Těžké chvíle Angely Merkelové a další portréty nominované na Czech Press Photo

Ve fotogalerii si můžete prohlédnout všechny snímky nominované na Czech Press Photo 2018 v kategorii Portrét.
Filip Singer (EPA): Kancléřka. Snímek ze série nominované na Czech Press Photo v kategorii Portrét.
Filip Singer (EPA): Kancléřka. Snímek ze série nominované na Czech Press Photo v kategorii Portrét.
Filip Singer (EPA): Kancléřka. Snímek ze série nominované na Czech Press Photo v kategorii Portrét.
Filip Singer (EPA): Kancléřka. Snímek ze série nominované na Czech Press Photo v kategorii Portrét.
Foto: Czech Press Photo 2018
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
7. 11. 2018 9:06
Ze snímků Filipa Singera z agentury EPA jde poměrně snadno vyčíst, že německá kancléřka Angela Merkelová má za sebou velmi složitý rok. Jejich těžká atmosféra je v přímém kontrastu s životem pulzujícími záběry Petra Kleinera. Zachycují amerického trenéra stojícího v čele pardubických basketbalistů. Oba fotografové jsou nominováni na Czech Press Photo v kategorii Portrét - série. Jejich snímky si můžete prohlédnout v galerii.

Seriál Aktuálně.cz postupně představující všechny snímky nominované na letošní ceny Czech Press Photo dospěl na konec. Poslední kategorií, která zůstala, je portrét. Ať už porota hodnotila jednotlivé snímky, nebo série, na vítězství nominovala pokaždé pouze dva portréty. Ve všech ostatních kategoriích byla vždy vyhlášena trojice aspirantů na vítězství.

Pokud jde o portrétní série, prvním nominovaným je Petr Kleiner se souborem nazvaným Trenér: BK JiP Pardubice. Autor se zaměřil na Američana Levella Sanderse, díky jehož vedení a skvělému výkonu hráčů skončil klub na celkovém 3. místě v nejvyšší české basketbalové soutěži. 

Druhým nominovaným je Filip Singer (EPA) se seriálem Kancléřka. "Poslední rok patřil k jejím nejtěžším. V roce 2017 obhájila počtvrté kancléřské křeslo. Tentokrát již s citelnou ztrátou důvěry voličů. Čelila několika vnitropolitickým krizím, které ustála. Čelí tlaku ze zahraničí i doma v důsledku svého rozhodnutí přijímat uprchlíky. Má mnoho příznivců i mnoho odpůrců," říká Singer.

V kategorii jednotlivých snímků je v nominaci Matej Kalina (News and Media Holding) s fotografií nesoucí název Vzpomínka na Ludmilu. "Je na ní paní Margaréta Cervanová s portrétem své dcery Ľudmily Cervanové, kterou 9. července 1976 znásilnili a zavraždili. Jde o jednu z nejdelších a nejrozporuplnějších kauz ve slovenské justici," vysvětluje fotograf.

Druhou nominaci získal Tomáš Kubelka. Portrétoval Jarmilu Doležalovou, která přežila vyhlazení Ležáků nacisty v roce 1942.

Předcházející díly seriálu najdete v odkazech hned za tímto článkem.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy