V Kamerunu žehlí dívkám prsa, aby nerostla. I tento příběh byl nominovaný na World Press Photo

V Kamerunu žehlí dívkám prsa, aby nerostla. I tento příběh byl nominovaný na World Press Photo
Heba Khamisová (Egypt): Zakázaná krása. Ženy v Kamerunu žehlí horkými předměty prsa děvčat ve věku od 8 do 12 let. Věří, že pak neporostou a dívky tak budou uchráněny před zneužitím a znásilněním.
Heba Khamisová (Egypt): Zakázaná krása. Ženy v Kamerunu žehlí horkými předměty prsa děvčat ve věku od 8 do 12 let. Věří, že pak neporostou a dívky tak budou uchráněny před zneužitím a znásilněním.
Heba Khamisová (Egypt): Zakázaná krása. Ženy v Kamerunu žehlí horkými předměty prsa děvčat ve věku od 8 do 12 let. Věří, že pak neporostou a dívky tak budou uchráněny před zneužitím a znásilněním.
Espen Rasmussen (Norsko): Bílá horečka. Soubor pořízený během několika týdnů po nacionalistických nepokojích v americkém městě Charlottesville mapuje příznivce extrémní pravice.
Foto: Heba Khamis, World Press Photo
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
22. 2. 2018 15:02
V Kamerunu se matky snaží pubertálním dívkám žehlit prsa horkými předměty, aby jim nerostla. Chtějí tak zabránit tomu, aby byly jejich děti zneužity nebo znásilněny. Praktiku, která má drastické důsledky pro zdraví děvčat, popsala ve své reportáži egyptská fotografka Heba Khamisová, nominovaná na cenu World Press Photo v kategorii Problémy dnešní doby.

Další dvě nominované série popisují ultrapravicové hnutí v americkém Charlottesville a ohromné změny v Číně související s rostoucí poptávkou obyvatel po mase a potravinových polotovarech. První z nich nafotografoval Espen Rasmussen, druhou George Steinmetz.

Ukázky z nominovaných prací najdete ve fotogalerii u tohoto článku. Zároveň tím začíná nový seriál, který postupně představí i další nominované fotografie v různých kategoriích této prestižní soutěže.

Drastická praktika v Kamerunu má těžké zdravotní následky

Série Heby Khamisové ukazuje ženy v Kamerunu, které věří, že "žehlením" prsou dospívajících dívek ve věku zhruba od osmi do dvanácti let zpomalí jejich dospívání a zabrání tak tomu, aby tyto dívky byly zneužity nebo znásilněny, případně tomu, aby otěhotněly dříve, než dokončí školu.

"Žehlení" se provádí v rodinách. Matky a příbuzné za asistence místních léčitelů dívkám masírují prsa horkými předměty a stahují je látkou. S procedurou začínají okamžitě, když se u dívek začíná objevovat nástup druhotných pohlavních znaků.

Jak napsal francouzský magazín Vice, praktika poškozuje dívkám zdraví. Objevují se u nich ve zvýšené míře cysty, rakovina prsu a poté, co porodí dítě, také potíže s kojením. Žehlení prsou byla podle statistik citovaných magazínem Vice vystavena každá desátá dívka v Kamerunu. 

Bílá horečka v USA

Dalším z nominovaných souborů v kategorii Problémy dnešní doby je Bílá horečka od Espena Rasmussena. Popisuje nástup ultrapravicového extremismu v USA. Ten se projevil zejména v hnutí Unite the Right a krvavými potyčkami ve městě Charlottesville, při kterých byly zraněny desítky lidí a jeden člověk zemřel.

World Press Photo - snímky nominované v kategorii Problémy dnešní doby
World Press Photo - snímky nominované v kategorii Problémy dnešní doby | Foto: Espen Rasmussen, World Press Photo

Potyčky propukly kvůli sporům o památník generála Roberta E. Leeho, který vedl konfederační vojska v americké občanské válce.

Čína chce maso a polotovary

Třetím nominovaným souborem je práce George Steinmetze. Ten se snažil zachytit ohromné změny, ke kterým momentálně dochází v Číně. Díky rostoucím platům a životní úrovni tam prudce vzrůstá poptávka po mase, mléčných výrobcích a potravinových polotovarech. Potravinářský a zemědělský průmysl se tak dostal pod tlak a horečnatě se snaží tuto ohromnou poptávku po jídle naplnit a "nakrmit novou Čínu". 

World Press Photo - snímky nominované v kategorii Problémy dnešní doby
World Press Photo - snímky nominované v kategorii Problémy dnešní doby | Foto: George Steinmetz, World Press Photo
 

Právě se děje

před 9 minutami

Kristýna Plíšková začala tenisový turnaj v Soulu vítězně

Kristýna Plíšková postoupila na turnaji WTA v Soulu do druhého kola. Roli favoritky proti domácí tenistce Čche Či-hi, hráčce až z osmé stovky žebříčku, splnila za necelou hodinu vítězstvím 6:1 a 6:4. Korejce nenabídla ani jeden brejkbol.

V boji o postup do čtvrtfinále už Plíškovou čeká mnohem těžší soupeřka. Sestra světové dvojky a 81. hráčka žebříčku narazí na druhou nasazenou Jekatěrinu Alexandrovovou z Ruska, která je v pořadí WTA devětatřicátá.

Na turnaji v Soulu se představí ještě další dvě české tenistky Karolína Muchová, jež bude nasazenou trojkou, a Denisa Allertová.

Tenisový turnaj žen v Soulu (tvrdý povrch, dotace 250.000 dolarů):

Dvouhra - 1. kolo: Kristýna Plíšková (ČR) - Čche Či-hi (Korea) 6:1, 6:4, Alexandrovová (2-Rus.) - Minnenová (Belg.) 6:4, 6:3, Linetteová (4-Pol.) - Beguová (Rum.) 6:1, 6:4, Gasparjanová (7-Rus.) - Mariaová (Něm.) 7:5, 6:4.

před 28 minutami

Průmyslová výroba v Číně rostla nejpomaleji za 17 a půl roku

V srpnu stoupla průmyslová výroba v Číně v meziročním srovnání o 4,4 procenta, což byl nejpomalejší růst od února 2002. Zpráva, kterou v pondělí zveřejnil čínský statistický úřad, je dalším znamením, že ekonomika kvůli obchodní válce a slabé domácí poptávce slábne. Některé sektory naopak vykázaly zlepšení, jako produkce oceli a elektřiny. Analytici však dodávají, že celkově byl růst slabší kvůli výrobním omezením před oslavami 70. let od vzniku Čínské lidové republiky, které se uskuteční 1. října.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

V 75 letech zemřel hudebník a producent Ric Ocasek, manžel první české topmodelky

Americký rockový hudebník a producent byl v neděli nalezen mrtvý ve svém bytě na Manhattanu, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na newyorskou policii. Policisté na místě nezjistili žádné známky cizího zavinění, příčinu smrti nyní určí soudní lékař. Ocasekovi, zpěvákovi legendární rockové kapely The Cars a manželovi první topmodelky českého původu Pavlíny Pořízkové, bylo 75 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy