financování kultury

Libereckou galerii povede Suchomel, nastoupí po návratu z Japonska

Oblastní galerii Liberec povede historik umění a japanolog Filip Suchomel. Nastoupí 1. března. Do té doby v čele instituce zůstává Vladislav Mareš, kterého kraj pověřil řízením poté, co v srpnu ze dne na den skončil předešlý ředitel Pavel Hlubuček. Suchomel je na dlouhodobé stáži v Japonsku a vrací se v polovině února. Konkurzu se zúčastnil on-line.

"Jednoznačně nás přesvědčil projevem, profesionálním přístupem a vizí organizace otevřené zahraniční spolupráci," říká náměstkyně hejtmana pro kulturu Květa Vinklátová z hnutí Starostové pro Liberecký kraj. Podle ní Suchomel prosazuje spolupráci s dalšími městskými organizacemi a práci s veřejností včetně mladých. Jeho orientace na východní umění nebude vadit. "Za velmi důležitou považujeme jeho velkou zahraniční zkušenost, přesah, který je schopen do naší instituce přinést a posunout ji dál," dodává náměstkyně.

Šestapadesátiletý Suchomel vystudoval orientalistiku, japanologii a dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Vedl asijské oddělení Náprstkova muzea v Praze, byl prorektorem Akademie múzických umění a Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Osm let působil coby ředitel Sbírky asijského umění Národní galerie. Zabývá se japonským a čínským uměním se zřetelem na kulturní výměnu mezi Západem a Východem. Naposledy předloni pomohl Národní galerii získat sbírku japonské zenové malby od Nizozemce Felixe Hesse s odhadovanou hodnotou 35 milionů korun. Její část je nyní k vidění v Salmovském paláci.

Zdroj: ČTK

Ušetří milion. Severní Makedonie kvůli energetické krizi vynechá Eurovizi

Kvůli úsporám se Severní Makedonie nezúčastní příštího ročníku písňové soutěže Eurovize. Oznámila to tamní veřejnoprávní televize MRT. "Je to v zájmu veřejnosti s ohledem na rostoucí náklady za energie, které tvoří významnou část rozpočtu veřejnoprávních médií," uvedl mluvčí televize. Ta jen za registrační poplatek do Eurovize naposledy zaplatila přes 39 tisíc eur, v přepočtu skoro milion korun, píše agentura AP. Podle ní teď poplatek zřejmě ještě podraží.

Severní Makedonie vynechá Eurovizi poprvé od roku 1991, kdy jeden z nástupnických států bývalé Jugoslávie vznikl na Balkánském poloostrově. Eurovizi pořádá Evropská vysílací unie. Příští rok v květnu se uskuteční v anglickém přístavu Liverpool. Ten nahradí Ukrajinu, kde se akce nemůže konat kvůli válce. Právo pořádat další ročník Ukrajině připadlo poté, co letos vyhrála její skupina Kalush Orchestra s písní Stefanija.

Zdroj: AP

Kulturní zařízení mohou kvůli cenám energií požádat Prahu o dotaci

Pražský magistrát poskytne finanční pomoc kulturním zařízením zasaženým rostoucími cenami za elektřinu. Mezi žadatele rozdělí 30 milionů korun, oznámila radní pro kulturu Hana Třeštíková z hnutí Praha sobě. Zájemci mohou žádost o dotaci zasílat od 10. do 24. října. "Víme, že nás čeká velmi náročný podzim. Doufejme, že důsledkem bude to, že v Praze nepadne žádné kulturní zařízení kvůli cenám energií," říká Třeštíková.

Podpora je určena těm kulturním zařízením v metropoli, na něž prokazatelně dopadlo zvýšení cen energií. Podle dokumentu již schváleného radními musí mít v případě galerií plochu o minimální rozloze 300 metrů čtverečních. Kulturní zařízení také musí být přístupné veřejnosti, sloužit pravidelné organizované kulturní činnosti a fungovat minimálně deset měsíců.

Žádosti, jež podpoří, město vybere do konce roku. Peníze převede žadatelům nejpozději do konce ledna 2023.

Zdroj: ČTK

Ministerstvo kultury příští rok dostane o miliardu korun méně

Nejnovější návrh státního rozpočtu už potřetí zásadně mění částku, se kterou bude příští rok hospodařit ministerstvo kultury. Nejprve začátkem léta vláda avizovala, že na kulturu dá 14,3 miliardy korun, nedávno to změnila na 16,4 miliardy, nynější návrh už opět počítá se 14,3 miliardami. Meziročně by se jednalo o pokles oproti letošním 15,24 miliardám.

Údaj vyplývá z návrhu státního rozpočtu, který vypracovalo ministerstvo financí. "Příprava stále probíhá. Do doby, než budou jednání uzavřena, nebudeme komentovat podrobnosti," sdělil ve čtvrtek tiskový odbor ministerstva kultury. To vede Martin Baxa z ODS. Nižší rozpočet má příští rok mít více resortů kromě práce, obrany, spravedlnosti, financí a zahraničí.

Vláda premiéra Petra Fialy z ODS v programovém prohlášení uvedla, že se chce blížit k tomu, aby na kulturu šlo jedno procento ze státního rozpočtu. Letos by v takovém případě výdaje musely činit 18,9 miliardy korun. Pokud by stát chtěl poslat jedno procento na kulturu bez výdajů na církve, částka by byla ještě výrazně vyšší.

Zdroj: ČTK
Pokračovat