Karlu Krylovi by bylo 75 let. Stal by se hlasem národa, nebo by ho Češi ignorovali?

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
12. 4. 2019 8:11
Od narození Karla Kryla uplynulo 12. dubna 75 let. Jeho písně vždy provokovaly a dodnes málokoho nechávají lhostejným. Jedni ho berou jako klasika, legendu protestsongů své doby, pro jiné byl věčně nespokojeným kverulantem. Co by říkal na dnešní dobu a poslouchala by ho česká společnost? Podívejte se, co si o tom myslí jeho kolegové písničkáři a hudební publicisté.
Foto: DVTV

Petr Fischer: Neuměl by zůstat stranou, písně by šly na dřeň

Karel Kryl byl zklamán z politického vývoje nové demokracie už na začátku 90. let. Napsal tehdy také pár písní, v nichž toto zklamání vyjadřoval. Byla v tom ironie a výsměch, ale také velký smutek, na který podle mnohých nakonec i umřel. Myslím, že by se podobně vyjadřoval i dnes, protože byl člověk, který neuměl zůstat stranou.

Kryla nejvíce ničila absence pozitivní vize a neuvěřitelné morální rozpory postkomunistické společnosti. Nemožnost vyrovnat se s minulostí, neboť se nám neustále plete pod nohy v podobě nových bafuňářů, kteří se chovají skoro stejně arogantně a povýšeně jako ti minulí. V Krylových písních se ovšem politická aktualita stávala univerzálním popisem a charakteristikou, vždy tu byl přesah, téměř nikdy to nebyla agitka. Snad by mu to vydrželo, kdyby dnes žil.

Na Krylovi nejen mě nejvíce fascinuje jeho patos, což je něco, co dnešním písním naprosto chybí. Patos v pozitivním smyslu, naladění na jakousi spodní bolavou strunu světa, v níž se rozeznávají důležité souvislosti a pravdy. Někteří lidé to vysvětlují Krylovou křesťanskou vírou, která byla skoro až starokatolická, laicky řečeno, pokrývala v Bohu celý svět. Jiní vidí jeho neobyčejnou empatii a pronikavost, která se skrývala už v jeho chlapeckém pohledu, jak připomíná například Jiří Černý. Byl to takový věčný kluk, který se nebojí vidět a o viděném básnicky, a tudíž často bezohledně, na dřeň svědčit. Krylovy písně dnes rezonují právě proto, že v nich je tento typ univerzality. A tak - zdá se - se budou zpívat vždy a vždy budou na místě. 

Petr Fischer (1969) je český novinář, scenárista a moderátor. Od prosince 2016 do prosince 2018 působil na postu šéfredaktora Českého rozhlasu - Vltava. Za nejasných okolností mu rozhlas neprodloužil smlouvu.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Export zbraní z ČR loni stoupl na až na 18 miliard korun, tvrdí zbrojaři

Export zbraní a vojenského materiálu z České republiky loni vzrostl podle odhadu Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu na 17 až 18 miliard korun. Její prezident Jiří Hynek to řekl na středečním zasedání sněmovního výboru pro obranu. V roce 2018 export zbraní a vojenského materiálu činil 14 miliard korun, o rok dříve 15,1 miliardy. Oficiální čísla za loňský rok budou známa zhruba v polovině roku. Pokud by se odhad potvrdil, šlo by o jeden z nejlepších výsledků za poslední roky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Mosquera se vrací do Bohemians

Fotbalista Jhon Mosquera se po třech a půl letech vrací do Bohemians 1905. Devětadvacetiletý kolumbijský křídelník uspěl na zkoušce a coby volný hráč podepsal s Pražany smlouvu do konce sezony. Vršovický klub o tom informoval na svém webu.

Mosquera se k týmu připojil minulý týden. Absolvoval několik tréninků a úspěšně prošel lékařským vyšetřením. "Snažil jsem se Jhona několik týdnů přesvědčit, aby přiletěl do Čech a mohli jsme se potkat a probrat jeho působení u nás. To se nakonec povedlo," uvedl ředitel "Klokanů" Darek Jakubowicz.

Bohemians poprvé získali Mosqueru v létě 2014 z třetiligového španělského Hérculesu, nejprve na hostování a poté na přestup. Rodák z Cali v 55 utkáních české nejvyšší soutěže zaznamenal tři góly a šest asistencí a stal se oblíbencem fanoušků.

V létě 2016 se Mosquera rozhodl z Ďolíčku odejít, přestože měl s Bohemians platnou smlouvu. Po návratu do Kolumbie působil v Atléticu Nacional, s nímž si zahrál i na mistrovství světa klubů, a naposledy v Deportivu Cali.

před 1 hodinou

Do výběru nového šéfa CDU se plést nebudu, slíbila Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová tvrdí, že se do výběru budoucího předsedy své Křesťanskodemokratické unie (CDU) a příštího kandidáta na kancléře neplete. Na tiskové konferenci po setkání s finskou premiérkou Sannou Mariovou ve středu řekla, že už v roce 2018 spolustraníkům slíbila, že se nebude do hledání svého nástupce vměšovat. CDU začíná hledat nástupce Annegret Krampové-Karrenbauerové, která před časem oznámila, že z čela strany odstoupí.

"Mou zkušeností historické povahy je, že by se předchůdci do něčeho takového neměli plést," uvedla Merkelová. "A tím se řídím," dodala. Už v říjnu 2018, kdy se vzdala funkce předsedkyně CDU, kancléřka podle svých slov spolustraníkům slíbila, že "se do otázky, kdo v budoucnu povede CDU a nebo kdo bude kandidátem na kancléře, nebudu vměšovat". Neznamená to ale podle ní, že by s možným budoucím kancléřem nemohla mluvit. Němce čekají řádné volby příští rok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy