Austrálie ukázala fotky, jak Japonci vybíjejí velryby

mih
7. 2. 2008 17:40
Velrybářská válka pokračuje. Uvnitř fotogalerie
Jeden ze snímků, který uveřejnila média po celém světě. Podle australských úřadů byla ulovena velryba s mládětem.
Jeden ze snímků, který uveřejnila média po celém světě. Podle australských úřadů byla ulovena velryba s mládětem. | Foto: Reuters

Sydney - Ostrou reakci politiků a ochránců přírody vyvolalo zveřejnění fotografií v australském tisku, které ukazují, jakým způsobem japonští rybáři loví velryby. Znovu se tak vyhrotil dlouhodobý spor mezi Japonskem a Austrálií o lov těchto savců.

Australská vláda oficiálně oznámila, že je "šokována způsobem zabíjení" a vyzvala k zastavení lovu velryb v jižních mořích nedaleko svých břehů. Podle australského ministra životního prostředí snímky jednoznačně ukazují na "nevybíravé zabíjení".

Snímky pořídila australská loď Ocean Viking, která japonskou flotilu dlouhodobě pronásleduje. Vyslala ji australská vláda.

Japonci však slova australských ochranářů a politiků odmítají. Tvrdí, že jde o "fotografickou propagandu". Zabíjení podle Japonců probíhá "co nejhumánněji".

Lov velryb v jižních mořích vyvolal mezi Japonskem a Austrálií řadu sporů. Austrálie tvrdí, že jde o masové zabíjení velryb, které může tyto savce zcela vyhubit. Japonci oponují, že plejtváků žije ve světových oceánech dostatek.

V lednu australský soud japonským rybářům lov zakázal. Jenže Japonci odmítají uznat nárok Austrálie na tyto mořské oblasti a loví dál.

Japonští rybáři chtějí v této lokalitě do dubna nalovit až tisíc plejtváků. Japonsko oficiálně tvrdí, že velryby loví kvůli vědeckým účelům. Naopak Australané tvrdí, že maso často končí na trzích.

Čtěte také: Austrálie zakázala Japonsku lovit velryby v Antarktidě

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy