Hořce vtipné Babišovy párky, smutný návrat hrdinů. Fotky, které odráží rok 2018

Foto: Czech Press Photo 2018
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
26. 10. 2018 8:43
Seriál představující snímky nominované na Czech Press Photo se ve svém 4. pokračování dostal k jedné z nejprestižnějších kategorií a tou je Aktualita. Snímky, které jsou do ní zařazeny, obvykle zachycují ty nejdůležitější momenty uplynulého roku. Letos v nominacích najdeme předvolební kampaň, smutný návrat padlých vojáků z Afghánistánu i otřesnou vraždu novináře na Slovensku.

Volby, padlí vojáci, mrtvý novinář. To nezní vesele. Ale přesně tak odráží nejdůležitější události uplynulého roku nominace na Czech Press Photo v kategorii Aktualita.

Přesto, zrnko humoru v nominacích najdeme - stačí se podívat na snímky, které pořídil Tomáš Benedikovič na předvolebním mítinku Andreje Babiše v Jihlavě, jehož vrcholem byla soutěž v jedení párků. Nad některými fotkami se člověk i pousměje, nad jinými se však nikdo smát nebude. Tomáš Benedikovič pracuje pro slovenský Denník N.

Dalším nominovaným v kategorii fotoseriálů je Radek Cihla (Empresa Media). Jeho záběry zachycují smutné okamžiky na ruzyňském letišti, kde přistál armádní speciál s ostatky tří českých vojáků padlých v Afghánistánu. Na poctu Martina Marcina, Kamila Beneše a Patrika Štěpánka proběhl na letišti pietní ceremoniál.

Třetí nominaci získal opět slovenský fotograf - Boris Németh - s reportáží o demonstraci Za slušné Slovensko v Bratislavě. Jejím cílem bylo poukázat na potřebu změny politické kultury na Slovensku, neboť ta současná zřejmě vedla až k nájemné vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové.

Nominace v kategorii jednotlivých fotografií jsme již představili, zde je ještě připomínáme:

Tomáš Benedikovič (Denník N): Demonstrace Za slušné Slovensko.
Michal Čížek (AFP): Andrej Babiš: Český miliardář a šéf hnutí ANO Andrej Babiš vyjadřuje svůj vděk za úspěšnou volební kampaň PR manažerovi hnutí Marku Prchalovi. 
Petr Josek (AP): Ruský prezident Vladimir Putin po finále MS ve fotbale.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Koudelka skončil v Titisee-Neustadtu třiadvacátý, vyhrál Kubacki

Skokan na lyžích Roman Koudelka skončil třiadvacátý v závodu Světového poháru v německém Titisee-Neustadtu. Podruhé v sezoně vyhrál vítěz Turné čtyř můstků Polák Dawid Kubacki.

V prvním závodu po odvolání reprezentačního trenéra Jakuba Jiroutka, kterého nahradil asistent Antonín Hájek, skočil Koudelka v obou kolech shodně 132 metrů. Druhý z českých závodníků Viktor Polášek předvedl v 1. kole 127,5 metru a obsadil 38. místo.

Svěřenec českého kouče Michala Doležala Kubacki měl v každém kole nejdelší pokus. V prvním kole o půl metru přelétl 140 metrů a ve druhém skočil 141 metrů. Potřetí v řadě a popáté v sezoně skončil druhý Stefan Kraft z Rakouska.

Z třetího místa se radoval Rjoju Kobajaši z Japonska. Němec Karl Geiger skončil dvanáctý a udržel se v čele průběžného pořadí seriálu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy