Je tu Mezinárodní den zdravého spánku. Zde jsou rady, jak správně spát

Magazín Magazín
21. 3. 2019 15:05
Svět si 21. března připomíná, jak důležitý je pro lidi zdravý spánek. Poruchy spánku jsou přitom mezi českou populací čím dál častější. Podle odhadů České společnosti pro výzkum spánku postihuje nespavost až třetinu populace. Nekvalitní spánek se ale podepisuje nejen na vráskách v obličeji, ale i nádorovém bujení či Alzheimerově nemoci. Zdravý spánek vyžaduje kromě odstřihnutí se od modrého světa také například abstinenci a pravidelný režim. Podívejte se, čemu byste se měli vyhnout, pokud chcete zdravě a plnohodnotně spát.
Práce na směny, železnice
Práce na směny, železnice | Foto: Shutterstock

Práce na směny narušuje vnitřní hodiny člověka

Člověk je přirozeně nastavený na to, aby v noci odpočíval a během dne byl aktivní. Každý má v sobě zabudované takzvané biologické hodiny. Ty řídí nejen odpočinek a aktivitu, ale také například trávení. 

Tyto "centrální hodiny" umístěné v předním hypotalamu přímo nad křížením zrakových nervů mají přímé spojení se sítnicí a jsou tedy synchronizovány dle světla a tmy. Přizpůsobit se práci na směny tak je značně obtížné a do značné míry to organismus zatěžuje. Desynchronizace neboli rozladění vrozených biorytmů může vést nejen k problémům se zažíváním nebo psychikou, ale také ke spánkovým poruchám

Aby tomu člověk předešel, měl by dodržovat nejen zásady spánkové hygieny a relaxace, ale také správnou životosprávu. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Test nonstop letů mezi New Yorkem a Sydney skončil úspěchem. Rekordní let trval 19 hodin

Rekordní první let mezi New Yorkem a australským městem Sydney bez mezipřistání byl úspěšný. Boeing 787-9 Dreamliner australských aerolinek Qantas v sobotu v 7:42 místního času přistál po 19 hodinách a 16 minutách letu, během něhož urazil vzdálenost 16 200 kilometrů, informoval server CNET. Podle médií se jednalo o nejdelší let s pasažéry na světě. Let mezi New Yorkem a Sydney byl zatím jen testovací a zúčastnila se jej pouze padesátka pozvaných cestujících tvořených převážně zaměstnanci aerolinek a členů posádky. Stroj byl naplněn 101 tisíci kilogramy paliva. Cílem bylo prověřit emoční a fyzický dopad dlouhých letů na lidský organismus.

Qantas plánuje v příštích měsících také přímý let z Londýna do Sydney - ten by měl být ještě o 800 kilometrů delší a potrvá ještě o hodinu déle. Komerční lety by australský letecký dopravce chtěl na těchto extrémně dlouhých trasách nabízet od roku 2022.

Zdroj: ČTK
Další zprávy