Dívky, které plavou v hábitech, ruské prostitutky a malé atentátnice. Snímky z World Press Photo

Fotoseriály nominované na cenu World Press Photo v kategorii Lidé.
Adam Ferguson (Austrálie): Boko Haram jim připnulo sebevražedné bomby, podařilo se jim však utéci. Portréty teenagerek, které byly uneseny a měly se stát sebevražednými atentátnicemi.
Adam Ferguson (Austrálie): Boko Haram jim připnulo sebevražedné bomby, podařilo se jim však utéci. Portréty teenagerek, které byly uneseny a měly se stát sebevražednými atentátnicemi.
Tatiana Vinogradovová: Dívky. Sexuální pracovnice vyfotografované v jejich apartmánech v ruském Petrohradě.
Tatiana Vinogradovová: Dívky. Sexuální pracovnice vyfotografované v jejich apartmánech v ruském Petrohradě.
Foto: Anna Boyiazis, World Press Photo
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
23. 2. 2018 15:01
Ve druhém díle seriálu, který se zaměřuje na snímky nominované na ceny v soutěži World Press Photo, se podíváme na kategorii Lidé. Jsou zde fotky dívek ze Zanzibaru, pro něž je projevem velké svobody, že smí jít plavat, byť v hábitu. Najdeme tu i portréty prostitutek z ruského Petrohradu a fotografie mladých děvčat, které zajalo hnutí Boko Haram a chtělo z nich udělat sebevražedné atentátnice. Dívkám se však podařilo utéci.

Fotografka Anna Boyiazisová se ve svém souboru nominovaném na cenu World Press Photo v kategorii Lidé zaměřila na výuku plavání na Zanzibaru. Nezisková organizace Panje Project tam v poslední době učí plavat i dívky. Pro mladé muslimky to bylo vzhledem k požadavkům na zahalování celého těla až do nedávna společensky nepředstavitelné. V rámci Panje Projectu sice plavou zahalené, ale i tak je to pro ně známka svobody, upozorňuje fotografka. Soubor se jmenuje Ve vodě nacházejí svobodu.

Autorkou druhé nominované série je Tatiana Vinogradovová, která fotila sexuální pracovnice v ruském Petrohradě v prostředí jejich apartmánů. Vznikly tak temné portréty mladých žen, ze kterých sálá tíživá atmosféra.

Ani třetí nominovaný soubor není nijak veselý, i když v jeho případě to pro fotografované dopadlo nakonec dobře. Adam Ferguson fotografoval nigerijské teenagerky, které uneslo hnutí Boko Haram. Cílem této skupiny je vytvořit v Africe islámský stát založený na striktním výkladu práva šaría.

Boko Haram chtělo z dívek vytvořit sebevražedné atentátnice. Opásalo je výbušninami a nařídilo jim odpálit se v hustě zalidněných oblastech. Dívkám se naštěstí podařilo najít pomoc a svým věznitelům uprchly. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Zemřel vědec, vynálezce a odbojář Mojmír Petráň, bylo mu 99 let

Ve věku 99 let zemřel v sobotu 13. srpna vědec Mojmír Petráň. Na facebooku o tom dnes informovala Učená společnost ČR, jejímž členem Petráň byl. Petráň společně se svým kolegou Milanem Hadravským v 60. letech sestrojili a patentovali konfokální mikroskop s dvojitým řádkováním. Vynález znamenal převrat v mikroskopických technikách a přispěl k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie. Vědec Petráň byl i protinacistickým odbojářem.

Svůj přelomový vynález Petráň a Hadravský, kteří v 60. letech působili na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, patentovali v roce 1967 ve Spojených státech. Publikovali ho v roce 1968 ještě před okupací Československa. Po srpnové okupaci Petráň upadl v nemilost, neboť v době Pražského jara sympatizoval s reformními politiky. Svůj mikroskop pak musel vyrábět "podomácku" pod záštitou JZD Komorno u Plzně. Kvůli tomu vzniklo jen několik kusů přístroje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při izraelském náletu u Tartúsu zahynuli podle Damašku tři syrští vojáci

Při dnešním izraelském náletu na oblast u syrského pobřežního města Tartús přišli o život tři syrští vojáci a další tři byli zraněni. Oznámila to syrská armáda. Televizní stanice Al-Arabíja předtím uvedla, že izraelská vojenská letadla zaútočila na Tartús a před vypálením střel letěla nad libanonským pobřežím. Izraelská armáda své operace v Sýrii nechává bez komentáře. Útočí hlavně na cíle spojené se spojenci syrské vlády, což je Írán a libanonský Hizballáh. Agentura Reuters napsala, že se k Tartúsu blíží loď, která veze z Ukrajiny obilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy