Karlu Krylovi by bylo 75 let. Stal by se hlasem národa, nebo by ho Češi ignorovali?

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
12. 4. 2019 8:11
Od narození Karla Kryla uplynulo 12. dubna 75 let. Jeho písně vždy provokovaly a dodnes málokoho nechávají lhostejným. Jedni ho berou jako klasika, legendu protestsongů své doby, pro jiné byl věčně nespokojeným kverulantem. Co by říkal na dnešní dobu a poslouchala by ho česká společnost? Podívejte se, co si o tom myslí jeho kolegové písničkáři a hudební publicisté.
Karel Kryl během sametové revoluce, 3. prosince 1989.
Karel Kryl během sametové revoluce, 3. prosince 1989. | Foto: ČTK
Folková zpěvačka Pavlína Jíšová
Folková zpěvačka Pavlína Jíšová | Foto: jisova.cz

Pavlína Jíšová: Dnes by mu nejvíce vadila polopravda a lež

Měla jsem tu čest se s Karlem Krylem potkat jedinkrát - v hospodě u stolu v Tišnově. Natáčel se tam v roce 1993 televizní pořad s Michalem Tučným Zpívání v dešti. Zúčastnila jsem se také odhalení pamětní desky u rodného domu Karla Kryla v Kroměříži k jeho nedožitým sedmdesátinám v dubnu 2014.

Nejvíc by mu jistě vadila polopravda a lež. Sliby, které nelze splnit. Do písní by zřejmě dával aktuální témata, která se těchto skutečností dotýkají.
V dnešní uspěchané době se na člověka valí mnoho informací, které jsou obsahem protichůdné. Čemu věřit a čemu ne. Komu věřit a komu ne. Každá věc má dvě strany jako mince. Současné téma Karla Kryla by mohlo být hledání pravdy a místo obyčejného člověka v ní se všemi jeho radostmi a naopak.
Co by ho těšilo? Možnost rychlé komunikace. Něco stvoříte a hned o tom můžete dát vědět. Všichni jsou připojeni. Někdy je to až strašidelné.

V každé jeho písni se dá najít verš nebo skrytá myšlenka, která platí dodnes. Jeho tvorba je nadčasová. Proto ji znají i mladí lidé a současní umělci zařazují jeho písně do svého repertoáru. Moje nejoblíbenější je Píseň neznámého vojína. Tu umím zahrát a ta, myslím, platí dodnes.

Pavlína Jíšová (1962) je česká folková zpěvačka, textařka a skladatelka. Často označovaná za "první dámu českého folku", ostatně folkovou zpěvačku roku vyhrála šestkrát za sebou. Její nezaměnitelný hlas se objevil na více jak sedmdesátce desek a cédéček.

 

Právě se děje

Další zprávy