Senegalským rybářům se podařilo zachránit 80 kytovců

gaz, Reuters
22. 5. 2008 8:07
Vydali se uhynout na nejzápadnější bod Afriky
Dvacet kytovců zůstalo mrtvých na pláži
Dvacet kytovců zůstalo mrtvých na pláži | Foto: Reuters

Yoff (Senegal) - Senegalským rybářům se podařilo zachránit osmdesát kytovců, kteří se z nevysvětlitelného důvodu vydali na mělčinu.

Dvacet kulohlavců černých z čeledi delfínovitých, kteří dorůstají délky až 7 metrů a váží až 4,5 tuny, však svůj výlet nepřežilo.

"Nikdo minulou noc nespal, protože všichni rybáři byli povoláni, aby pomáhali se záchranou velryb," řekl agentuře Reuters jeden z rybářů z města Yoff, které se nachází na Zeleném mysu (Cap Vert), nejzápadnějším bodu africké pevniny.

Právě tam připlavala více než stovka kulohlavců, které se pak rybáři celou noc snažili pomocí lan na svých loďkách odtáhnout na širé moře.

Nyní chtějí místní obyvatelé požádat vládu, aby jim pomohla s odklizením mrtvých kusů. Bojí se, že by se v oblasti mohla začít šířit infekce.

Někteří lidé by si totiž pravděpodobně z  tlejících savců začali dělat pečínku. Stejně jako před třiceti lety, kdy zde došlo k masivnímu úhynu velryb poprvé.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Odložená sezona formule 1 by mohla začít až v říjnu

Vedení formule 1 se připravuje na variantu, že koronavirem narušená sezona odstartuje až v říjnu. V rozhovoru pro server BBC to prohlásil technický ředitel mistrovství světa Ross Brawn s tím, že by se ročník mohl protáhnout i do příštího roku.

Mistrovství světa mělo začít v polovině března, ale úvodní závod v Austrálii byl stejně jako Velká cena Monaka kvůli pandemii koronaviru zrušen. Sedm následujících Grand Prix bylo odloženo a podle provizorního kalendáře je nyní nejbližším závodem Velká cena Francie, která by se měla jet 28. června.

Vedení šampionátu, který potřebuje odjet minimálně osm závodů, aby byl považován za plnohodnotné mistrovství světa, se však připravuje i na možnost říjnového startu. "Plány pro zbytek sezony se mění každý den, situace je dynamická a nestabilní. Nejzazším termínem je pro nás říjen," řekl Brawn.

Další zprávy