Dívky, které plavou v hábitech, ruské prostitutky a malé atentátnice. Snímky z World Press Photo

Fotoseriály nominované na cenu World Press Photo v kategorii Lidé.
Adam Ferguson (Austrálie): Boko Haram jim připnulo sebevražedné bomby, podařilo se jim však utéci. Portréty teenagerek, které byly uneseny a měly se stát sebevražednými atentátnicemi.
Adam Ferguson (Austrálie): Boko Haram jim připnulo sebevražedné bomby, podařilo se jim však utéci. Portréty teenagerek, které byly uneseny a měly se stát sebevražednými atentátnicemi.
Tatiana Vinogradovová: Dívky. Sexuální pracovnice vyfotografované v jejich apartmánech v ruském Petrohradě.
Tatiana Vinogradovová: Dívky. Sexuální pracovnice vyfotografované v jejich apartmánech v ruském Petrohradě.
Foto: Anna Boyiazis, World Press Photo
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
23. 2. 2018 15:01
Ve druhém díle seriálu, který se zaměřuje na snímky nominované na ceny v soutěži World Press Photo, se podíváme na kategorii Lidé. Jsou zde fotky dívek ze Zanzibaru, pro něž je projevem velké svobody, že smí jít plavat, byť v hábitu. Najdeme tu i portréty prostitutek z ruského Petrohradu a fotografie mladých děvčat, které zajalo hnutí Boko Haram a chtělo z nich udělat sebevražedné atentátnice. Dívkám se však podařilo utéci.

Fotografka Anna Boyiazisová se ve svém souboru nominovaném na cenu World Press Photo v kategorii Lidé zaměřila na výuku plavání na Zanzibaru. Nezisková organizace Panje Project tam v poslední době učí plavat i dívky. Pro mladé muslimky to bylo vzhledem k požadavkům na zahalování celého těla až do nedávna společensky nepředstavitelné. V rámci Panje Projectu sice plavou zahalené, ale i tak je to pro ně známka svobody, upozorňuje fotografka. Soubor se jmenuje Ve vodě nacházejí svobodu.

Autorkou druhé nominované série je Tatiana Vinogradovová, která fotila sexuální pracovnice v ruském Petrohradě v prostředí jejich apartmánů. Vznikly tak temné portréty mladých žen, ze kterých sálá tíživá atmosféra.

Ani třetí nominovaný soubor není nijak veselý, i když v jeho případě to pro fotografované dopadlo nakonec dobře. Adam Ferguson fotografoval nigerijské teenagerky, které uneslo hnutí Boko Haram. Cílem této skupiny je vytvořit v Africe islámský stát založený na striktním výkladu práva šaría.

Boko Haram chtělo z dívek vytvořit sebevražedné atentátnice. Opásalo je výbušninami a nařídilo jim odpálit se v hustě zalidněných oblastech. Dívkám se naštěstí podařilo najít pomoc a svým věznitelům uprchly. 

 

Právě se děje

před 36 minutami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při nehodě vozu Tesla zahynuly dvě osoby, za volantem nikdo neseděl

Dva muži zemřeli při srážce vozu Tesla S se stromem nedaleko amerického města Houstunu. Podle místní policie v autě ale nikdo neseděl za volantem, informovala dnes agentura Reuters. Tesla ani úřady pro silniční bezpečnost nehodu nekomentovaly.

Podle místních médií se nehoda stala v sobotu. Vůz jel vysokou rychlostí, když nezvládl zatáčku a narazil do stromu. Po uhašení požáru policie našla ostatky dvou mužů - jeden seděl v přední části na sedadle spolujezdce a druhý v zadní části vozu.

Nehoda se stala v období, kdy se kvůli několika nehodám zvýšila pozornost vůči systému poloautomatického řízení americké automobilky. Americké silniční úřady prošetřují několik desítek nehod vozů Tesla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy