V Kamerunu žehlí dívkám prsa, aby nerostla. I tento příběh byl nominovaný na World Press Photo

V Kamerunu žehlí dívkám prsa, aby nerostla. I tento příběh byl nominovaný na World Press Photo
Heba Khamisová (Egypt): Zakázaná krása. Ženy v Kamerunu žehlí horkými předměty prsa děvčat ve věku od 8 do 12 let. Věří, že pak neporostou a dívky tak budou uchráněny před zneužitím a znásilněním.
Heba Khamisová (Egypt): Zakázaná krása. Ženy v Kamerunu žehlí horkými předměty prsa děvčat ve věku od 8 do 12 let. Věří, že pak neporostou a dívky tak budou uchráněny před zneužitím a znásilněním.
Heba Khamisová (Egypt): Zakázaná krása. Ženy v Kamerunu žehlí horkými předměty prsa děvčat ve věku od 8 do 12 let. Věří, že pak neporostou a dívky tak budou uchráněny před zneužitím a znásilněním.
Espen Rasmussen (Norsko): Bílá horečka. Soubor pořízený během několika týdnů po nacionalistických nepokojích v americkém městě Charlottesville mapuje příznivce extrémní pravice.
Foto: Heba Khamis, World Press Photo
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
22. 2. 2018 15:02
V Kamerunu se matky snaží pubertálním dívkám žehlit prsa horkými předměty, aby jim nerostla. Chtějí tak zabránit tomu, aby byly jejich děti zneužity nebo znásilněny. Praktiku, která má drastické důsledky pro zdraví děvčat, popsala ve své reportáži egyptská fotografka Heba Khamisová, nominovaná na cenu World Press Photo v kategorii Problémy dnešní doby.

Další dvě nominované série popisují ultrapravicové hnutí v americkém Charlottesville a ohromné změny v Číně související s rostoucí poptávkou obyvatel po mase a potravinových polotovarech. První z nich nafotografoval Espen Rasmussen, druhou George Steinmetz.

Ukázky z nominovaných prací najdete ve fotogalerii u tohoto článku. Zároveň tím začíná nový seriál, který postupně představí i další nominované fotografie v různých kategoriích této prestižní soutěže.

Drastická praktika v Kamerunu má těžké zdravotní následky

Série Heby Khamisové ukazuje ženy v Kamerunu, které věří, že "žehlením" prsou dospívajících dívek ve věku zhruba od osmi do dvanácti let zpomalí jejich dospívání a zabrání tak tomu, aby tyto dívky byly zneužity nebo znásilněny, případně tomu, aby otěhotněly dříve, než dokončí školu.

"Žehlení" se provádí v rodinách. Matky a příbuzné za asistence místních léčitelů dívkám masírují prsa horkými předměty a stahují je látkou. S procedurou začínají okamžitě, když se u dívek začíná objevovat nástup druhotných pohlavních znaků.

Jak napsal francouzský magazín Vice, praktika poškozuje dívkám zdraví. Objevují se u nich ve zvýšené míře cysty, rakovina prsu a poté, co porodí dítě, také potíže s kojením. Žehlení prsou byla podle statistik citovaných magazínem Vice vystavena každá desátá dívka v Kamerunu. 

Bílá horečka v USA

Dalším z nominovaných souborů v kategorii Problémy dnešní doby je Bílá horečka od Espena Rasmussena. Popisuje nástup ultrapravicového extremismu v USA. Ten se projevil zejména v hnutí Unite the Right a krvavými potyčkami ve městě Charlottesville, při kterých byly zraněny desítky lidí a jeden člověk zemřel.

World Press Photo - snímky nominované v kategorii Problémy dnešní doby
World Press Photo - snímky nominované v kategorii Problémy dnešní doby | Foto: Espen Rasmussen, World Press Photo

Potyčky propukly kvůli sporům o památník generála Roberta E. Leeho, který vedl konfederační vojska v americké občanské válce.

Čína chce maso a polotovary

Třetím nominovaným souborem je práce George Steinmetze. Ten se snažil zachytit ohromné změny, ke kterým momentálně dochází v Číně. Díky rostoucím platům a životní úrovni tam prudce vzrůstá poptávka po mase, mléčných výrobcích a potravinových polotovarech. Potravinářský a zemědělský průmysl se tak dostal pod tlak a horečnatě se snaží tuto ohromnou poptávku po jídle naplnit a "nakrmit novou Čínu". 

World Press Photo - snímky nominované v kategorii Problémy dnešní doby
World Press Photo - snímky nominované v kategorii Problémy dnešní doby | Foto: George Steinmetz, World Press Photo
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy