Karlu Krylovi by bylo 75 let. Stal by se hlasem národa, nebo by ho Češi ignorovali?

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
12. 4. 2019 8:11
Od narození Karla Kryla uplynulo 12. dubna 75 let. Jeho písně vždy provokovaly a dodnes málokoho nechávají lhostejným. Jedni ho berou jako klasika, legendu protestsongů své doby, pro jiné byl věčně nespokojeným kverulantem. Co by říkal na dnešní dobu a poslouchala by ho česká společnost? Podívejte se, co si o tom myslí jeho kolegové písničkáři a hudební publicisté.
Karel Kryl během sametové revoluce, 3. prosince 1989.
Karel Kryl během sametové revoluce, 3. prosince 1989. | Foto: ČTK
Jiří Dědeček
Jiří Dědeček | Foto: Jakub Plíhal

Jiří Dědeček: Doufám, že by byl s pražskou kavárnou

Doufám, že by v dnešní době říkal totéž, co pražská kavárna. Protože v určitém období se odklonil a preferoval názory Miloše Zemana a jeho souputníků. Tak doufám, že by to dnes bylo jinak. 

O čem by psal, si nedovedu představit, ale doufám, že by dál zůstal jeho milostný politický šanson. Kryl a Andrej Sládkovič totiž jediní v českém prostředí psali milostné politické songy nebo básně.

Zůstávají v platnosti jeho obecně lidské texty, trošičku vyčpěly politické pamflety o Vasilech. Zůstávají hluboké texty širšího dopadu a významu. Stejně jsem měl vždycky nejradši Nevidomou dívku, kde žádná politika nebyla. 

Jiří Dědeček (1953) je písničkář a básník. Vystupoval ve dvojici s Janem Burianem i samostatně. Autor mnohých protestsongů (například Už jde rudoch od válu, Přišli včas, Óda na prezidenta).

 

Právě se děje

Další zprávy