Karlu Krylovi by bylo 75 let. Stal by se hlasem národa, nebo by ho Češi ignorovali?

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
12. 4. 2019 8:11
Od narození Karla Kryla uplynulo 12. dubna 75 let. Jeho písně vždy provokovaly a dodnes málokoho nechávají lhostejným. Jedni ho berou jako klasika, legendu protestsongů své doby, pro jiné byl věčně nespokojeným kverulantem. Co by říkal na dnešní dobu a poslouchala by ho česká společnost? Podívejte se, co si o tom myslí jeho kolegové písničkáři a hudební publicisté.
Karel Kryl během sametové revoluce, 3. prosince 1989.
Karel Kryl během sametové revoluce, 3. prosince 1989. | Foto: ČTK
Písničkář Jan Burian
Písničkář Jan Burian | Foto: Matěj Stránský

Jan Burian: Kryla bychom vytěsnili do nočního vysílání

Karel Kryl byl nekonformní písničkář, takže by to, co by řekl, jistě nebylo nic, co bychom si mohli dát za klobouk. My bychom ho ovšem odkázali do patřičných mezí. Rozhlas by ho nevysílal, veřejnoprávní televize sporadicky někdy v noci. Pokud by zůstal takový, jaký byl, by byl odkázán na internet a na různé klubové scény jako ostatní písničkáři. V horším případě by se ho zmocnil hudební průmysl anebo by ho rovnou zavřeli za to, co by provedl jistému Landovi, který mu zprznil jeho písničky.

Nevím, jestli to napsal, ale zpíval to 1. července 1968 u rybníka Řeka a nevím proč, ale pořád se mi to vrací: "Když se ten stalinskej pomník naklání/dopadá kamení k letenský pláni/dopadá dopadá furt/na jeho osobní kult…" 

Jan Burian (1952) je písničkář, spisovatel, rozhlasový tvůrce, televizní moderátor (Posezení s Janem Burianem, Burianův den žen), cestovatel, průvodce po Islandu. Vystupoval sám či v písničkářské dvojici s Jiřím Dědečkem, za komunismu autor protestsongů.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Bouzková odvrátila čtyři mečboly a vydřela v Číně postup

Čtyři mečboly odvrátila Marie Bouzková na turnaji v Kuang-čou, než zdolala domácí tenistku Sün Fang-jing a vybojovala si postup do druhého kola. I když byla jednadvacetiletá Češka jasnou favoritkou, s běhavou čínskou soupeřkou bojovala dvě a půl hodiny. Nakonec vyhrála 6:3, 2:6 a 7:6.

Bouzková začala turnaj ztraceným podáním, ale pak předvedla tři brejky a jasně vyhrála první set. Poté se však dařilo Sün Fang-jing, hráčce z třetí stovky žebříčku, která do hlavní soutěže postoupila z kvalifikace. V tie-breaku už Číňanka vedla 6:2, ale posledních šest výměn patřilo Bouzkové, senzační semifinalistce špičkového srpnového turnaje v Torontu.

Ve druhém kole může Bouzková narazit na světovou trojku Elinu Svitolinovou z Ukrajiny. Dnes zahájí turnaj v Kuang-čou ještě Tereza Martincová, v pavouku je také Kateřina Siniaková jako nasazená pětka.

před 35 minutami

Ministerstvo zemědělství poslalo odpověď na bruselský audit k střetu zájmů Babiše

Ministerstvo zemědělství v pondělí odeslalo odpověď na bruselský audit zemědělských dotací ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), informoval ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Obsah odpovědi nekomentoval. Česko mělo na odpověď na předběžnou auditní zprávu čas do 20. září. "Odpověď na audit Evropské komise zpracoval Státní zemědělský intervenční fond (SZIF). A bylo to odesláno prostřednictvím ministerstva. Takže by to mělo být dneska nebo zítra předáno," uvedl Toman.

Další zprávy