Je tu Mezinárodní den zdravého spánku. Zde jsou rady, jak správně spát

Magazín Magazín
21. 3. 2019 15:05
Svět si 21. března připomíná, jak důležitý je pro lidi zdravý spánek. Poruchy spánku jsou přitom mezi českou populací čím dál častější. Podle odhadů České společnosti pro výzkum spánku postihuje nespavost až třetinu populace. Nekvalitní spánek se ale podepisuje nejen na vráskách v obličeji, ale i nádorovém bujení či Alzheimerově nemoci. Zdravý spánek vyžaduje kromě odstřihnutí se od modrého světa také například abstinenci a pravidelný režim. Podívejte se, čemu byste se měli vyhnout, pokud chcete zdravě a plnohodnotně spát.
Foto: Thinkstock

Osmihodinový spánek je mýtus

Pokud máte zafixováno, že by každý člověk měl spát 8 hodin denně, můžete na tento mýtus klidně zapomenout. Délka spánku je totiž značně individuální. Nejvíc dospělých lidí spí mezi šesti až osmi hodinami denně. Existují však i tací, kterým stačí i méně pět hodin, a tací, kteří potřebují spát devět hodin. 

Kateřina Červená poznamenala, že spánkové návyky se liší i geograficky. Například Jihokorejci nebo Japonci spí v průměru méně než například Francouzi. 

A délka spánku se liší i v různých obdobích věku. Zatímco batolata spí i 17 hodin denně, dospívající potřebují spát zhruba 10 hodin denně a starší lidé pak mezi sedmi až osmi hodinami. 

 

Právě se děje

Další zprávy