Některým mužům vadí, že jsem chytrá. O formuli se se mnou bavit odmítli, říká Anna

Clara Zanga Clara Zanga
19. 3. 2023 12:00
Osmadvacetiletá Anna je herečka, modelka a posluchačka doktorského programu anglická filologie na Ostravské univerzitě. Na jedné straně ji baví fotbal a formule, v oblibě má ale i módu a umění. Jasně si také stojí za feministickými názory a konfrontuje s nimi často udivené okolí. "Jiné ženy se někdy diví, proč do toho sporu s muži jdu," říká v podcastu Co z tebe bude?! o genderových stereotypech. 
Anna Bangoura je herečka, moderátora a modelka. Ve všech svých profesích naráží na stereotypy.
Anna Bangoura je herečka, moderátora a modelka. Ve všech svých profesích naráží na stereotypy. | Foto: Aktuálně.cz / Gabriela Knýblová

Svůj široký záběr vysvětluje tím, že měla se sourozenci velkou volnost ve výběru zájmů. Na genderové stereotypy tak výrazněji narazila až mimo rodinný okruh. "Když jsem se v mužském kolektivu zapojila do rozhovoru o formuli, překvapilo je to a přestali se se mnou bavit, do té diskuse mě nepustili," dává příklad. 

Někdy má také pocit, že lidi popuzuje svou inteligencí i tím, že se zapojuje do složitých debat. Apriorní předpoklad, že jsou ženy méně důvtipné, vnímá i ve své herecké profesi. Všimla si například, že muži mají v rolích větší prostor, mohou se výrazněji pohybově projevovat a častěji dostávají komediální role. "Předpokladem humoru je totiž právě intelekt, proto někdy panuje přesvědčení, že ženy tak vtipné nejsou," hádá Anna. 

Od hereček se prý spíše očekává touha po roli Julie, která zemře pro nešťastnou lásku, aniž by na jevišti přestala být hezká. "Nedávno jsem viděla inzerát, který poptával 'oduševnělou herečku s dokonalou postavou'. Co to vůbec znamená dokonalá postava?" ptá se Anna. Ze své modelingové práce ví, že je poptávka po modelkách, které sportují a jsou fit. Zároveň na nich nesmí být fyzická aktivita příliš vidět, žádoucí je stereotyp jemné ženskosti bez zbytečných svalů. "Někdo to tak ale má, že když začne cvičit, tak mu svaly narostou, třeba já," vysvětluje Anna.

V partnerském vztahu se jí naštěstí daří se genderovým stereotypům, vyhýbat. S partnerem se snaží, aby se v domácnosti každý věnoval především tomu, co mu jde a co jej těší. "Já jsem spíše přes organizování, vím, kam věci ukládat, on je zase přes čistotu, takže třeba umyje okna. Navíc je naprosto fantastický kuchař, a hlavně ho to baví, takže jídlo většinou připravuje on," pochvaluje si. 

Rozhovor s Annou o genderových stereotypech nejen v herecké branži si můžete poslechnout ve všech podcastových aplikacích: Soundcloud, Spreaker, Spotify, Apple Podcasty a Google Podcasty

Co z tebe bude?!
Autor fotografie: Tomáš Vocelka

Co z tebe bude?!

  • Podcast o niterných problémech mladých lidí v rychle se měnícím světě. Zabývá se mimo jiné genderovou identitou, vztahem k vlastnímu tělu a profesní krizí. Jednotlivé díly moderují Tomáš Maca a Clara Zanga. 
  • 1. díl podcastu představuje Yukiho a jeho spletitou cestu k nebinaritě.
  • 2. díl se věnuje Matějovi, který s humorným nadhledem zavrhuje chlapáckou představu mužství. Pere, žehlí, neřídí auto a stará se o dceru. 
  • 3. díl v příběhu Anny odhaluje, s jakými problémy se potýká krásná a inteligentní žena v mužském světě. (19. března)
  • 4. díl ukáže, že můžete být pohledným mladíkem, a přesto nesnášet své tělo. Jirka je sice umělec a model, nemůže se ale na sebe podívat do zrcadla. (26. března)
  • 5. díl nabídne pohled Čechovietnamky Míši, která se vyrovnává se stereotypy v zemi, kde se narodila, i ve vlasti svých rodičů. (2. dubna)
  • 6. díl je o Adéle, která během pandemie přibrala na váze a okolí jí to dává na potkání nemístně najevo. (9. dubna)
  • 7. díl je o Nicol, kterou téměř zotročil provoz divadelní kavárny. Po kompletním vyhoření našla překvapivou úlevu v korporátu. (16. dubna)
  • 8. díl podcastu ukazuje naopak druhou stranu korporátu. Sabina v toxické firmě přibrala 25 kilo a dopracovala se k úzkosti, z níž se dodnes léčí. (23. dubna)
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Tisíce lidí v Itálii demonstrovaly proti mafii, uctily památku jejích obětí

