reklama
 
 

Czech Press Photo vyhrála fotka umírajícího mláděte. Uspěli i fotografové Economie

20. 11. 2018 18:30
Soutěž o nejlepší novinářské fotky Czech Press Photo 2018 zná vítěze. Titul Fotografie roku získal 20. listopadu na slavnostním ceremoniálu v Brožíkově síni pražské Staroměstské radnice Lukáš Zeman, který v Borneu zachytil orangutaní matku s umírajícím potomkem. Cena za nejlepší snímek v kategorii Sport (série) patří Lukáši Bíbovi, který pracuje pro vydavatelství Economia. Tomáš Vocelka, jehož snímky znají i čtenáři Aktuálně.cz, se stal držitelem Grantu Prahy.

"Jsem přesvědčená, že výběr poroty Fotografie roku 2018 mnohé překvapí. Není to typická fotografie, na kterou jsme v press photo zvyklí. Ale její sdělení: příroda umírá a my jsme její součástí, je vysoce aktuální a burcující," vysvětluje ředitelka Czech Press Photo Veronika Souralová s tím, že o vítězství právě této fotografie nejvíce bojoval válečný fotograf Joao Silva.

Podle něj tento snímek zobrazuje vztah mezi člověkem a přírodou, také naprosto zřetelně ukazuje okamžitý dopad zásahu člověka v přirozeném řádu života.

"Znečištění, zničení přirozeného prostředí a vyčerpání ozonové vrstvy jsou některé z příkladů, jak měníme naši planetu na neúrodnou skálu. Pokud umře příroda, tak zemře i lidská rasa. Proto je pro porotu tento snímek nejsilnější ze všech přihlášených," shrnul prohlášení mezinárodní poroty fotograf deníku The New York Times Joao Silva.

Letos mezinárodní porota hodnotila práce 430 fotografů, kteří přihlásili celkem 6456 fotografií. Mezi vítězi jednotlivých kategorií jsou i fotografové pracující pro vydavatelství Economia.

Letošním držitelem Grantu Prahy je Tomáš Vocelka, který působí jako volný fotograf a také připravuje rubriku Foto na webu Aktuálně.cz. Do soutěže byl  nominován se svým projektem Pod pražskými věžemi.

Lukáš Bíba zvítězil v kategorii Sport (série) se snímkem českého lezce Adama Ondry, která vznikla na mistrovství světa v lezení 2018 v rakouském Innsbrucku.

autor: Petra Jansová | 20. 11. 2018 18:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama