Objev: Velrybí mláďata zpívají svým matkám

bh
24. 3. 2008 17:00
Mistry zpěvu ale zůstávají dospělí samci
Velryby - věčný spor Japonska se zbytkem světa. Ilustrační fotografie.
Velryby - věčný spor Japonska se zbytkem světa. Ilustrační fotografie. | Foto: reuters

Honolulu - Bublání, pískání nebo opakování krátkých tónů. Tak vědci popisují zvuky, které vydávají mláďata velryb.

Objev oceánologů ze společnosti Cetos, kteří zkoumali mladé keporkaky poblíž Havajských ostrovů, je průlomový: vědecká obec totiž dosud měla za to, že "zpívání" velryb je typické jen pro dospělé jedince.

O svém objevu informovali vědci v nejnovějším čísle odborného časopisu Journal of the Acoustic Society of America.

"Výzkumy ukazují, že mláďata skutečně komunikují, a to se svými matkami," řekla ředitelka projektu Ann Zoidisová. Zvuky jsou přitom jen odleskem celého pěveckého rejstříku dospělých samců.

Ti v období námluv nebo páření zpívají až půlminutové melodie plné trylků i hlubokých tónů, které jsou slyšet až na vzdálenost 40 kilometrů.

"Může jít o výrazy zvědavosti nebo signalizaci nebezpečí," objasnila zooložka účel zpěvu velrybích mláďat.

Podle vědců může ale za zpěvem stát také pocit libosti. Zvuky byly totiž mnohem intenzivnější v době, kdy matka odpočívala nebo se celá skupina velryb pomalu pohybovala pod vodní hladinou.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Požár haly v pražském Braníku si vyžádal škodu deset milionů

Pondělní požár haly v Modřanské ulici v Praze si vyžádal škodu zhruba deset milionů korun. Příčiny vzniku požáru zatím nejsou známy. Zraněn nebyl při požáru nikdo. Vyplývá to z informací na webu hasičů. S likvidací ohně se hasiči v pondělí potýkali 13 hodin. V úterý dopoledne se na místo vrátí vyšetřovatelé.

K požáru zděné haly v pražském Braníku, kde bylo uskladněno různé zboží včetně oblečení nebo nábytku, vyjížděli hasiči před 06:00. Ještě ráno se propadla střecha objektu a k hořícímu materiálu se hasiči dostávali jen obtížně. Zásah proto trval dlouho. Už po ránu byl oheň podle informací pražských hasičů pod kontrolou, hasiči pak ale ještě vyhledávali skrytá ohniska. Až kolem 19:00 hasiči oznámili, že všechny jednotky z místa odjíždějí.

Požár v pondělí zastavil na několik hodin automobilovou i tramvajovou dopravu. Až před 15:00 byla Modřanská ulice znovu zcela průjezdná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy