Austrálie zakázala Japonsku lovit velryby v Antarktidě

Roman Gazdík
15. 1. 2008 15:30
Jste v našich vodách, řekl soud
Velryby - věčný spor Japonska se zbytkem světa. Ilustrační fotografie.
Velryby - věčný spor Japonska se zbytkem světa. Ilustrační fotografie. | Foto: reuters

Canberra - Australský soud zakázal flotile japonských velrybářů lovit ve vodách Antarktidy, které Austrálie považuje za své.

Japonská velrybářská flotila zde hodlá do dubna ulovit 935 plejtváků malých a 50 plejtváků myšoků.

"Pokud jim v tom nebude zabráněno, budou pokračovat v zabíjení a zraňování," řekl soudce Jim Allsop australskému listu Sydney Morning Herald.

Společnost podle soudu zabíjením velryb porušila australský Zákon o zachování životního prostředí a biodiverzity (EPBC). Canberra totiž v oblasti roku 2000 vyhlásila velrybí rezervaci.

Japonsko však nárok Austrálie na tyto vody neuznává.

Rozhodnutí soudu tak nebude mít zřejmě žádný okamžitý dopad, protože velrybářská společnost Kyodo Senpaku Kaisha nemá podle Allsopa v Austrálii zastoupení ani majetek.

Nisshin Maru, hlavní loď japonské flotily.
Nisshin Maru, hlavní loď japonské flotily. | Foto: Greenpeace

Ruddova provelrybí Austrálie

Výnos však může dále vyostřit vztahy mezi oběma zeměmi, které mají odlišný pohled na celý velrybářský průmysl.

Žalobu na velrybáře podala Mezinárodní humánní organizace (HSI) už roku 2004, následujícího roku však byla na pokyn australského generálního prokurátora stažena - právě kvůli obavě z diplomatického konfliktu.

Do soudní síně se spor vrátil o rok později. Ještě v říjnu 2007 však vláda předchozího australského premiéra Johna Howarda poslala HSI dopis, ve kterém ji od žaloby zrazovala.

Nová administrativa labouristického premiéra Kevina Rudda je však naladěna o poznání ekologičtěji. Podepsala Kjótský protokol, hodlá investovat do obnovy Velkého bariérového útesu a rozjela kampaň i proti velrybářům.

Australský ministr ministr životního prostředí a bývalý předák skupiny Midnight Oil Peter Garrett se - než podnikne případné další kroky - chce nejdříve detailně seznámit s rozhodnutím soudu. Už ale oznámil, že zamýšlí přednést záležitost na jednáních Commonwealthu, organizace, která sdružuje bývalé anglické kolonie.

Velrybáři v úzkých

Kromě nynějšího sporu u australských soudů hrozí Japonsku i mezinárodní žaloba.

Austrálie kvůli ní do oblasti vyslala loď a letadlo, které lov japonské flotily zaznamenávají a shromažďují proti velrybářům důkazy.

Tokio tvrdí, že plejtváky loví kvůli vědeckým účelům. Jejich maso však často končí na japonských rybných trzích.

Kromě australské lodi Ocean Viking sledují japonskou flotilu i plavidla dvou ekologických organizací. Greenpeace vyslal svou Esperanzu a organizace Sea Sheperd loď Steve Irwin.

Esperanza od Greenpeace velrybáře dostihla v sobotu
Esperanza od Greenpeace velrybáře dostihla v sobotu | Foto: Greenpeace

Greenpeace, kteří dostihli japonskou flotilu v sobotu, oznámili, že se jim podařilo Japoncům v dalším lovu velryb prozatím zabránit.

Podle Karla Dolejšího z české pobočky organizace spolu však obě ekologické organizace nespolupracují.

"Greenpeace striktně trvá na používání mírumilovných prostředků. Například své gumové čluny staví mezi harpuny a lovená zvířata," řekl Dolejší Aktuálně.cz.

Naproti tomu Sea Sheperd mají o něco agresivnější přístup. Od roku 1979 se jim podle vlastních slov podařilo 10 velrybářských lodí potopit.  

Dolejší také upozornil na to, že tlak na japonské velrybáře bohužel lehce opadl poté, co před Vánoci oznámili, že nebudou lovit keporkaky. Ti jsou velmi atraktivními velrybami pro australské turisty.

 

 

Právě se děje

před 11 minutami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy