financování kultury

Nová příspěvková organizace státu se bude starat o vítkovické vysoké pece

Ministerstvo kultury zřídilo novou příspěvkovou organizaci v Ostravě. Jmenuje se Museum+ a jejím účelem je obnova vysokých pecí v Dolních Vítkovicích, které jsou národní kulturní památkou. Náklady na provoz mají činit přibližně čtyři miliony korun ročně včetně dočasného pronájmu prostor v Dolních Vítkovicích a personálních nákladů. S ředitelem se na chodu organizace budou podílet další tři zaměstnanci.

Do doby ukončení výběrového řízení je vedením organizace pověřen Jaroslav Dvořák, dlouholetý náměstek ředitele Muzea Beskyd Frýdek-Místek a zároveň předseda pracovní skupiny, která projekt připravovala. Museum+ bude 30. příspěvkovou organizací ministerstva kultury. Tou další by se měl stát pražský Památník ticha připomínající osudy židovských obyvatel Prahy za druhé světové války.

Průmyslové areály Dolních Vítkovic jsou nejnavštěvovanějším místem v Moravskoslezském kraji, patří i mezi nejoblíbenější v republice. Roku 2019 sem zavítalo 1,6 milionu lidí. Pod průmyslové areály spadají aula Gong, Svět techniky, věž Bold Tower či hornické muzeum Landek Park v Ostravě-Petřkovicích.

Zdroj: ČTK

Velké letní festivaly ve Francii nebudou, pořadatelé kritizují vládu

Velké letní festivaly ve Francii se kvůli pandemii koronaviru nebudou smět konat ani letos. Návštěvníci přijdou o další ročník hudebních akcí Solidays, Hellfest, Garorock, Eurocks nebo Lollapalooza. Zrušen je i festival komiksu v Angoulême, píše agentura AFP.

Pořadatelé kritizují vládu za nízkou podporu, zatím jim slíbila jen 30 milionů eur, v přepočtu asi 780 milionů korun. Stát v létě povolí konání akcí pro maximálně 5000 účastníků. Diváci budou muset sedět a dodržovat rozestupy.

"Nepopíráme pandemii, ale je nám zle z toho, že letos musíme akci zrušit ještě dřív než v roce 2020," říká Jean-Paul Roland, šéf festivalu Eurocks, který roku 2019 navštívilo 128 tisíc lidí. Kompenzace od vlády jsou podle něj nízké, 30 milionů eur si musejí rozdělit pořadatelé ze všech uměleckých oborů včetně výtvarného umění a divadla. "Žádali jsme o padák, abychom přežili pád, a místo toho jsme dostali matraci, na které máme přistát, a pořád se ještě dohadujeme o tom, jak bude tlustá," kritizuje Roland.

Jen hrstka pořadatelů počítá s tím, že letní akce uskuteční v omezeném režimu. Zatím s tímto scénářem pracují organizátoři divadelního festivalu v Avignonu nebo filmové přehlídky v Cannes.

Zdroj: ČTK/AFP

Orchestr FOK se bude starat o kostel sv. Šimona a Judy v Praze

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK bude od dubna spravovat kostel sv. Šimona a Judy na Starém Městě. Má se o něj starat a nadále v něm vystupovat, rozhodli pražští zastupitelé. Město kostel koupilo od Českomoravské provincie Hospitálského řádu svatého Jan z Boha - Milosrdných bratří za 99,99 milionu korun, povinnost se o něj starat od 1. dubna 2021 vetklo do zřizovací listiny FOK.

Do budovy není nutné investovat. Magistrát chtěl koupí předejít tomu, aby ji potkal podobný osud jako kostel svatého Michala, kde byl v minulosti klub či nevěstinec. Magistrát kostel dosud pronajímal za 800 tisíc korun ročně. Pokud by se v budoucnu chtěl kostela zbavit, předkupní právo má mít církevní řád.

Kostel zasvěcený svatému Šimonu Kananejskému a apoštolu Judovi byl postaven v 17. století na místě gotické památky. Po roce 1989 byl opraven, od roku 1993 jej využívá Koncertní jednatelství FOK nejen pro pořádání abonentních koncertů komorní hudby. Konají se tu také výstavy, slouží pro rozhlasové či televizní přenosy nebo vlastivědné prohlídky.

Zdroj: ČTK

V USA zbankrotoval řetězec kin a restaurací, měl 41 poboček

Kvůli pandemii koronaviru zbankrotoval americký řetězec kin spojených s restauracemi Alamo Drafthouse Cinema. Vznikl roku 1997 v Texasu, kde měl nejvíc ze svých 41 poboček. Další se nacházely v New Yorku, Los Angeles, San Franciscu nebo Kansas City.

Podle agentury AP se teď firma pokusí využít 11. kapitoly bankrotového zákona, která je v USA častým nástrojem restrukturalizace. Společnostem umožňuje odprodat část byznysu, obměnit vedení, dohodnout se s věřiteli na dalším postupu a po čase se případně vrátit k běžnému fungování.

"Tento proces firmě zajistí tolik potřebné financování na stabilizaci situace v době pandemie, která měla bezprecedentní a nezměrný dopad na zábavní průmysl i gastronomii," uvedl řetězec, který byl podle AP známý špičkovou kvalitou obrazu a zvuku v kinech i kvalitním jídlem a občerstvením v restauracích. Pobočky musely stejně jako většina světových kin zavřít vloni v březnu kvůli první vlně pandemie koronaviru, nyní v omezeném režimu fungují jen v několika amerických státech.

Zdroj: AP

Festival ve Varech získal jako investora skupinu Rockaway Capital

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary by se po odloženém loňském ročníku měl uskutečnit letos. Nově získal jako strategického investora skupinu Rockaway Capital podnikatele Jakuba Havrlanta. Výkonný ředitel přehlídky Kryštof Mucha se také stává členem představenstva společnosti Film Servis Festival Karlovy Vary, která akci pořádá. Letos chtějí organizátoři festivalu posílit platformu KVIFF TV nebo rozšířit distribuci v partnerství se společností Aerofilms.

Zdroj: ČTK
Pokračovat