financování kultury

Divadla zřizovaná Prahou zůstanou zavřená do konce února

Divadla, která zřizuje pražský magistrát, zůstanou zavřená minimálně do konce února 2021. Dohodli se na tom jejich ředitelé s vedením metropole. Důvodem je pandemie nemoci covid-19 a nepředvídatelnost vládních rozhodnutí, vysvětlila radní Hana Třeštíková z hnutí Praha sobě. Hlavní město zřizuje například Městská divadla pražská, dohoda se ale týká i orchestru FOK. Na kolik zavření divadel vyjde, v tuto chvíli není jasné. S řediteli scén se vedení magistrátu domluvilo také na tom, že se změní klasická sezóna. Například v případě příznivé epidemiologické situace se bude hrát v létě, kdy obvykle bývají divadelní prázdniny.

Zdroj: ČTK

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Pokračovat