reklama
 
 

Nominace na Czech Press Photo: Pes hyenovitý na lovu, žabí hlídka a zničená Ukrajina

4. 11. 2018 20:57
V nominacích na Czech Press Photo v kategorii "Příroda, věda a životní prostředí" se sešly velice různorodé série snímků. Jedna z nich popisuje ekologicky zdevastovanou Ukrajinu, další přináší postřehy lidí, kteří zachraňují v Česku ropuchy obecné, a ta třetí se zaměřuje na afrického psa hyenovitého. Přinášíme sedmý díl seriálu, který představuje nominované snímky.

Prvním nominovaným v kategorii "Příroda, věda a životní prostředí" (série) je Ludmila Korešová se souborem Žabí hlídka: "Každý rok u nás na vesnici přechází stovky ropuch obecných přes frekventovanou silnici do blízkého rybníka, aby tam dokončily svou rozmnožovací misi. Oblast bohužel nespadá pod žádné ochranné pásmo a nikoho nezajímá, že zde auta každoročně zabíjí stovky žab. Letos jsme v kyblících přenesli přes 500 ropuch obecných," vysvětluje fotografka, za jakých okolností soubor snímků vznikl.

Druhým nominovaným je Stanislav Krupař se sérií Zdevastovaný východ. "Uplynuly čtyři roky od revoluce a Ukrajina není v dobrém stavu. Velká část separatistického východu se zdá být nadobro ztracena, regiony sužuje devastace. Ukrajina je energeticky nejvíce náročná země na světě a šestý největší producent oxidu uhličitého na obyvatele. Přestože začala postupně přijímat normy Evropské unie, pokrok je pomalý a normy na ochranu životního prostředí jsou systematicky porušovány," říká.

Autorem třetího nominovaného souboru je Ondřej Prosický, který v deltě řeky Okavango fotografoval psy hyenovité na lovu. "Patří k nejefektivnějším lovcům africké divočiny. Přesto jim občas obstarání potravy zabere delší čas. Samice buvola před nimi bránila své mládě několik desítek minut," uvedl.

Nominace na ceny Czech Press Photo za jednotlivé snímky jsme již zveřejnili zde, přesto si je znovu připomeňme:

Robert Hlavica - Polární liška. Snímek vznikl v kanadské Manitobě a odráží období před příchodem mrazů. Lišky ho využívají k lovu lumíků a jiných drobných hlodavců.

Martin Veselý (Mafra) - Čekání na zubaře. Na fotografii ze zoologické zahrady ve Dvoře Králové je čtyřicetiletý samec nosorožce dvourohého jménem Isis, který musel podstoupit trhání dvou zubů. 

Lukáš Zeman - Orangutaní matka s umírajícím potomkem. Záběr odráží utrpení zvířat v oblasti centrálního Kalimantanu (Bornea), související s kácením původního pralesa.

autor: Tomáš Vocelka | 4. 11. 2018 20:57

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama