Objev: Velrybí mláďata zpívají svým matkám

bh
24. 3. 2008 17:00
Mistry zpěvu ale zůstávají dospělí samci
Velryby - věčný spor Japonska se zbytkem světa. Ilustrační fotografie.
Velryby - věčný spor Japonska se zbytkem světa. Ilustrační fotografie. | Foto: reuters

Honolulu - Bublání, pískání nebo opakování krátkých tónů. Tak vědci popisují zvuky, které vydávají mláďata velryb.

Objev oceánologů ze společnosti Cetos, kteří zkoumali mladé keporkaky poblíž Havajských ostrovů, je průlomový: vědecká obec totiž dosud měla za to, že "zpívání" velryb je typické jen pro dospělé jedince.

O svém objevu informovali vědci v nejnovějším čísle odborného časopisu Journal of the Acoustic Society of America.

"Výzkumy ukazují, že mláďata skutečně komunikují, a to se svými matkami," řekla ředitelka projektu Ann Zoidisová. Zvuky jsou přitom jen odleskem celého pěveckého rejstříku dospělých samců.

Ti v období námluv nebo páření zpívají až půlminutové melodie plné trylků i hlubokých tónů, které jsou slyšet až na vzdálenost 40 kilometrů.

"Může jít o výrazy zvědavosti nebo signalizaci nebezpečí," objasnila zooložka účel zpěvu velrybích mláďat.

Podle vědců může ale za zpěvem stát také pocit libosti. Zvuky byly totiž mnohem intenzivnější v době, kdy matka odpočívala nebo se celá skupina velryb pomalu pohybovala pod vodní hladinou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kaczyński: Protesty proti omezení potratů budou stát mnoho životů

Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) v prohlášení varoval, že protesty proti nálezu ústavního soudu, kterým se prakticky ruší možnost legálních potratů, budou stát životy mnoha lidí. Polsko podobně jako jiné evropské země zažívá strmý nárůst případů koronavirové infekce.

Lidé, kteří protesty svolávají, se podle Kaczyńského dopouštějí veřejného ohrožení, tedy trestného činu. "Vážného trestného činu," podotkl šéf PiS, který od nedávna zastává i post vicepremiéra, jenž dohlíží na resorty obrany, vnitra a spravedlnosti.

"Stát má právo, ale také povinnost se takovým akcím postavit," řekl šéf národně-konzervativní strany, který je považován za nejmocnějšího politika v Polsku.

Vlna protestů se v Polsku zvedla poté, co ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných PiS, minulý týden shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy