Některým mužům vadí, že jsem chytrá. O formuli se se mnou bavit odmítli, říká Anna

Clara Zanga Clara Zanga
19. 3. 2023 12:00
Osmadvacetiletá Anna je herečka, modelka a posluchačka doktorského programu anglická filologie na Ostravské univerzitě. Na jedné straně ji baví fotbal a formule, v oblibě má ale i módu a umění. Jasně si také stojí za feministickými názory a konfrontuje s nimi často udivené okolí. "Jiné ženy se někdy diví, proč do toho sporu s muži jdu," říká v podcastu Co z tebe bude?! o genderových stereotypech. 
Anna Bangoura je herečka, moderátora a modelka. Ve všech svých profesích naráží na stereotypy.
Anna Bangoura je herečka, moderátora a modelka. Ve všech svých profesích naráží na stereotypy. | Foto: Aktuálně.cz / Gabriela Knýblová

Svůj široký záběr vysvětluje tím, že měla se sourozenci velkou volnost ve výběru zájmů. Na genderové stereotypy tak výrazněji narazila až mimo rodinný okruh. "Když jsem se v mužském kolektivu zapojila do rozhovoru o formuli, překvapilo je to a přestali se se mnou bavit, do té diskuse mě nepustili," dává příklad. 

Někdy má také pocit, že lidi popuzuje svou inteligencí i tím, že se zapojuje do složitých debat. Apriorní předpoklad, že jsou ženy méně důvtipné, vnímá i ve své herecké profesi. Všimla si například, že muži mají v rolích větší prostor, mohou se výrazněji pohybově projevovat a častěji dostávají komediální role. "Předpokladem humoru je totiž právě intelekt, proto někdy panuje přesvědčení, že ženy tak vtipné nejsou," hádá Anna. 

Od hereček se prý spíše očekává touha po roli Julie, která zemře pro nešťastnou lásku, aniž by na jevišti přestala být hezká. "Nedávno jsem viděla inzerát, který poptával 'oduševnělou herečku s dokonalou postavou'. Co to vůbec znamená dokonalá postava?" ptá se Anna. Ze své modelingové práce ví, že je poptávka po modelkách, které sportují a jsou fit. Zároveň na nich nesmí být fyzická aktivita příliš vidět, žádoucí je stereotyp jemné ženskosti bez zbytečných svalů. "Někdo to tak ale má, že když začne cvičit, tak mu svaly narostou, třeba já," vysvětluje Anna.

V partnerském vztahu se jí naštěstí daří se genderovým stereotypům, vyhýbat. S partnerem se snaží, aby se v domácnosti každý věnoval především tomu, co mu jde a co jej těší. "Já jsem spíše přes organizování, vím, kam věci ukládat, on je zase přes čistotu, takže třeba umyje okna. Navíc je naprosto fantastický kuchař, a hlavně ho to baví, takže jídlo většinou připravuje on," pochvaluje si. 

Rozhovor s Annou o genderových stereotypech nejen v herecké branži si můžete poslechnout ve všech podcastových aplikacích: Soundcloud, Spreaker, Spotify, Apple Podcasty a Google Podcasty

Co z tebe bude?!
Autor fotografie: Tomáš Vocelka

Co z tebe bude?!

 • Podcast o niterných problémech mladých lidí v rychle se měnícím světě. Zabývá se mimo jiné genderovou identitou, vztahem k vlastnímu tělu a profesní krizí. Jednotlivé díly moderují Tomáš Maca a Clara Zanga. 
 • 1. díl podcastu představuje Yukiho a jeho spletitou cestu k nebinaritě.
 • 2. díl se věnuje Matějovi, který s humorným nadhledem zavrhuje chlapáckou představu mužství. Pere, žehlí, neřídí auto a stará se o dceru. 
 • 3. díl v příběhu Anny odhaluje, s jakými problémy se potýká krásná a inteligentní žena v mužském světě. (19. března)
 • 4. díl ukazuje, že můžete být pohledným mladíkem, a přesto nesnášet své tělo. Jirka je sice umělec a model, nemůže se ale na sebe podívat do zrcadla. (26. března)
 • 5. díl nabízí pohled Čechovietnamky Míši, která se vyrovnává se stereotypy v zemi, kde se narodila, i ve vlasti svých rodičů. (2. dubna)
 • 6. díl je o Adéle, která během pandemie přibrala na váze a okolí jí to dává na potkání nemístně najevo. (9. dubna)
 • 7. díl je o Nicol, kterou téměř zotročil provoz divadelní kavárny. Po kompletním vyhoření našla překvapivou úlevu v korporátu. (16. dubna)
 • 8. díl podcastu ukazuje naopak druhou stranu korporátu. Sabina v toxické firmě přibrala 25 kilo a dopracovala se k úzkosti, z níž se dodnes léčí. (23. dubna)
 • 9. díl podcastu je o nemoci z nečinnosti. Lidé většinou vyhoří z přepracování, Anna-Marie ale upadla do depresí kvůli nudě v práci (30. dubna)
 • 10. díl podcastu se věnuje Alžbětě, která žila v partnerství na úkor svých potřeb a teď je šťastně single (7. května)
 • 11. díl podcastu patří příběhu Honzy, který má problém navázat dlouhodobý vztah a život mu komplikuje také pornografie (14. května)
 • 12. díl představuje příběh Jitky, která potkala lásku na semaforu, a když to nevyšlo, šla hledat partnera na seznamku (21. května)
 • 13. díl je o Lucii a Karolíně, které se milují, ale stát jejich lásce nevychází vstříc (28. května)
 • 14. díl je o hasičce Báře, která se rozhodla nemít děti, nemá k nim totiž vztah (4. června)
 

Právě se děje

Další zprávy