Karlu Krylovi by bylo 75 let. Stal by se hlasem národa, nebo by ho Češi ignorovali?

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
12. 4. 2019 8:11
Od narození Karla Kryla uplynulo 12. dubna 75 let. Jeho písně vždy provokovaly a dodnes málokoho nechávají lhostejným. Jedni ho berou jako klasika, legendu protestsongů své doby, pro jiné byl věčně nespokojeným kverulantem. Co by říkal na dnešní dobu a poslouchala by ho česká společnost? Podívejte se, co si o tom myslí jeho kolegové písničkáři a hudební publicisté.
Písničkář Jan Burian
Písničkář Jan Burian | Foto: Matěj Stránský

Jan Burian: Kryla bychom vytěsnili do nočního vysílání

Karel Kryl byl nekonformní písničkář, takže by to, co by řekl, jistě nebylo nic, co bychom si mohli dát za klobouk. My bychom ho ovšem odkázali do patřičných mezí. Rozhlas by ho nevysílal, veřejnoprávní televize sporadicky někdy v noci. Pokud by zůstal takový, jaký byl, by byl odkázán na internet a na různé klubové scény jako ostatní písničkáři. V horším případě by se ho zmocnil hudební průmysl anebo by ho rovnou zavřeli za to, co by provedl jistému Landovi, který mu zprznil jeho písničky.

Nevím, jestli to napsal, ale zpíval to 1. července 1968 u rybníka Řeka a nevím proč, ale pořád se mi to vrací: "Když se ten stalinskej pomník naklání/dopadá kamení k letenský pláni/dopadá dopadá furt/na jeho osobní kult…" 

Jan Burian (1952) je písničkář, spisovatel, rozhlasový tvůrce, televizní moderátor (Posezení s Janem Burianem, Burianův den žen), cestovatel, průvodce po Islandu. Vystupoval sám či v písničkářské dvojici s Jiřím Dědečkem, za komunismu autor protestsongů.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Zeman udělil milost onkologicky nemocnému muži, který byl vícekrát nepodmíněně odsouzen za krádež a loupež. Muž žil dlouhodobě bez přístřeší

Prezident Miloš Zeman dnes udělil milost onkologicky nemocnému muži, který byl vícekrát nepodmíněně odsouzen za krádež a loupež. Zeman podle mluvčího Jiřího Ovčáčka považoval za správné učinit toto rozhodnutí i přesto, že omilostněný je recidivista a dlouhodobě žil bez přístřeší. Prezidnt poznamenal, že je potřeba muže podpořit v úsilí o vedení života, který je pro společnost přijatelný.

Další zprávy