Austrálie ukázala fotky, jak Japonci vybíjejí velryby

mih
7. 2. 2008 17:40
Velrybářská válka pokračuje. Uvnitř fotogalerie
Jeden ze snímků, který uveřejnila média po celém světě. Podle australských úřadů byla ulovena velryba s mládětem.
Jeden ze snímků, který uveřejnila média po celém světě. Podle australských úřadů byla ulovena velryba s mládětem. | Foto: Reuters

Sydney - Ostrou reakci politiků a ochránců přírody vyvolalo zveřejnění fotografií v australském tisku, které ukazují, jakým způsobem japonští rybáři loví velryby. Znovu se tak vyhrotil dlouhodobý spor mezi Japonskem a Austrálií o lov těchto savců.

Australská vláda oficiálně oznámila, že je "šokována způsobem zabíjení" a vyzvala k zastavení lovu velryb v jižních mořích nedaleko svých břehů. Podle australského ministra životního prostředí snímky jednoznačně ukazují na "nevybíravé zabíjení".

Snímky pořídila australská loď Ocean Viking, která japonskou flotilu dlouhodobě pronásleduje. Vyslala ji australská vláda.

Japonci však slova australských ochranářů a politiků odmítají. Tvrdí, že jde o "fotografickou propagandu". Zabíjení podle Japonců probíhá "co nejhumánněji".

Lov velryb v jižních mořích vyvolal mezi Japonskem a Austrálií řadu sporů. Austrálie tvrdí, že jde o masové zabíjení velryb, které může tyto savce zcela vyhubit. Japonci oponují, že plejtváků žije ve světových oceánech dostatek.

V lednu australský soud japonským rybářům lov zakázal. Jenže Japonci odmítají uznat nárok Austrálie na tyto mořské oblasti a loví dál.

Japonští rybáři chtějí v této lokalitě do dubna nalovit až tisíc plejtváků. Japonsko oficiálně tvrdí, že velryby loví kvůli vědeckým účelům. Naopak Australané tvrdí, že maso často končí na trzích.

Čtěte také: Austrálie zakázala Japonsku lovit velryby v Antarktidě

 

Právě se děje

před 4 minutami

Škodě Auto za devět měsíců klesl provozní zisk o 60 procent

Automobilce Škoda Auto za prvních devět měsíců letošního roku klesl provozní zisk o 60 procent na 469 milionů eur (12,9 miliardy Kč). Negativní dopad na hospodaření měl zejména nižší objem prodeje způsobený epidemií nemoci covid-19, vývoj směnných kurzů a také mimořádné výdaje spojené s emisemi. Tyto dopady částečně kompenzovaly nižší fixní náklady a náklady na vývoj a optimalizace nákladů na produkty. Oznámil to dnes mateřský koncern Volkswagen.

Tržby mladoboleslavské automobilce klesly o 25,9 procenta na 12 miliard eur (329 miliard Kč). Odbyt se snížil o 25,9 procenta na 596.000 vozů. Mezi nejoblíbenější modely patřily Scala, Kamiq a Octavia Combi.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida, uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy