Poetický minimalismus: Fotky, které vypráví o touhách zapadajících se sluncem

Poetický minimalismus: Fotky, které vypráví o touhách zapadajících se sluncem
... všechno lidství ... bylo utopeno v modré ... a jaro si bralo ... tenze i fluidum ... mého života ... Praha (2020)
... čas hoří ... jak tango ... jak hymna ... našich tajemství ... čekání na červenou ... / Praha (2018)
... odlet ... květina usychala ... tři apoštolové ... dojedli chléb ... je čas ... řekla ... / Salerno (2018)
... hořící čas ... jako tango ... jako hymna ... našich tajemství ... čekání na červenou ... / Brusel (2019)
Foto: Oto Sládek / www.otosladek.com
dap vot dap, vot
11. 8. 2021 13:59
Kouzlo minimalistické fotografie je v tom, že na první pohled toho zobrazuje málo, ale zároveň dokáže říct velice mnoho. Přesně takové jsou snímky, které nyní vystavuje fotograf Oto Sládek v Bratislavě na výstavě Jeden... nádech. Jejich kouzlo ještě zvýrazňují krátké poetické texty, které každý fotografický obraz doprovázejí.

Oto Sládek (* 1972) je fotograf, kybernetik, básník a cestovatel, který žije v Pardubicích. Zaměřuje se na minimalismus a kontemplativní fotografii s občasnými přesahy do dalších směrů, například do street fotografie. 

Díky své profesi hodně cestuje, zejména po severní polokouli, a také se dostává na nejrůznější místa, od pouště a tundry přes industriální objekty až po galerie. Snímky vždy kombinuje s krátkým poetickým textem. "Inspirací je mu toulání, tak trochu 'ukradené' chvilky, kdy může přepnout na téměř podprahové vnímání světa a struktur okolo nás," říká Ivo Žídek, kurátor Sládkovy výstavy Jeden… nádech ve Středoevropském domě fotografie v Bratislavě.

"Ve své tvorbě cíleně hledá linky a průsečíky, které zvou diváka do světa zdánlivé jednoduchosti. Snímky ovšem vyjadřují cosi více než minimalistickou konstrukci. Pozorovateli nabízí svět obrazů, které jsou navzdory jejich jednoduchosti vyplněné příběhy," přibližuje Sládkovu práci Žídek. "Lehce přebarvené scény v sobě skrývají cosi tajemně poetického," dodává.

Oto Sládek byl v dětství ovlivněn hlavně slavným českým fotografem Josefem Sudkem. "Tento otisk minulosti však přetavuje a do jisté míry tak vytváří jakýsi nový směr, který by se dal nazvat poetickým minimalismem," konstatuje kurátor Žídek. "Svoji roli sehrává i skutečnost, že autorova profese kybernetika mu umožňuje nahlížet do světa analýzy i abstrakce. Svým specifickým pohledem na svět tak boří konvenční přístup k minimalistické fotografii a nastoluje nový směr ve vnímání jednoduchosti reality." Za svoje současné fotografické vzory označuje Oto Sládek především Jaye Maisela, Vladimíra Birguse a Radka Kalhouse. Z historických pak zejména Jaromíra Funkeho.

O výstavě:

Oto Sládek: Jeden… nádech | Just One Breath. Stredoeurópsky dom fotografie, Bratislava, výstava trvá do 31. srpna. Kurátorem výstavy je Ivo Žídek. Veškeré příjmy a další podpora z tvorby jsou věnovány na konto Mobilního hospicu Ondrášek, www.mhondrasek.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Na Karvinsku usmrtil vlak člověka. Provoz na trati vedoucí i do Polska, stojí

Na železniční trati mezi Bohumínem a Dětmarovicemi na Karvinsku srazil okolo 18:00 vlak člověka, který na místě zemřel. Provoz na trati vedoucí i na Slovensko a do Polska je přerušený. Řekla to policejní mluvčí Kateřina Kubzová.

"Bližší informace zatím nejsou známy. Okolnosti události zjišťují policisté, kteří jsou v tuto chvíli na místě," řekla mluvčí. Neštěstí se stalo poblíž dětmarovické elektrárny. Trať z Dětmarovic vede jednak přes Petrovice u Karviné do Polska a jednak do Českého Těšína a dál na Slovensko. Podle webu Českých drah potrvá přerušení provozu předběžně do 21:50.

Další zprávy