Krásné fotky ukazují smutný zánik deštných pralesů. Autor byl nominován na cenu World Press Photo

V galerii najdete snímky z fotografických sérií, nominovaných na cenu Wolrd Press Photo v kategorii Životní prostředí.
Danel Beltrá (Španělsko/USA): Amazonský ráj v ohrožení. Likvidace pralesů v Amazonii rychle pokračuje a její postup se od roku 2016 začal výrazně zrychlovat.
Danel Beltrá (Španělsko/USA): Amazonský ráj v ohrožení. Likvidace pralesů v Amazonii rychle pokračuje a její postup se od roku 2016 začal výrazně zrychlovat. Fotosérie nominované na cenu World Press Photo v kategorii Životní prostředí.
Danel Beltrá (Španělsko/USA): Amazonský ráj v ohrožení. Likvidace pralesů v Amazonii rychle pokračuje a její postup se od roku 2016 začal výrazně zrychlovat.
World Press Photo - nominace v kategorii Životní prostředí
Foto: Danel Beltrá, World Press Photo
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
26. 2. 2018 13:49
O likvidaci deštných pralesů v Amazonii se hodně mluví. Ale většinou si příliš nedokážeme představit, jak vlastně vypadá. Fotograf Daniel Beltrá ji zachytil na vizuálně nádherných fotkách, které ve skutečnosti zachycují devastaci a zmar. Z původních nekonečných pralesů jsou na jeho fotkách vidět jen zbývající malé ostrůvky. Podívat se na ně můžete ve třetím díle seriálu o nominacích na ceny World Press Photo.

Snímky, které pořídil španělsko-americký autor Daniel Betlrá, patří ke třem fotoseriálům, které byly nominovány na letošní ceny World Press Photo v kategorii Životní prostředí. 

Druhý nominovaný soubor "Jak odvrátit hladomor" nafotografoval Ital Luca Locatelli. Jeho snímky popisují experimentální zemědělské farmy v Nizozemsku, které se snaží redukovat jak závislost na vodě, tak i používání pesticidů a antibiotik. Nejrůznější technologické a zemědělské start-upy v oblasti, která je nazývána jako nizozemské "Food Valley", intenzivně pracují na řešeních, která by měla světu pomoci najít řešení hrozící potravinové krize. 

Třetí nominaci získal nizozemský fotograf Kadir van Lohuizen, který si všímá toho, jak je svět zahlcen vlastním odpadem. Autor mapuje způsoby, jakými se s tímto problémem vyrovnávají ve vyspělých metropolích, jako je New York nebo Tokio, a srovnává je s přístupem v Jakartě či Sao Paulu. 

Předchozí díly seriálu najdete zde:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zábranský bude hrát ve Finsku za Jukurit Mikkeli

Hokejový obránce Libor Zábranský bude působit ve finském klubu Jukurit Mikkeli. Dvacetiletý hráč, který v této sezoně hostoval z Komety Brno v Karlových Varech, na severu Evropy podepsal dvouletou smlouvu.

Bývalý kapitán juniorské reprezentace se loni vrátil do Evropy po třech sezonách, které strávil v zámoří. Nezamířil ale do mateřské Komety, kterou vlastní jeho otec, ale hrál za Karlovy Vary. V dresu Energie nasbíral v 51 zápasech základní části extraligy 14 bodů za sedm branek a stejný počet asistencí. Ve čtyřech utkání play off se neprosadil.

Do Jukuritu si Zábranského vybral nový trenér a hvězda finského hokeje Olli Jokinen. "Je mi ctí hrát za klub s takovou historií. Vždy jsem chtěl působit ve Finsku a už se nemohu dočkat, až do Mikkeli přijedu. Věřím, že příští sezonu dokážeme velké věci," uvedl Zábranský na webu svého nového zaměstnance. V současnosti se seniorskou reprezentací chystá na přípravné zápasy proti Rakousku.

V aktuální sezoně oblékali dres předposledního týmu finské soutěže obránce Jakub Galvas a útočník Šimon Stránský. Oba by měli mít smlouvu i na příští sezonu, Galvas se však zřejmě bude snažit prosadit v zámoří, kde jej draftovalo Chicago.

Další zprávy