Karlu Krylovi by bylo 75 let. Stal by se hlasem národa, nebo by ho Češi ignorovali?

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
12. 4. 2019 8:11
Od narození Karla Kryla uplynulo 12. dubna 75 let. Jeho písně vždy provokovaly a dodnes málokoho nechávají lhostejným. Jedni ho berou jako klasika, legendu protestsongů své doby, pro jiné byl věčně nespokojeným kverulantem. Co by říkal na dnešní dobu a poslouchala by ho česká společnost? Podívejte se, co si o tom myslí jeho kolegové písničkáři a hudební publicisté.
Karel Kryl během sametové revoluce, 3. prosince 1989.
Karel Kryl během sametové revoluce, 3. prosince 1989. | Foto: ČTK
Hudební publicista Josef Vlček
Hudební publicista Josef Vlček | Foto: David Sedlecký/Wikimedia Commons

Josef Vlček: Kryl by protestoval. A psal by krásným jazykem

V roce 1990 jsme od něj také čekali něco jiného, než s čím nakonec přišel. Kryl považoval za jeden ze svých velkých vzorů Francoise Villona a všechny mýty o Villonovi říkají "básník rovná se protest". Takže by asi protestoval. Témat k tomu je na téhle planetě pořád víc než dost.

Ať si z Kryla vezme pro dnešní dobu kdo chce, co chce. Genialita dobré písně je v tom, že si v ní člověk v danou chvíli najde přesně to, co zrovna potřebuje. Asi někoho překvapím, ale já osobně si z jeho tvorby v poslední době beru hlavně jeho nádhernou češtinu. Psát krásným jazykem a překvapovat lidi jeho bohatstvím, to je přehlížené Krylovo poselství pro dnešní dobu. 

Josef Vlček (1951) je český hudební publicista a rozhlasový dramaturg. Stál u zrodu prvního českého komerčního rádia Evropa 2, napsal několik knih o rockové hudbě. Svými články často přispívá například do Hospodářských novin.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Tenisté Evropy vedou v Laver Cupu po prvním dnu nad světem 3:1

Tenisté Evropy vedou po úvodním dnu Laver Cupu nad výběrem světa 3:1. Body výběru kapitána Björna Borga získali ve dvouhrách v Ženevě Dominic Thiem a Stefanos Tsitsipas, v týmu Johna McEnroea uspěl Jack Sock. Čtyřhru na závěr dnešního programu vyhrál domácí favorit Roger Federer s Alexandrem Zverevem nad Denisem Shapovalovem se Sockem 6:3, 7:5.

Rakušan Thiem v úvodním duelu třetího ročníku Laver Cupu odvrátil v duelu se Shapovalovem tři mečboly a nakonec Kanaďana porazil 6:4, 5:7 a 13:11. Američan Sock pak vyrovnal výhrou 6:1, 7:6 nad Italem Fabiem Fogninim a Evropu pak dostal znovu do vedení Tsitsipas, který v duelu debutantů přehrál dalšího Američana Taylora Fritze 6:2, 1:6, 10:7.

Úvodní ročník, který v roce 2017 hostila Praha, vyhrál tým Evropy a vloni v Chicagu trofej obhájil. V Ženevě bude vítěz znám v neděli.

Tenisový Laver Cup v Ženevě:

Evropa - Výběr světa 3:1 po prvním dnu

Thiem - Shapovalov 6:4, 5:7, 13:11, Fognini - Sock 1:6, 6:7 (3:7), Tsitsipas - Fritz 6:2, 1:6, 10:7, Federer, A. Zverev - Shapovalov, Sock 6:3, 7:5.

Další zprávy