Tokio - Posádka velrybářské lodi Nišin Maru údajně rozkradla tunu velrybího masa z ulovených kytovců. Obviněním 12ti členů společnosti se teď zabývají japonské soudy.
Podle organizace Greenpeace bylo 47 krabic s naporcovanými velrybami - s vědomím japonského Institutu pro výzkum kytovců (ICR) - protiprávně rozesláno členům posádky přímo domů.
V jedné z beden se měly například nalézat věci osobní potřeby, místo toho tam bylo více než 23 kilogramů velrybího masa v hodnotě 1100 až 3500 dolarů.
Odkryje proces karty?
Podle Džuničiho Sata, který koordinuje "velrybí akce" japonských Greenpeace, soudní proces ukáže, jak vlastně funguje lov velryb v zemi. Japonsko svým velrybářům uděluje výjimky, protože údajně loví pro vědecké účely.
Naopak kritici tvrdí, že vědecký výzkum je pouze záminkou. Greenpeace prohlašují, že společnost Kjódo Senpaku a ICR prodávaly velrybí maso obchodníkům a restauracím dříve, než to umožňuje zákon.
"Japonská veřejnost si nyní uvědomí, jakým způsobem jsou peníze daňových poplatníků na tento program zneužívány," citovala BBC Sata.
V souvislostech:

Institut pro výzkum kytovců ICR je nezisková organizace, která na požádání vlády provádí vědecký výzkum. Kjódo Senpaku se pak stará o prodej velrybího masa.
Lovit začal Island
Lov velryb na jihu Atlantiku už skončil, pacifická sezóna v severním Tichém oceánu však pro japonské velrybáře právě začíná.¨
Lov nyní obnovil i Island, který chce ulovit 40 plejtváků malých. Podle islandských médií byla první velryba zabita v úterý.
Loď Nišin Maru se do centra pozornosti dostala na konci minulého roku, kdy se vydala lovit plejtváky malé a plejtváky myšoky.
Tehdy ji pronásledovala plavidla ekologických organizací Greenpeace a Sea Shepherd i loď australské vlády, která chce velrybáře napadnout u mezinárodního soudu.
Vedle obvinění velrybářů se japonská justice bude zabývat i údajným zcizením beden s velrybím masem ekology z Greenpeace.