Austrálie zakázala Japonsku lovit velryby v Antarktidě

Roman Gazdík
15. 1. 2008 15:30
Jste v našich vodách, řekl soud
Velryby - věčný spor Japonska se zbytkem světa. Ilustrační fotografie.
Velryby - věčný spor Japonska se zbytkem světa. Ilustrační fotografie. | Foto: reuters

Canberra - Australský soud zakázal flotile japonských velrybářů lovit ve vodách Antarktidy, které Austrálie považuje za své.

Japonská velrybářská flotila zde hodlá do dubna ulovit 935 plejtváků malých a 50 plejtváků myšoků.

"Pokud jim v tom nebude zabráněno, budou pokračovat v zabíjení a zraňování," řekl soudce Jim Allsop australskému listu Sydney Morning Herald.

Společnost podle soudu zabíjením velryb porušila australský Zákon o zachování životního prostředí a biodiverzity (EPBC). Canberra totiž v oblasti roku 2000 vyhlásila velrybí rezervaci.

Japonsko však nárok Austrálie na tyto vody neuznává.

Rozhodnutí soudu tak nebude mít zřejmě žádný okamžitý dopad, protože velrybářská společnost Kyodo Senpaku Kaisha nemá podle Allsopa v Austrálii zastoupení ani majetek.

Nisshin Maru, hlavní loď japonské flotily.
Nisshin Maru, hlavní loď japonské flotily. | Foto: Greenpeace

Ruddova provelrybí Austrálie

Výnos však může dále vyostřit vztahy mezi oběma zeměmi, které mají odlišný pohled na celý velrybářský průmysl.

Žalobu na velrybáře podala Mezinárodní humánní organizace (HSI) už roku 2004, následujícího roku však byla na pokyn australského generálního prokurátora stažena - právě kvůli obavě z diplomatického konfliktu.

Do soudní síně se spor vrátil o rok později. Ještě v říjnu 2007 však vláda předchozího australského premiéra Johna Howarda poslala HSI dopis, ve kterém ji od žaloby zrazovala.

Nová administrativa labouristického premiéra Kevina Rudda je však naladěna o poznání ekologičtěji. Podepsala Kjótský protokol, hodlá investovat do obnovy Velkého bariérového útesu a rozjela kampaň i proti velrybářům.

Australský ministr ministr životního prostředí a bývalý předák skupiny Midnight Oil Peter Garrett se - než podnikne případné další kroky - chce nejdříve detailně seznámit s rozhodnutím soudu. Už ale oznámil, že zamýšlí přednést záležitost na jednáních Commonwealthu, organizace, která sdružuje bývalé anglické kolonie.

Velrybáři v úzkých

Kromě nynějšího sporu u australských soudů hrozí Japonsku i mezinárodní žaloba.

Austrálie kvůli ní do oblasti vyslala loď a letadlo, které lov japonské flotily zaznamenávají a shromažďují proti velrybářům důkazy.

Tokio tvrdí, že plejtváky loví kvůli vědeckým účelům. Jejich maso však často končí na japonských rybných trzích.

Kromě australské lodi Ocean Viking sledují japonskou flotilu i plavidla dvou ekologických organizací. Greenpeace vyslal svou Esperanzu a organizace Sea Sheperd loď Steve Irwin.

Esperanza od Greenpeace velrybáře dostihla v sobotu
Esperanza od Greenpeace velrybáře dostihla v sobotu | Foto: Greenpeace

Greenpeace, kteří dostihli japonskou flotilu v sobotu, oznámili, že se jim podařilo Japoncům v dalším lovu velryb prozatím zabránit.

Podle Karla Dolejšího z české pobočky organizace spolu však obě ekologické organizace nespolupracují.

"Greenpeace striktně trvá na používání mírumilovných prostředků. Například své gumové čluny staví mezi harpuny a lovená zvířata," řekl Dolejší Aktuálně.cz.

Naproti tomu Sea Sheperd mají o něco agresivnější přístup. Od roku 1979 se jim podle vlastních slov podařilo 10 velrybářských lodí potopit.  

Dolejší také upozornil na to, že tlak na japonské velrybáře bohužel lehce opadl poté, co před Vánoci oznámili, že nebudou lovit keporkaky. Ti jsou velmi atraktivními velrybami pro australské turisty.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Požár haly v pražském Braníku si vyžádal škodu deset milionů

Pondělní požár haly v Modřanské ulici v Praze si vyžádal škodu zhruba deset milionů korun. Příčiny vzniku požáru zatím nejsou známy. Zraněn nebyl při požáru nikdo. Vyplývá to z informací na webu hasičů. S likvidací ohně se hasiči v pondělí potýkali 13 hodin. V úterý dopoledne se na místo vrátí vyšetřovatelé.

K požáru zděné haly v pražském Braníku, kde bylo uskladněno různé zboží včetně oblečení nebo nábytku, vyjížděli hasiči před 06:00. Ještě ráno se propadla střecha objektu a k hořícímu materiálu se hasiči dostávali jen obtížně. Zásah proto trval dlouho. Už po ránu byl oheň podle informací pražských hasičů pod kontrolou, hasiči pak ale ještě vyhledávali skrytá ohniska. Až kolem 19:00 hasiči oznámili, že všechny jednotky z místa odjíždějí.

Požár v pondělí zastavil na několik hodin automobilovou i tramvajovou dopravu. Až před 15:00 byla Modřanská ulice znovu zcela průjezdná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy