Norsko a Island prodávají velrybí maso do Japonska

vk
3. 6. 2008 21:30
Japonci koupili desítky tun masa z ohroženého druhu
Názor na lov velryb rozděluje svět
Názor na lov velryb rozděluje svět | Foto: Reuters

Rejkjavík/Oslo - Islandské a norské společnosti začaly vyvážet velrybí maso do Japonska.

Podle britské stanice BBC koupili Japonci zhruba šedesát tun masa plejtváků myšoků, které v roce 2006 ulovili islandští rybáři. Spolu s ním se do Japonska dostalo i menší množství masa plejtváka štikovitého z Norska.

Island a Norsko přitom tvrdí, že potřebují velryby lovit kvůli poptávce na vlastním, domácím trhu. Čísla ale podle BBC mluví jinak: pro velrybí maso podle ní ve Skandinávii není dostatečný odbyt.

Island: Plejtváků je dost

Plejtvák myšok je zapsán jako ohrožený v mezinárodně uznávaném Červeném seznamu ohrožených druhů.

Island ovšem zastává názor, že populace v Severním Atlantiku je dostatečná, takže malý roční odlov - jako například sedm chycených velryb v roce 2006 - lze obhájit.

Každopádně jde o první várku masa, kterou Island prodal do Japonska, po téměř dvaceti letech.

Foto: Reuters

Zákaz komerčního rybolovu

Komerční lov velryb byl celosvětově zakázán Mezinárodní komisí pro lov velryb (IWC) v roce 1986. Island a Norsko si však stěžovali na formální chyby, a jejich vlády tak i nadále pokračují ve vydávání komerčních kvót.

Celosvětový trh s velrybím masem zakazuje také Dohoda o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy (CITES). Ze stejného důvodu - tedy kvůli údajným formálním pochybením - ale obě země neuznaly ani tu.

Bez stínu pochyb

Islandské ministerstvo rybolovu tvrdí, že lov velryb není problém, kterým by se vláda měla zabývat.

Rozhodnutí, komu své úlovky prodají, tak záleží na rybářích. "Co já vím, vždycky vyváželi nějaké produkty do Japonska," řekl BBC Stefan Asmundsson, ministerský úředník a komisař za Island v IWC.

Zástupce Norského ředitelství přírodního managementu potvrdil, že jeho vláda vydala dvěma firmám povolení k vývozu masa plejtváků štikovitých v celkovém množství 5,3 tuny.

Zástupci Japonské agentury pro rybolov naopak tvrdí, že japonská vláda žádnou žádost o povolení k dovozu masa na stůl nedostala. Platné předpisy to přitom vyžadují.

Jde jen o peníze?

Sue Liebermanová, ředitelka Mezinárodního fondu na ochranu přírody WWF, souhlasí s tím, že transakce je legální. Zároveň ale dodává: Obchod jde proti principům mezinárodních smluv.

"Islandští lovci zabili plejtváky myšoky jen proto, že za ně mohli v Japonsku získat více peněz než za plejtváky štikovité," uvedla.

Čtěte také: Ukradli japonští velrybáři maso kytovců? Rozhodne soud

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy