Tokio/Canberra - Japonci odstartovali novou velrybářskou sezonu. Do Antarktidy vyrazila z přístavu Innoshima první loď, aby tu lovila velryby pro "vědecké účely".
Loni se japonské flotile, která čítala šest lodí, příliš nedařilo. Po střetech s ekologickými aktivisty se vrátila jen s malým úlovkem, připomíná agentura Reuters.
Pro letošní sezónu si dala o poznání ambicióznější cíl: ulovit asi 850 plejtváků štikovitých a padesát plejtváků myšoků.
Více zde: Japonští velrybáři jsou zase na lovu. Aktivisté odjeli
I tentokrát bude pohyb plavidla sledovat loď ekologické organizace Mořský pastýř, která Japoncům v lovu bránila už v roce 2007. Další z odpůrců lovu velryb, Greenpeace, ale zatím žádnou protiakci neplánuje.
Výzkum bez krve
Austrálie, nejhlasitější odpůrce vybíjení kytovců, na Japonsko dlouhodobě naléhá, aby od každoročního lovu ustoupilo. Novým mezinárodním vědeckým výzkumem teď chce dokázat, že se kytovci dají zkoumat, aniž by se zabíjeli.
"Moderní výzkum používá genetické a molekulární techniky, stejně jako satelitní značkování, akustické metody a sledování ze vzduchu. Tedy nikoliv granátové harpuny," řekl australský ministr životního prostředí Peter Garrett.
"Austrálie nevěří, že musíme zabíjet velryby, abychom jim porozuměli," dodal.
Více o velrybách:
- Norsko a Island prodávají velrybí maso do Japonska
- Senegalským rybářům se podařilo zachránit 80 kytovců
- Objev: Velrybí mláďata zpívají svým matkám
- Austrálie ukázala fotky, jak Japonci vybíjejí velryby
- Velryby umírají kvůli vědě. Greenpeace to chce změnit
Souvislosti: Austrálie zakázala Japonsku lovit velryby v Antarktidě
Výzkum, který Austrálie iniciovala a k němuž chce přizvat i Japonsko, bude podle Garretta stát přibližně 3,8 miliardy australských dolarů.
V názoru na to, jak zacházet s velrybami, se ale Canberra a Tokio tradičně zásadně rozcházejí. Loni si kvůli tomu dokonce vyměnily několik ostrých diplomatických nót.
V minulém roce například Australané vyslali ledoborec, který měl za úkol sledovat jak ekologické aktivisty, tak japonskou flotilu, a sbírat fotografické důkazy pro případ, že by došlo k mezinárodnímu soudu s Tokiem.
Japonci se ale Australany nenechávají znervóznit. Lov velryb považují za svou národní kulturní tradici.
Komerční lov velryb sice Japonsko v roce 1986 zakázalo, i nadále ale kytovce loví pro vědecké účely. Maso z takto usmrcených velryb následně končí v obchodech a japonských restauracích.
Čtěte také: Ukradli japonští velrybáři maso kytovců? Rozhodne soud