reklama
 
 

Nejlepší novinářská fotka října: česká vlajka vytvořená školáky z Liberce

14. 11. 2018 15:05
Nejlepší novinářskou fotografií měsíce října se stal snímek Radka Petráška, který zachycuje českou vlajku, vytvořenou školáky z Liberce. Foto měsíce vyhlašuje Czech Press Photo, aby posílilo povědomí o české fotožurnalistice.

Vlajku vytvořily ke stému výročí založení Československa děti ze Základní školy s rozšířenou výukou jazyků Husova v Liberci. Podílelo se na tom více než pět stovek dětí a pedagogů školy. 

"Základní škola Husova se rozhodla výročí vzniku naší republiky uctít o dva dny dříve než v den stoletého výročí, protože nahnat děti do školy v neděli a ve svátek se asi nejevilo příliš reálně," vysvětluje fotograf okolnosti, za kterých snímek vznikl. "Jak ale kdosi ve škole podotkl, co je pouhých 48 hodin z pohledu stoleté historie," dodává.

Škola oslavy pojala po svém. Děti vzdaly hold republice živými obrazy a přáními, přivázanými na baloncích. "Nejdříve vytvořily obraz stovky, přičemž každá číslice měla jednu z barev naší vlajky. Poté do vzduchu pustily balónky se svými přáními republice. Následně vytvořily podobu naší státní vlajky. Bylo to velmi emotivní nejen pro ně, ale i pro nás všechny ostatní. Ta chvíle byla prostě silná, což se snad odráží i na fotografii," říká Radek Petrášek.

Autor snímku se narodil se v roce 1978 ve Varnsdorfu. Je absolventem Střední odborné školy mediální grafiky a polygrafie v Rumburku. Po jejím vystudování začal pracovat jako externí fotograf v MF Dnes, od roku 1998 je externím fotoreportérem České tiskové kanceláře v regionální pobočce v Liberci. Letos tedy oslavil dvacetileté výročí svého působení v agentuře ČTK. 

Má za sebou i řadu zahraničních výjezdů, mimo jiné fotografoval na olympijských hrách v Londýně, na MS v atletice v Berlíně nebo na MS v ledním hokeji v Mannheimu a Kolíně nad Rýnem. Zatím poslední velkým projektem, který dokončil, je kalendář panoramatických fotografií vyhlídek Libereckého kraje pro rok 2019.

autor: Foto | 14. 11. 2018 15:05

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama