Karlu Krylovi by bylo 75 let. Stal by se hlasem národa, nebo by ho Češi ignorovali?

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
12. 4. 2019 8:11
Od narození Karla Kryla uplynulo 12. dubna 75 let. Jeho písně vždy provokovaly a dodnes málokoho nechávají lhostejným. Jedni ho berou jako klasika, legendu protestsongů své doby, pro jiné byl věčně nespokojeným kverulantem. Co by říkal na dnešní dobu a poslouchala by ho česká společnost? Podívejte se, co si o tom myslí jeho kolegové písničkáři a hudební publicisté.
Karel Kryl během sametové revoluce, 3. prosince 1989.
Karel Kryl během sametové revoluce, 3. prosince 1989. | Foto: ČTK
Foto: DVTV

Petr Fischer: Neuměl by zůstat stranou, písně by šly na dřeň

Karel Kryl byl zklamán z politického vývoje nové demokracie už na začátku 90. let. Napsal tehdy také pár písní, v nichž toto zklamání vyjadřoval. Byla v tom ironie a výsměch, ale také velký smutek, na který podle mnohých nakonec i umřel. Myslím, že by se podobně vyjadřoval i dnes, protože byl člověk, který neuměl zůstat stranou.

Kryla nejvíce ničila absence pozitivní vize a neuvěřitelné morální rozpory postkomunistické společnosti. Nemožnost vyrovnat se s minulostí, neboť se nám neustále plete pod nohy v podobě nových bafuňářů, kteří se chovají skoro stejně arogantně a povýšeně jako ti minulí. V Krylových písních se ovšem politická aktualita stávala univerzálním popisem a charakteristikou, vždy tu byl přesah, téměř nikdy to nebyla agitka. Snad by mu to vydrželo, kdyby dnes žil.

Na Krylovi nejen mě nejvíce fascinuje jeho patos, což je něco, co dnešním písním naprosto chybí. Patos v pozitivním smyslu, naladění na jakousi spodní bolavou strunu světa, v níž se rozeznávají důležité souvislosti a pravdy. Někteří lidé to vysvětlují Krylovou křesťanskou vírou, která byla skoro až starokatolická, laicky řečeno, pokrývala v Bohu celý svět. Jiní vidí jeho neobyčejnou empatii a pronikavost, která se skrývala už v jeho chlapeckém pohledu, jak připomíná například Jiří Černý. Byl to takový věčný kluk, který se nebojí vidět a o viděném básnicky, a tudíž často bezohledně, na dřeň svědčit. Krylovy písně dnes rezonují právě proto, že v nich je tento typ univerzality. A tak - zdá se - se budou zpívat vždy a vždy budou na místě. 

Petr Fischer (1969) je český novinář, scenárista a moderátor. Od prosince 2016 do prosince 2018 působil na postu šéfredaktora Českého rozhlasu - Vltava. Za nejasných okolností mu rozhlas neprodloužil smlouvu.

 

Právě se děje

před 9 minutami

V Ostravě vykolejila tramvaj po srážce s autem, dva lidé jsou zranění

Dva lidé v pátek utrpěli zranění při srážce tramvaje a osobního auta v Ostravě. Oba zranění byli v automobilu. Tramvaj po nehodě vykolejila, řekli mluvčí Dopravního podniku Ostrava Karolína Rycková a mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Policejní mluvčí Soňa Štětínská řekla, že řidič auta zřejmě tramvaji nedal přednost při odbočování. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají svědky, aby se přihlásili. Zraněnými byli osmašedesátiletá žena a sedmačtyřicetiletý muž. "Žena utrpěla lehké zranění hlavy. Muž měl těžší zranění v oblasti zad a podezření na otřes mozku," řekl Humpl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy