Ukradli japonští velrybáři maso kytovců? Rozhodne soud

gaz
22. 5. 2008 20:00
Proces ukáže, jak funguje lov velryb v Japonsku
Lov velryb na Nišin Maru
Lov velryb na Nišin Maru | Foto: Reuters

Tokio - Posádka velrybářské lodi Nišin Maru údajně rozkradla tunu velrybího masa z ulovených kytovců. Obviněním 12ti členů společnosti se teď zabývají japonské soudy.

Podle organizace Greenpeace bylo 47 krabic s naporcovanými velrybami - s vědomím japonského Institutu pro výzkum kytovců (ICR) - protiprávně rozesláno členům posádky přímo domů.

V jedné z beden se měly například nalézat věci osobní potřeby, místo toho tam bylo více než 23 kilogramů velrybího masa v hodnotě 1100 až 3500 dolarů.

Odkryje proces karty?

Ekologové se snažili lov kytovců narušit.
Ekologové se snažili lov kytovců narušit. | Foto: Greenpeace

Podle Džuničiho Sata, který koordinuje "velrybí akce" japonských Greenpeace, soudní proces ukáže, jak vlastně funguje lov velryb v zemi. Japonsko svým velrybářům uděluje výjimky, protože údajně loví pro vědecké účely.

Naopak kritici tvrdí, že vědecký výzkum je pouze záminkou. Greenpeace prohlašují, že společnost Kjódo Senpaku a ICR prodávaly velrybí maso obchodníkům a restauracím dříve, než to umožňuje zákon.

"Japonská veřejnost si nyní uvědomí, jakým způsobem jsou peníze daňových poplatníků na tento program zneužívány," citovala BBC Sata.

Institut pro výzkum kytovců ICR je nezisková organizace, která na požádání vlády provádí vědecký výzkum. Kjódo Senpaku se pak stará o prodej velrybího masa.

Lovit začal Island

Lov velryb na jihu Atlantiku už skončil, pacifická sezóna v severním Tichém oceánu však pro japonské velrybáře právě začíná.¨

Lov nyní obnovil i Island, který chce ulovit 40 plejtváků malých. Podle islandských médií byla první velryba zabita v úterý.

Loď Nišin Maru se do centra pozornosti dostala na konci minulého roku, kdy se vydala lovit plejtváky malé a plejtváky myšoky.

Tehdy ji pronásledovala plavidla ekologických organizací Greenpeace a Sea Shepherd i loď australské vlády, která chce velrybáře napadnout u mezinárodního soudu.

Vedle obvinění velrybářů se japonská justice bude zabývat i údajným zcizením beden s velrybím masem ekology z Greenpeace.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy