Šlechtická sídla na odpis. Slovenská fotografka mapuje rozpad opuštěných památek

Šlechtická sídla na odpis. Slovenská fotografka mapuje rozpad opuštěných památek
Svatební síň (Krásny Brod 120)
Knihovna (Kolta108)
Posilovna (Brezovica)
Byt (Malé Zlievce 44)
Foto: Jana Šturdíková / Ukázka z autorčina připravovaného rozšířeného vydání knihy „Châteaux po našom“, na jejíž vznik je možné přispět ve veřejné sbírce. Více informací najdete na webové stránce https://janasturdikova.com
Dan Poláček Tomáš Vocelka Dan Poláček, Tomáš Vocelka
20. 4. 2021 6:00
Kdysi to bývala honosná sídla nižší a střední šlechty, pro která se na Slovensku používá slovo kaštieľ. Postupně se změnily ve sklady, posilovny, mateřské školy, diskotéky, byty... a nakonec zůstaly opuštěné, v rozkladu. Slovenská fotografka Jana Šturdíková se rozhodla tento fenomén zmapovat. Vznikla působivá kniha, která tyto objekty ukazuje a zaznamenává, co v nich bylo naposledy.

To, že problém chátrajících památek bez smysluplného využití může být silným tématem, si fotografka uvědomila v roce 2007. Tehdy se jí do rukou náhodou dostal časopis s článkem o zámku v Želiezovcích. Kdysi tam působil světoznámý skladatel Franz Schubert nebo třeba slavný cukrář Franz Sacher.

"Text doprovázela fotografie objektu, který vypadal na spadnutí. Připadlo mi to jako velký nepoměr. Na jedné straně se pyšníme bohatou historií, ale na druhé straně se o tento odkaz nedokážeme postarat," říká Jana Šturdíková.

Aby poukázala na to, co se s objekty dělo, než začaly chátrat, knihu rozčlenila velmi netradičním způsobem. Nerozdělila bývalá šlechtická sídla podle období nebo architektonického slohu, ale podle toho, co v nich fungovalo naposledy. Vznikla tak zvláštní encyklopedie obrazů a pojmů, které bychom asi nikdy nedávali do souvislosti.

"Vidíte historickou budovu a je u ní napsáno sklad, kadeřnictví nebo diskotéka. To na první pohled nejde dohromady a vytváří to napětí," uvádí Šturdíková. "V divákovi to může vyvolávat pocit, že tady něco nesedí. Někoho možná i přesvědčí, aby k problému nezůstával lhostejný," přeje si autorka snímků.

Momentálně je podle ní na Slovensku 443 podobných šlechtických sídel a přibližně třetina z nich je ve špatném nebo dezolátním stavu. V knize jich zachycuje 130. 

Autorka se finance na vydání knihy snaží získat ve velice úspěšné kampani na slovenském crowdfundingovém serveru Startlab.sk. Více o tomto projektu najdete na jejích internetových stránkách janasturdikova.com.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy