Foto: Ženy islamistů, jež nikdo nechce. A další problémy dneška očima fotografů

Foto: Ženy islamistů, jež nikdo nechce. A další problémy dneška očima fotografů
Pavel Nasadil: Věznice pro mladistvé. Snímek ze série nominované na Czech Press Photo v kategorii Problémy dnešní doby.
Pavel Nasadil: Věznice pro mladistvé. Snímek ze série nominované na Czech Press Photo v kategorii Problémy dnešní doby.
David Sládek: Do ulic. Snímek ze série nominované na Czech Press Photo v kategorii Problémy dnešní doby.
David Sládek: Do ulic. Snímek ze série nominované na Czech Press Photo v kategorii Problémy dnešní doby.
Foto: Czech Press Photo 2018
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
30. 10. 2018 14:14
Jak vypadají problémy dnešní doby očima fotografů nominovaných na Czech Press Photo? Jedním z nich jsou opuštěné ženy bojovníků Islámského státu, které nikdo nechce, dalším mladiství delikventi v Africe. A nechybí ani brexit, tedy vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Seriál o nominacích na Czech Press Photo pokračuje pátým dílem.

Islámský stát v Sýrii a v Iráku padl a ženy bojovníků teď nikdo nechce. Jejich situaci ve svých fotografiích popisuje Lenka Klicperová z časopisu Lidé a země. "Nemají doklady, žijí ve stanech a jejich domovské země je nechtějí. Jejich manželé - militantní islamisté, jsou buď mrtví, nebo v zajetí. Ony ztratily své ochránce. Mnohé z nich byly součástí mašinerie Islámského státu, ale jsou mezi nimi i ženy a dívky provdané proti své vůli," vysvětluje fotografka nominovaná na Czech Press Photo v kategorii Problémy dnešní doby (série).

Dalším nominovaným je volný fotograf  Pavel Nasadil, který se zaměřil na  věznice pro mladistvé v africké Sieře Leone. "Vazební věznice pro mladistvé stojí na okraji slumu Kroo Bay v centru Freetownu. Po celé délce se táhne lodžie s katrem, za kterým se poflakují mladí delikventi. Momentálně je jich tam třicet osm, celková kapacita je padesát osob. Jejich osudy jsou různé, ale jedno mají společné - na rozsudek se tam čeká velmi dlouho. Soudní systém v Sieře Leone je totiž po epidemii eboly téměř nefunkční a chaotický," popisuje autor snímků.

Třetím nominovaným je David Sládek (volný fotograf), který se zaměřil na brexit a demonstrace, které ho doprovázejí. "Desetitisíce lidí protestovaly za lepší životní podmínky, za záchranu zdravotnictví, pro brexit i proti němu a za desítky dalších kauz," říká.

V kategorii jednotlivých snímků je mezi nominovanými Martin Bandžák (volný fotograf), který se prosadil se snímkem čtrnáctileté Sylvie. Dívka se stala obětí znásilnění v Kongu. "Znásilnění bylo téměř vždy součástí ozbrojených konfliktů, ale v občanských válkách Konga je to strategie. Voják z Kamuiny Nsapu jí dal volbu - brutální znásilnění, nebo smrt. Dnes je těhotná a navštěvuje nemocnici podporovanou společností MAGNA ve městě Bilomba," vysvětluje autor fotografie.

Martin Trabalík (volný fotograf) se zaměřil na Rohingskou krizi. Hrdiny jeho snímku se stali členové rohingské rodiny, kteří se na útěku z Myanmaru vyloďují v Bangladéši. Předtím se museli celé dny schovávat v džunglích a poté překonat divokou řeku Naf.

Vít Lukáš (volný fotograf) získal nominaci za snímek Selfie v ropné skvrně. "V dubnu 2018 zasáhla východ Bornea ropná havárie. Ropná skvrna o rozloze Paříže zabíjela nejen vzácné delfíny orcely tuponosé, ale kontaminovala i mangrovy v Balikpapanském zálivu, ve kterých žijí průmyslem ohrožení primáti kahau nosatí," uvádí autor.

 

Právě se děje

Další zprávy