Tisíce lidí v úterý v Itálii demonstrovaly proti mafii. Pochodu v Miláně se zúčastnilo na 70 tisíc lidí, píše agentura ANSA. Mnozí nesli transparenty s nápisy "Je to možné", tedy že mafii porazit lze. Akce se konaly u příležitosti Dne památky nevinných obětí mafie, který si Italové připomínají v tento den od roku 2017. Někteří také připomněli, že před dvěma měsíci byl po 30 letech na útěku zatčen nejhledanější zločinec v zemi Matteo Messina Denaro, šéf sicilské mafie Cosa Nostra.

"Není možné, aby takový člověk byl na útěku 30 let. Nezapomeňme, že by býval mohl být zadržen dříve, pokud by nebyli lidé, kteří mu pomáhali unikat tak dlouho před spravedlností," řekl na dnešní demonstraci v Miláně turínský kněz Luigi Ciotti, který v roce 1995 založil sdružení Libera. To se snaží bojovat proti organizovanému zločinu a je organizátorem i úterních demonstrací.

Manifestace v Miláně se zúčastnil i starosta města Giuseppe Sala, po jehož boku šel například Vincenzo Agostino, otec policisty, jehož v roce 1989 zabila Cosa Nostra. V průvodu šli i další příbuzní obětí mafie, mnozí z nich měli na krku pověšené fotky svých zemřelých blízkých. Někteří z nich stále čekají na dopadení vrahů svých blízkých. "Bude to už 28 let a stále čekáme na pravdu," řekl agentuře AFP padesátiletý Paolo Marcone, jehož otce zabila v roce 1995 mafie v regionu Apulie. Během demonstrace řečníci přečetli jména zhruba 1100 lidí, které v uplynulých letech zabil organizovaný zločin.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Afghánistán a Pákistán zasáhlo zemětřesení o síle 6,5 stupně, hlášeni jsou mrtví

Sever Afghánistánu a Pákistánu ve středu zasáhlo zemětřesení, které mělo podle americké geologické služby sílu 6,5 stupně. Agentura Reuters píše, že zemětřesení bylo v hloubce 194 kilometrů a jeho epicentrum se nacházelo v horském pásmu Hindúkuš nedaleko odlehlé afghánské provincie Badachšán. Hlášeny jsou zatím tři oběti.

Úřady v pákistánském údolí Svát podle Reuters uvedly, že o život přišla 13letá dívka, na kterou se zřítila zeď domu. Dalších 150 lidí utrpělo zranění a nemocnice vyhlásily stav nouze. Mluvčí afghánského ministerstva pro řešení následků katastrof uvedl, že v provincii Laghmán na východní země zemřeli dva lidé. V Islámábádu, ale i v Kábulu a jinde v Afghánistánu, vybíhali lidé z domů a citovali verše z koránu, posvátné knihy muslimů, píše agentura AP.

Do některých vesnic v Badachšánu se i běžně dostává jen těžko a není s nimi telefonní spojení ani možnost komunikace prostřednictvím internetu. Obyvatelé Fajzábádu, metropole této provincie, uvedli, že se jim asi minutu třásly tabulky v oknech. Poškozeny podle nich mohou být domy, které jsou postaveny z hlíny.

Loni v červnu při zemětřesení o síle 6,1 v Afghánistánu zemřelo přes tisíc lidí.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Lyžař Klaebo počtvrté vyhrál SP, Beranová byla ve sprintu v Tallinnu šestá

Norský běžec na lyžích Johannes Hösflot Klaebo obhájil prvenství ve Světovém poháru, celkově ho získal počtvrté. V Tallinnu dnes suverénně zvítězil ve sprintu volnou technikou, byl to jeho 18. triumf v sezoně. Tereza Beranová dojela ve finále šestá a vyrovnala své maximum v seriálu. Zvítězila Norka Kristine Skistadová.

Kateřině Janatové chyběly k postupu do semifinále čtyři setiny sekundy, obsadila 15. místo. Muži se v kvalifikaci do nejlepší třicítky nedostali, neuspěl ani finalista z únorového mistrovství světa Michal Novák.

Poslední tři závody SP se uskuteční od pátku do neděle v Lahti, dva z nich budou individuální.

Zdroj: ČTK
Další zprávy