Spíte více než osm hodin denně? Hrozí vám mrtvice a dožijete se méně let, tvrdí vědci

Magazín Magazín
9. 12. 2018 17:52
Příliš dlouhé vyspávání zvyšuje u dospělých lidí riziko, že dostanou mrtvici. Zjistili to autoři právě zveřejněné dlouhodobé mezinárodní studie, podle nichž by člověk v noci neměl naspat víc než osm hodin. Příčinou přehnaně dlouhého spánku ovšem může být i jiné neléčené onemocnění.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Dospělí lidé by měli za noc ideálně naspat šest až osm hodin. Delší spánek totiž snižuje věk dožití a zvyšuje riziko kardiovaskulárních chorob, jak upozorňuje mezinárodní studie právě vydaná v odborném časopise European Heart Journal.

Její autoři požádali přes 100 tisíc obyvatel z 21 zemí světa, aby si po několik let zaznamenávali své spací návyky. Při analýze dat následně zjistili, že u těch, kteří spí v průměru déle než osm hodin denně, vzrostlo riziko infarktu o 41 procent. Stejně škodlivý může navíc podle výzkumníků pro člověka být i zvyk zdřímnout si během dne.

"Platí to ale jen pro ty, kteří v noci spí víc než šest hodin. U lidí, kteří za noc naspí méně než šest hodin, může spánek přes den naopak kompenzovat to, co zanedbali v noci," uvedl pro americkou televizní stanici CNN vedoucí výzkumného týmu Čchuang-š' Wang z univerzity v čínském Pekingu.

Kratší doba spánku, než je ta doporučená, pak výskyt kardiovaskulárních chorob zvyšuje také, i když jen o devět procent, takže spát méně než šest hodin denně není tak nepříznivé jako spát více než osm hodin denně. Podle CNN ovšem vědci zdůrazňují, že jak delší spánek, tak pravděpodobnost zdravotních komplikací může ovlivňovat ještě další příčina.

"Příliš dlouhý spánek vás nezabíjí, ale je známkou toho, že s vaším zdravím něco není v pořádku. Pokud máte ve svém těle například neléčený nádor, můžete se přes den cítit více unavení, což vás vede k tomu, že více spíte," vysvětlil pro televizi profesor Francesco Cappuccio z univerzity v britském Warwicku.

Zdravou dobu spánku může podle výzkumného týmu narušovat také životní styl. Konzumace kofeinu, nikotinu nebo alkoholu pár hodin před spaním totiž může způsobovat nespavost. Příznivě se na spánku podepisuje naopak pravidelné cvičení a vyvážená strava.

Video: Jak se zbavit chrápání? Zhubněte, radí lékař

Pacienti se nebudí do plného vědomí, nedostanou se ale ani k hlubokému spánku a ráno jsou unavení, říká o spánkové apnoe lékař Trefný. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 41 minutami

Firma, které unikla palivo do řek na Sibiři u Norilska, se odvolá proti pokutě

Ruská společnost Norilsk Nickel, která patří k největším těžařům niklu na světě, se chce odvolat proti rekordní pokutě téměř 148 miliard rublů (asi 49 miliard Kč). Firmě ji vyměřila vládní agentura na ochranu přírody Rosprirodnadzor, a to za škodu při květnovém úniku ropných látek u Norilska. Firma je však nadále ochotna zaplatit odstranění způsobených škod, uvedla dnes agentura TASS. Po oznámení firmy cena jejích akcií na moskevské burze vzrostla o dvě procenta.

Norilsk Nickel podle listu Kommersant zpochybnil metodiku výpočtu pokuty, a sice to, že úřad použil koeficient určený znečišťovatelům, kteří nepomáhají při nápravě škod, což nebyl případ firmy Norilsk Nickel.

"Škoda na životním prostředí a likvidace následků havárie jsou dva různé pojmy. Pokud je společnost připravena dokázat u soudu, že není viníkem, má na to právo. My jsme ale viděli následky havárie, zaznamenali jsme všechny ukazatele a Rosprirodnadzor spočítal způsobené škody," řekl ministr podle agentury TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy