Senegalským rybářům se podařilo zachránit 80 kytovců

gaz, Reuters
22. 5. 2008 8:07
Vydali se uhynout na nejzápadnější bod Afriky
Dvacet kytovců zůstalo mrtvých na pláži
Dvacet kytovců zůstalo mrtvých na pláži | Foto: Reuters

Yoff (Senegal) - Senegalským rybářům se podařilo zachránit osmdesát kytovců, kteří se z nevysvětlitelného důvodu vydali na mělčinu.

Dvacet kulohlavců černých z čeledi delfínovitých, kteří dorůstají délky až 7 metrů a váží až 4,5 tuny, však svůj výlet nepřežilo.

"Nikdo minulou noc nespal, protože všichni rybáři byli povoláni, aby pomáhali se záchranou velryb," řekl agentuře Reuters jeden z rybářů z města Yoff, které se nachází na Zeleném mysu (Cap Vert), nejzápadnějším bodu africké pevniny.

Právě tam připlavala více než stovka kulohlavců, které se pak rybáři celou noc snažili pomocí lan na svých loďkách odtáhnout na širé moře.

Nyní chtějí místní obyvatelé požádat vládu, aby jim pomohla s odklizením mrtvých kusů. Bojí se, že by se v oblasti mohla začít šířit infekce.

Někteří lidé by si totiž pravděpodobně z  tlejících savců začali dělat pečínku. Stejně jako před třiceti lety, kdy zde došlo k masivnímu úhynu velryb poprvé.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy