Foto: Ženy islamistů, jež nikdo nechce. A další problémy dneška očima fotografů

Foto: Ženy islamistů, jež nikdo nechce. A další problémy dneška očima fotografů
Pavel Nasadil: Věznice pro mladistvé. Snímek ze série nominované na Czech Press Photo v kategorii Problémy dnešní doby.
Pavel Nasadil: Věznice pro mladistvé. Snímek ze série nominované na Czech Press Photo v kategorii Problémy dnešní doby.
David Sládek: Do ulic. Snímek ze série nominované na Czech Press Photo v kategorii Problémy dnešní doby.
David Sládek: Do ulic. Snímek ze série nominované na Czech Press Photo v kategorii Problémy dnešní doby.
Foto: Czech Press Photo 2018
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
30. 10. 2018 14:14
Jak vypadají problémy dnešní doby očima fotografů nominovaných na Czech Press Photo? Jedním z nich jsou opuštěné ženy bojovníků Islámského státu, které nikdo nechce, dalším mladiství delikventi v Africe. A nechybí ani brexit, tedy vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Seriál o nominacích na Czech Press Photo pokračuje pátým dílem.

Islámský stát v Sýrii a v Iráku padl a ženy bojovníků teď nikdo nechce. Jejich situaci ve svých fotografiích popisuje Lenka Klicperová z časopisu Lidé a země. "Nemají doklady, žijí ve stanech a jejich domovské země je nechtějí. Jejich manželé - militantní islamisté, jsou buď mrtví, nebo v zajetí. Ony ztratily své ochránce. Mnohé z nich byly součástí mašinerie Islámského státu, ale jsou mezi nimi i ženy a dívky provdané proti své vůli," vysvětluje fotografka nominovaná na Czech Press Photo v kategorii Problémy dnešní doby (série).

Dalším nominovaným je volný fotograf  Pavel Nasadil, který se zaměřil na  věznice pro mladistvé v africké Sieře Leone. "Vazební věznice pro mladistvé stojí na okraji slumu Kroo Bay v centru Freetownu. Po celé délce se táhne lodžie s katrem, za kterým se poflakují mladí delikventi. Momentálně je jich tam třicet osm, celková kapacita je padesát osob. Jejich osudy jsou různé, ale jedno mají společné - na rozsudek se tam čeká velmi dlouho. Soudní systém v Sieře Leone je totiž po epidemii eboly téměř nefunkční a chaotický," popisuje autor snímků.

Třetím nominovaným je David Sládek (volný fotograf), který se zaměřil na brexit a demonstrace, které ho doprovázejí. "Desetitisíce lidí protestovaly za lepší životní podmínky, za záchranu zdravotnictví, pro brexit i proti němu a za desítky dalších kauz," říká.

V kategorii jednotlivých snímků je mezi nominovanými Martin Bandžák (volný fotograf), který se prosadil se snímkem čtrnáctileté Sylvie. Dívka se stala obětí znásilnění v Kongu. "Znásilnění bylo téměř vždy součástí ozbrojených konfliktů, ale v občanských válkách Konga je to strategie. Voják z Kamuiny Nsapu jí dal volbu - brutální znásilnění, nebo smrt. Dnes je těhotná a navštěvuje nemocnici podporovanou společností MAGNA ve městě Bilomba," vysvětluje autor fotografie.

Martin Trabalík (volný fotograf) se zaměřil na Rohingskou krizi. Hrdiny jeho snímku se stali členové rohingské rodiny, kteří se na útěku z Myanmaru vyloďují v Bangladéši. Předtím se museli celé dny schovávat v džunglích a poté překonat divokou řeku Naf.

Vít Lukáš (volný fotograf) získal nominaci za snímek Selfie v ropné skvrně. "V dubnu 2018 zasáhla východ Bornea ropná havárie. Ropná skvrna o rozloze Paříže zabíjela nejen vzácné delfíny orcely tuponosé, ale kontaminovala i mangrovy v Balikpapanském zálivu, ve kterých žijí průmyslem ohrožení primáti kahau nosatí," uvádí autor.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 50 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy