Nejlepší novinářská fotka října: česká vlajka vytvořená školáky z Liberce

Foto
14. 11. 2018 15:05
Nejlepší novinářskou fotografií měsíce října se stal snímek Radka Petráška, který zachycuje českou vlajku, vytvořenou školáky z Liberce. Foto měsíce vyhlašuje Czech Press Photo, aby posílilo povědomí o české fotožurnalistice.
Nejlepší novinářská fotka měsíce října podle hodnocení Czech Press Photo zachycuje oslavy stoletého výročí Československa. Pořídil ji Radek Petrášek.
Nejlepší novinářská fotka měsíce října podle hodnocení Czech Press Photo zachycuje oslavy stoletého výročí Československa. Pořídil ji Radek Petrášek. | Foto: Radek Petrášek

Vlajku vytvořily ke stému výročí založení Československa děti ze Základní školy s rozšířenou výukou jazyků Husova v Liberci. Podílelo se na tom více než pět stovek dětí a pedagogů školy. 

"Základní škola Husova se rozhodla výročí vzniku naší republiky uctít o dva dny dříve než v den stoletého výročí, protože nahnat děti do školy v neděli a ve svátek se asi nejevilo příliš reálně," vysvětluje fotograf okolnosti, za kterých snímek vznikl. "Jak ale kdosi ve škole podotkl, co je pouhých 48 hodin z pohledu stoleté historie," dodává.

Škola oslavy pojala po svém. Děti vzdaly hold republice živými obrazy a přáními, přivázanými na baloncích. "Nejdříve vytvořily obraz stovky, přičemž každá číslice měla jednu z barev naší vlajky. Poté do vzduchu pustily balónky se svými přáními republice. Následně vytvořily podobu naší státní vlajky. Bylo to velmi emotivní nejen pro ně, ale i pro nás všechny ostatní. Ta chvíle byla prostě silná, což se snad odráží i na fotografii," říká Radek Petrášek.

Autor snímku se narodil se v roce 1978 ve Varnsdorfu. Je absolventem Střední odborné školy mediální grafiky a polygrafie v Rumburku. Po jejím vystudování začal pracovat jako externí fotograf v MF Dnes, od roku 1998 je externím fotoreportérem České tiskové kanceláře v regionální pobočce v Liberci. Letos tedy oslavil dvacetileté výročí svého působení v agentuře ČTK. 

Má za sebou i řadu zahraničních výjezdů, mimo jiné fotografoval na olympijských hrách v Londýně, na MS v atletice v Berlíně nebo na MS v ledním hokeji v Mannheimu a Kolíně nad Rýnem. Zatím poslední velkým projektem, který dokončil, je kalendář panoramatických fotografií vyhlídek Libereckého kraje pro rok 2019.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Phoenix zvládl závěr a získal v semifinále NBA proti Clippers druhou výhru

Basketbalisté Phoenixu pojedou do Kalifornie na třetí a čtvrté semifinále NBA proti Los Angeles Clippers za stavu 2:0 na zápasy. Vítězství 104:103 zajistil druhému týmu Západní konference košem 0,7 sekundy před koncem Deandre Ayton, autor 24 bodů a 14 doskoků. Nejlepším střelcem Suns byl s 29 body Cameron Payne. Clippers táhl s 26 body Paul George, ale osm vteřin před koncem minul dva trestné hody.

Další zprávy