Karlu Krylovi by bylo 75 let. Stal by se hlasem národa, nebo by ho Češi ignorovali?

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
12. 4. 2019 8:11
Od narození Karla Kryla uplynulo 12. dubna 75 let. Jeho písně vždy provokovaly a dodnes málokoho nechávají lhostejným. Jedni ho berou jako klasika, legendu protestsongů své doby, pro jiné byl věčně nespokojeným kverulantem. Co by říkal na dnešní dobu a poslouchala by ho česká společnost? Podívejte se, co si o tom myslí jeho kolegové písničkáři a hudební publicisté.
Folková zpěvačka Pavlína Jíšová
Folková zpěvačka Pavlína Jíšová | Foto: jisova.cz

Pavlína Jíšová: Dnes by mu nejvíce vadila polopravda a lež

Měla jsem tu čest se s Karlem Krylem potkat jedinkrát - v hospodě u stolu v Tišnově. Natáčel se tam v roce 1993 televizní pořad s Michalem Tučným Zpívání v dešti. Zúčastnila jsem se také odhalení pamětní desky u rodného domu Karla Kryla v Kroměříži k jeho nedožitým sedmdesátinám v dubnu 2014.

Nejvíc by mu jistě vadila polopravda a lež. Sliby, které nelze splnit. Do písní by zřejmě dával aktuální témata, která se těchto skutečností dotýkají.
V dnešní uspěchané době se na člověka valí mnoho informací, které jsou obsahem protichůdné. Čemu věřit a čemu ne. Komu věřit a komu ne. Každá věc má dvě strany jako mince. Současné téma Karla Kryla by mohlo být hledání pravdy a místo obyčejného člověka v ní se všemi jeho radostmi a naopak.
Co by ho těšilo? Možnost rychlé komunikace. Něco stvoříte a hned o tom můžete dát vědět. Všichni jsou připojeni. Někdy je to až strašidelné.

V každé jeho písni se dá najít verš nebo skrytá myšlenka, která platí dodnes. Jeho tvorba je nadčasová. Proto ji znají i mladí lidé a současní umělci zařazují jeho písně do svého repertoáru. Moje nejoblíbenější je Píseň neznámého vojína. Tu umím zahrát a ta, myslím, platí dodnes.

Pavlína Jíšová (1962) je česká folková zpěvačka, textařka a skladatelka. Často označovaná za "první dámu českého folku", ostatně folkovou zpěvačku roku vyhrála šestkrát za sebou. Její nezaměnitelný hlas se objevil na více jak sedmdesátce desek a cédéček.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy