Ukradli japonští velrybáři maso kytovců? Rozhodne soud

gaz
22. 5. 2008 20:00
Proces ukáže, jak funguje lov velryb v Japonsku
Lov velryb na Nišin Maru
Lov velryb na Nišin Maru | Foto: Reuters

Tokio - Posádka velrybářské lodi Nišin Maru údajně rozkradla tunu velrybího masa z ulovených kytovců. Obviněním 12ti členů společnosti se teď zabývají japonské soudy.

Podle organizace Greenpeace bylo 47 krabic s naporcovanými velrybami - s vědomím japonského Institutu pro výzkum kytovců (ICR) - protiprávně rozesláno členům posádky přímo domů.

V jedné z beden se měly například nalézat věci osobní potřeby, místo toho tam bylo více než 23 kilogramů velrybího masa v hodnotě 1100 až 3500 dolarů.

Odkryje proces karty?

Ekologové se snažili lov kytovců narušit.
Ekologové se snažili lov kytovců narušit. | Foto: Greenpeace

Podle Džuničiho Sata, který koordinuje "velrybí akce" japonských Greenpeace, soudní proces ukáže, jak vlastně funguje lov velryb v zemi. Japonsko svým velrybářům uděluje výjimky, protože údajně loví pro vědecké účely.

Naopak kritici tvrdí, že vědecký výzkum je pouze záminkou. Greenpeace prohlašují, že společnost Kjódo Senpaku a ICR prodávaly velrybí maso obchodníkům a restauracím dříve, než to umožňuje zákon.

"Japonská veřejnost si nyní uvědomí, jakým způsobem jsou peníze daňových poplatníků na tento program zneužívány," citovala BBC Sata.

Institut pro výzkum kytovců ICR je nezisková organizace, která na požádání vlády provádí vědecký výzkum. Kjódo Senpaku se pak stará o prodej velrybího masa.

Lovit začal Island

Lov velryb na jihu Atlantiku už skončil, pacifická sezóna v severním Tichém oceánu však pro japonské velrybáře právě začíná.¨

Lov nyní obnovil i Island, který chce ulovit 40 plejtváků malých. Podle islandských médií byla první velryba zabita v úterý.

Loď Nišin Maru se do centra pozornosti dostala na konci minulého roku, kdy se vydala lovit plejtváky malé a plejtváky myšoky.

Tehdy ji pronásledovala plavidla ekologických organizací Greenpeace a Sea Shepherd i loď australské vlády, která chce velrybáře napadnout u mezinárodního soudu.

Vedle obvinění velrybářů se japonská justice bude zabývat i údajným zcizením beden s velrybím masem ekology z Greenpeace.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy