Krásné fotky ukazují smutný zánik deštných pralesů. Autor byl nominován na cenu World Press Photo

V galerii najdete snímky z fotografických sérií, nominovaných na cenu Wolrd Press Photo v kategorii Životní prostředí.
Danel Beltrá (Španělsko/USA): Amazonský ráj v ohrožení. Likvidace pralesů v Amazonii rychle pokračuje a její postup se od roku 2016 začal výrazně zrychlovat.
Danel Beltrá (Španělsko/USA): Amazonský ráj v ohrožení. Likvidace pralesů v Amazonii rychle pokračuje a její postup se od roku 2016 začal výrazně zrychlovat. Fotosérie nominované na cenu World Press Photo v kategorii Životní prostředí.
Danel Beltrá (Španělsko/USA): Amazonský ráj v ohrožení. Likvidace pralesů v Amazonii rychle pokračuje a její postup se od roku 2016 začal výrazně zrychlovat.
World Press Photo - nominace v kategorii Životní prostředí
Foto: Danel Beltrá, World Press Photo
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
26. 2. 2018 13:49
O likvidaci deštných pralesů v Amazonii se hodně mluví. Ale většinou si příliš nedokážeme představit, jak vlastně vypadá. Fotograf Daniel Beltrá ji zachytil na vizuálně nádherných fotkách, které ve skutečnosti zachycují devastaci a zmar. Z původních nekonečných pralesů jsou na jeho fotkách vidět jen zbývající malé ostrůvky. Podívat se na ně můžete ve třetím díle seriálu o nominacích na ceny World Press Photo.

Snímky, které pořídil španělsko-americký autor Daniel Betlrá, patří ke třem fotoseriálům, které byly nominovány na letošní ceny World Press Photo v kategorii Životní prostředí. 

Druhý nominovaný soubor "Jak odvrátit hladomor" nafotografoval Ital Luca Locatelli. Jeho snímky popisují experimentální zemědělské farmy v Nizozemsku, které se snaží redukovat jak závislost na vodě, tak i používání pesticidů a antibiotik. Nejrůznější technologické a zemědělské start-upy v oblasti, která je nazývána jako nizozemské "Food Valley", intenzivně pracují na řešeních, která by měla světu pomoci najít řešení hrozící potravinové krize. 

Třetí nominaci získal nizozemský fotograf Kadir van Lohuizen, který si všímá toho, jak je svět zahlcen vlastním odpadem. Autor mapuje způsoby, jakými se s tímto problémem vyrovnávají ve vyspělých metropolích, jako je New York nebo Tokio, a srovnává je s přístupem v Jakartě či Sao Paulu. 

Předchozí díly seriálu najdete zde:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Zemřel vědec, vynálezce a odbojář Mojmír Petráň, bylo mu 99 let

Ve věku 99 let zemřel v sobotu 13. srpna vědec Mojmír Petráň. Na facebooku o tom dnes informovala Učená společnost ČR, jejímž členem Petráň byl. Petráň společně se svým kolegou Milanem Hadravským v 60. letech sestrojili a patentovali konfokální mikroskop s dvojitým řádkováním. Vynález znamenal převrat v mikroskopických technikách a přispěl k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie. Vědec Petráň byl i protinacistickým odbojářem.

Svůj přelomový vynález Petráň a Hadravský, kteří v 60. letech působili na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, patentovali v roce 1967 ve Spojených státech. Publikovali ho v roce 1968 ještě před okupací Československa. Po srpnové okupaci Petráň upadl v nemilost, neboť v době Pražského jara sympatizoval s reformními politiky. Svůj mikroskop pak musel vyrábět "podomácku" pod záštitou JZD Komorno u Plzně. Kvůli tomu vzniklo jen několik kusů přístroje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při izraelském náletu u Tartúsu zahynuli podle Damašku tři syrští vojáci

Při dnešním izraelském náletu na oblast u syrského pobřežního města Tartús přišli o život tři syrští vojáci a další tři byli zraněni. Oznámila to syrská armáda. Televizní stanice Al-Arabíja předtím uvedla, že izraelská vojenská letadla zaútočila na Tartús a před vypálením střel letěla nad libanonským pobřežím. Izraelská armáda své operace v Sýrii nechává bez komentáře. Útočí hlavně na cíle spojené se spojenci syrské vlády, což je Írán a libanonský Hizballáh. Agentura Reuters napsala, že se k Tartúsu blíží loď, která veze z Ukrajiny obilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy