Těžké chvíle Angely Merkelové a další portréty nominované na Czech Press Photo

Ve fotogalerii si můžete prohlédnout všechny snímky nominované na Czech Press Photo 2018 v kategorii Portrét.
Filip Singer (EPA): Kancléřka. Snímek ze série nominované na Czech Press Photo v kategorii Portrét.
Filip Singer (EPA): Kancléřka. Snímek ze série nominované na Czech Press Photo v kategorii Portrét.
Filip Singer (EPA): Kancléřka. Snímek ze série nominované na Czech Press Photo v kategorii Portrét.
Filip Singer (EPA): Kancléřka. Snímek ze série nominované na Czech Press Photo v kategorii Portrét.
Foto: Czech Press Photo 2018
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
7. 11. 2018 9:06
Ze snímků Filipa Singera z agentury EPA jde poměrně snadno vyčíst, že německá kancléřka Angela Merkelová má za sebou velmi složitý rok. Jejich těžká atmosféra je v přímém kontrastu s životem pulzujícími záběry Petra Kleinera. Zachycují amerického trenéra stojícího v čele pardubických basketbalistů. Oba fotografové jsou nominováni na Czech Press Photo v kategorii Portrét - série. Jejich snímky si můžete prohlédnout v galerii.

Seriál Aktuálně.cz postupně představující všechny snímky nominované na letošní ceny Czech Press Photo dospěl na konec. Poslední kategorií, která zůstala, je portrét. Ať už porota hodnotila jednotlivé snímky, nebo série, na vítězství nominovala pokaždé pouze dva portréty. Ve všech ostatních kategoriích byla vždy vyhlášena trojice aspirantů na vítězství.

Pokud jde o portrétní série, prvním nominovaným je Petr Kleiner se souborem nazvaným Trenér: BK JiP Pardubice. Autor se zaměřil na Američana Levella Sanderse, díky jehož vedení a skvělému výkonu hráčů skončil klub na celkovém 3. místě v nejvyšší české basketbalové soutěži. 

Druhým nominovaným je Filip Singer (EPA) se seriálem Kancléřka. "Poslední rok patřil k jejím nejtěžším. V roce 2017 obhájila počtvrté kancléřské křeslo. Tentokrát již s citelnou ztrátou důvěry voličů. Čelila několika vnitropolitickým krizím, které ustála. Čelí tlaku ze zahraničí i doma v důsledku svého rozhodnutí přijímat uprchlíky. Má mnoho příznivců i mnoho odpůrců," říká Singer.

V kategorii jednotlivých snímků je v nominaci Matej Kalina (News and Media Holding) s fotografií nesoucí název Vzpomínka na Ludmilu. "Je na ní paní Margaréta Cervanová s portrétem své dcery Ľudmily Cervanové, kterou 9. července 1976 znásilnili a zavraždili. Jde o jednu z nejdelších a nejrozporuplnějších kauz ve slovenské justici," vysvětluje fotograf.

Druhou nominaci získal Tomáš Kubelka. Portrétoval Jarmilu Doležalovou, která přežila vyhlazení Ležáků nacisty v roce 1942.

Předcházející díly seriálu najdete v odkazech hned za tímto článkem.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Tesla podle Muska postaví novou továrnu blízko Berlína

Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá postavit novou továrnu v blízkosti Berlína. Oznámil to podle agentur DPA a Reuters generální ředitel podniku Elon Musk.

Tesla již dříve uvedla, že brzy sdělí umístění svého evropského závodu s označením Gigafactory 4, který by měl zahájit výrobu v roce 2021. Musk dnes při předávání ocenění "Zlatý volant" v Berlíně prohlásil, že závod bude stát blízko berlínského letiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy