Karlu Krylovi by bylo 75 let. Stal by se hlasem národa, nebo by ho Češi ignorovali?

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
12. 4. 2019 8:11
Od narození Karla Kryla uplynulo 12. dubna 75 let. Jeho písně vždy provokovaly a dodnes málokoho nechávají lhostejným. Jedni ho berou jako klasika, legendu protestsongů své doby, pro jiné byl věčně nespokojeným kverulantem. Co by říkal na dnešní dobu a poslouchala by ho česká společnost? Podívejte se, co si o tom myslí jeho kolegové písničkáři a hudební publicisté.
Jiří Dědeček
Jiří Dědeček | Foto: Jakub Plíhal

Jiří Dědeček: Doufám, že by byl s pražskou kavárnou

Doufám, že by v dnešní době říkal totéž, co pražská kavárna. Protože v určitém období se odklonil a preferoval názory Miloše Zemana a jeho souputníků. Tak doufám, že by to dnes bylo jinak. 

O čem by psal, si nedovedu představit, ale doufám, že by dál zůstal jeho milostný politický šanson. Kryl a Andrej Sládkovič totiž jediní v českém prostředí psali milostné politické songy nebo básně.

Zůstávají v platnosti jeho obecně lidské texty, trošičku vyčpěly politické pamflety o Vasilech. Zůstávají hluboké texty širšího dopadu a významu. Stejně jsem měl vždycky nejradši Nevidomou dívku, kde žádná politika nebyla. 

Jiří Dědeček (1953) je písničkář a básník. Vystupoval ve dvojici s Janem Burianem i samostatně. Autor mnohých protestsongů (například Už jde rudoch od válu, Přišli včas, Óda na prezidenta).

 

Právě se děje

před 55 minutami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy