Japonští velrybáři jsou zase na lovu. Aktivisté odjeli

Roman Gazdík
1. 2. 2008 12:05
Chtějí zabít celkem 900 velryb
Velryby - věčný spor Japonska se zbytkem světa. Ilustrační fotografie.
Velryby - věčný spor Japonska se zbytkem světa. Ilustrační fotografie. | Foto: reuters

Sydney - Japonská velrybářská flotila obnovila lov velryb u pobřeží Antarktidy. Podle australských celníků je k jejich lodi přivázáno nejméně pět těl kytovců.

Japonci přestali lovit poté, co je před dvěma týdny dohonily lodě ekologických organizací Greenpeace a Sea Shepherd, které se velryby pokoušejí chránit.

Nyní však aktivisté museli odjet, aby doplnili palivo. A právě s tím už velrybáři dávno počítali, a lov tak byl obnoven. Velrybářských lodí je několik a naftou se zásobují přímo na moři.

"Japonská flotila znovu ignoruje světové mínění. Nám se však před nimi dosud podařilo zachránit 100 velryb. Určitě se vrátíme," řekla Aktuálně.cz Lenka Boráková z české pobočky organizace Greenpeace.

Mezi ekology a velrybáři tehdy před čtrnácti dny k násilným střetům. Dva aktivisty z Sea Shepherd dokonce Japonci drželi dva dny na lodi jako rukojmí.

Lov kytovců se však nelíbí nejen aktivistům, ale také australské vládě.

Shodli jsme se, že se neshodneme

Australský ministr zahraničí Stephen Smith ve čtvrtek o věci debatoval se svým japonským protějškem Masahikem Komurou, ale k žádné dohodě mezi nimi nedošlo. Nic jiného se ani neočekávalo, pozice obou zemí si jsou v této věci hodně vzdálené.

Australští celníci pozorují velrybáře.
Australští celníci pozorují velrybáře. | Foto: Reuters

"Během setkání se obě země shodly na tom, že se neshodnou," komentoval dle AFP rozhovory mluvčí australského ministerstva zahraničí.

"Pan Smith vyjádřil politování nad tím, že lov velryb v Jižním oceánu byl obnoven, a vyjádřil pevné stanovisko australské vlády, že by japonský velrybářský program měl být zastaven."

Austrálie, která hodlá na Japonsko kvůli lovu velryb podat mezinárodní žalobu, si klade nárok na vody Antarktidy daleko od australského pobřeží, kde se velrybáři nyní pohybují. Canberra zde dokonce vyhlásila velrybí rezervaci. Celní loď Ocean Viking teď jednání velrybářů monitoruje a sbírá pro žalobu důkazy.

Lovit zde v lednu zakázal japonským velrybářům i australský soud.

Vrátíme se silnější

Jenže Japonsko nárok Canberry na tuto část oceánu neuznává a kromě přímé konfrontace s velrybářskou flotilou neexistuje způsob, jak by se lovcům v jejich jednání zabránilo.

Tokio tvrdí, že na velrybách provádí vědecký výzkum. Jiné země se však domnívají, že loví pouze kvůli velrybímu masu, které končí na stolech japonských restaurací. Japonské právo totiž dovoluje maso velryb pojídat.

Vedoucí organizace Sea Shepherd dává velrybářům maximálně deset dní klidu. Pak už mají být aktivisté zase zpět. Tentokrát s palivem na 3 nebo čtyři týdny.

"Je to ústup jen kvůli zásobám. Neodevzdali jsme velrybí rezerveci zabijákům velryb," prohlásil Paul Watson.

Japonsko chce teď udělat vše možné proto, aby se ekologům nepodařilo velrybářskou flotilu nalézt.

Země vycházejícího slunce využívá mezery v celosvětovém zákazu lovu velryb z roku 1986, který umožňuje zabíjet kytovce kvůli vědeckému výzkumu. Velrybáři při svém nynějším tažení plánují ulovit celkem 935 plejtváků myšoků a 50 plejtváků malých.

 

Právě se děje

Další zprávy