Czech Press Photo vyhrála fotka umírajícího mláděte. Uspěli i fotografové Economie

Podívejte se na oceněné fotografie 24. ročníku soutěže Czech Press.
Aktualita (single): Tomáš Benedikovič, Denník N – Za slušné Slovensko
Aktualita (série): Tomáš Benedikovič, Denník N – Babiš v Jihlavě
Problémy dnešní doby (single): Martin Trabalík, volný fotograf – Rohingská rodina se vyloďuje v Bangladéši
Problémy dnešní doby (série): Pavel Nasadil, volný fotograf – Věznice pro mladistvé
Foto: Czech Press Photo
Petra Jansová Petra Jansová
20. 11. 2018 18:30
Soutěž o nejlepší novinářské fotky Czech Press Photo 2018 zná vítěze. Titul Fotografie roku získal 20. listopadu na slavnostním ceremoniálu v Brožíkově síni pražské Staroměstské radnice Lukáš Zeman, který v Borneu zachytil orangutaní matku s umírajícím potomkem. Cena za nejlepší snímek v kategorii Sport (série) patří Lukáši Bíbovi, který pracuje pro vydavatelství Economia. Tomáš Vocelka, jehož snímky znají i čtenáři Aktuálně.cz, se stal držitelem Grantu Prahy.

"Jsem přesvědčená, že výběr poroty Fotografie roku 2018 mnohé překvapí. Není to typická fotografie, na kterou jsme v press photo zvyklí. Ale její sdělení: příroda umírá a my jsme její součástí, je vysoce aktuální a burcující," vysvětluje ředitelka Czech Press Photo Veronika Souralová s tím, že o vítězství právě této fotografie nejvíce bojoval válečný fotograf Joao Silva.

Tomáš Vocelka: Pod pražskými věžemi
Tomáš Vocelka: Pod pražskými věžemi | Foto: Czech Press Photo

Podle něj tento snímek zobrazuje vztah mezi člověkem a přírodou, také naprosto zřetelně ukazuje okamžitý dopad zásahu člověka v přirozeném řádu života.

"Znečištění, zničení přirozeného prostředí a vyčerpání ozonové vrstvy jsou některé z příkladů, jak měníme naši planetu na neúrodnou skálu. Pokud umře příroda, tak zemře i lidská rasa. Proto je pro porotu tento snímek nejsilnější ze všech přihlášených," shrnul prohlášení mezinárodní poroty fotograf deníku The New York Times Joao Silva.

Letos mezinárodní porota hodnotila práce 430 fotografů, kteří přihlásili celkem 6456 fotografií. Mezi vítězi jednotlivých kategorií jsou i fotografové pracující pro vydavatelství Economia.

Oceněná fotka Lukáše Bíby
Oceněná fotka Lukáše Bíby | Foto: Czech Press Photo

Letošním držitelem Grantu Prahy je Tomáš Vocelka, který působí jako volný fotograf a také připravuje rubriku Foto na webu Aktuálně.cz. Do soutěže byl  nominován se svým projektem Pod pražskými věžemi.

Lukáš Bíba zvítězil v kategorii Sport (série) se snímkem českého lezce Adama Ondry, která vznikla na mistrovství světa v lezení 2018 v rakouském Innsbrucku.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 5 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy