Boje pětiletých žokejů či fotbal sbližující povstalce a jejich oběti. Nominace na World Press Photo

Fotoseriály nominované na cenu World Press Photo v kategorii Sport.
Alain Schroeder (Belgie): Dětští žokejové. Děti ve věku 5 až 10 let soupeří na dostizích během indonéského tradičního svátku Maen Jaran.
Nikolai Linares Larsen (Dánsko): Chlapci a býci. Nehledě na pokles popularity býčích zápasů je v toreadorské škole ve španělské Almerii stále plno.
Nikolai Linares Larsen (Dánsko): Chlapci a býci. Nehledě na pokles popularity býčích zápasů je v toreadorské škole ve španělské Almerii stále plno.
Juan D. Arredondo (Kolumbie): Mírový fotbalový klub. Bývalí ultralevicoví ozbrojenci zapojení do guerillové války hrají v jednom klubu s lidmi, kteří byli oběťmi bojů. Fotbal tak přispívá ke smíření.
Foto: Alain Schroeder, World Press Photo
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
28. 2. 2018 11:07
Kategorii sportovních fotografií na World Press Photo letos v případě fotoseriálů rozhodně nevyhraje snímek z žádné velké světové sportovní akce. Porotu zaujaly reportáže o poněkud bizarních dětských sportech a soubor snímků popisující, jak fotbal sbližuje bývalé členy povstaleckých sil a jejich oběti.

Kategorií Sport pokračujeme v seriálu, který představuje snímky nominované na letošní ceny World Press Photo.

Fotograf Alain Schroeder se zaměřil na tvrdé souboje dětských žokejů v Indonésii. Chlapci ve věku pěti až deseti let na tamním ostrově Sumbawa během svátku Maen Jaran závodí na malých koních. Jezdí bosky, bez sedla a bez jakýchkoliv chráničů. Přesto jsou jejich souboje velmi tvrdé.

Druhý nominovaný, Nikolai Linares Larsen, fotografoval malé žáky toreadorské školy ve španělské Almerii. Stále je o ni velký zájem, i když popularita býčích zápasů pozvolna klesá. Chlapci navštěvují školu třikrát týdně, a když nejsou zrovna v aréně, předvádějí získané schopnosti dokonce i v ulicích.

Třetí nominaci získal Juan D. Arredondo. Jeho fotoseriál popisuje místní fotbalový klub, ve kterém se setkávají jak bývalí ozbrojenci ultralevicových povstaleckých sil, které operovaly pod označením Revoluční ozbrojené síly Kolumbie, tak oběti ozbrojených guerillových konfliktů. Fotbal tak podle něj přispívá k míru a smíření.

Předchozí díly seriálu o nominacích na World Press Photo najdete zde:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

V italských Alpách zahynulo nejméně pět lidí a dalších alespoň 15 bylo zasypáno, když se v oblasti utrhl ledovec. Na místě jsou záchranáři.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Protesty v Uzbekistánu si vyžádaly několik obětí na životech, uvedl prezident

Při protestech v Karakalpatské autonomní republice v Uzbekistánu přišlo o život několik civilistů i příslušníků pořádkových sil. V neděli to oznámil prezident Šavkat Mirzijojev. Protesty tisíců lidí odstartoval návrh ústavního dodatku, který by omezil autonomii této republiky na západě Uzbekistánu, informovala agentura Reuters.

Prezident v sobotu večer oznámil, že země s ohledem na demonstrace od návrhu upustí, ale vyhlásil v autonomní republice na měsíc nouzový stav. Na sociálních sítích kolují neověřená videa se zraněnými či patrně mrtvými demonstranty, a s příslušníky pořádkových sil, jak střílejí. Hojně se sdílí video s ulicí, která je pokrytá červenou kapalinou, kterou někteří komentující označují za krev, jiní za barvu.

"Existují nepotvrzené zprávy o nepřiměřeném použití síly ze strany bezpečnostních složek při protestech v Nukusu z 1. července," napsal na twitteru ředitel organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch pro Evropu a Střední Asii Hugh Williamson.

Zdroj: ČTK
Další zprávy