život mu komplikuje také pornografie (14. května)
 • 12. díl představuje příběh Jitky, která potkala lásku na semaforu, a když to nevyšlo, šla hledat partnera na seznamku (21. května)
 • 13. díl je o Lucii a Karolíně, které se milují, ale stát jejich lásce nevychází vstříc (28. května)
 • 14. díl je o hasičce Báře, která se rozhodla nemít děti, nemá k nim totiž vztah (4. června)
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy