Los Angeles - Společnost 20th Centrury Fox Television v pátek oznámila, že bude vyrábět kultovní animovaný seriál Simpsonovi ještě další dvě sezóny. Zřejmě tedy dosáhla dohody o honorářích s šesti herci, kteří hlavním postavám propůjčují hlasy.
Stanice patřící pod křídla Murdochovy společnosti News Corporation na začátku týdne uvedla ,že si výrobu dalších dílů za současného "obchodního modelu" nemůže dovolit. Dabingoví herci nyní berou v součtu po osmi milionech dolarů za sérii a stanice jim chtěla odměny snížit o 45 procent.
Herci to odmítli přišli s návrhem, že vymění třicetiprocentní osekání honorářů za podíl na zisku z vysílání a z merchandisingu. Pak se objevily informace, že by dabéři souhlasili i s mnohem větším snížením, ale trvají na podílech.
Fox každopádně reagoval dalším prohlášením, že čas na dohodu vyprší v pátek večer tamního času. Pokud herci na jejich návrh nepřistoupí, seriál prý skončí hned po 23. sezoně, která začala 25. září.
Společnost nyní nicméně neuvedla, jak byl spor o platy nakonec vyřešen. "Fox obnovil nejdéle vysílaný televizní seriál v historii pro neuvěřitelnou 24. a 25. sezónu," uvádí se jen v prohlášení.
Zároveň s ultimátem přitom Fox oznámil, že i v případě dohody s herci čeká Simpsonovy už pouze jedna řada. To vyvolalo spekulace, zda stanice vůbec chce seriál dál vysílat a zda medializace sporu o honoráře není jen záminkou pro rychlé ukončení Simpsonových. Seriál se podle čím dál většího množství názorů potácí v křeči; podle nejostřejších názorů už neměla začít ani jednadvacátá sezona a seriál začíná připomínat parodii sebe sama.
Sledovanost Simpsonů sice stále klesá, nicméně ještě přes sporem s herci se objevila zpráva, že by jim měl být věnován dokonce celý kanál, kde by běžel seriál stále dokola. Zástupce News Corp to odmítl s tím, že takto daleko se při úvahách nikdy nedostali.
Souhlasil však, že seriál má stále oddané fanoušky a že v éře, kdy se čím dál víc tříští vkus diváků, by bylo škoda nepracovat s jejich věrností. V této souvisloti se objevily poznámky, že pro Fox by dnes bylo finančně výhodnější žít dál jen z repríz a prodeje práv.
Tradiční problémy
Simpsonovi jsou nejdéle běžícím komediálním seriálem v amerických televizích; v této sezoně přijde na řadu jubilejní 500. epizoda. Průměrná sledovanost nových dílů je 7,1 milionu; což je o 14 procent méně něž loni. V letech 1992-93 sledovalo seriál průměrně 21,7 milionů diváků. Popularita dlouho klesá, ale náklady rostou, protože z dabérů se mezitím staly hvězdy první velikosti.
Hádky s herci, mezi které patří Hank Azariua, Dan Castellaneta, Julie Kavner, Nancy Cartwright a Yeardley Smith, mají dlouhou tradici. Fox je chtěl poprvé nahradit už v roce 1998, kdy si řekli o změnu z třiceti na 125 tisíc dolarů za epizodu. Několikrát se kvůli vyjednávání dokonce zpozdila výroba.
Amerika animovanou rodinku poprvé spatřila 19. dubna 1987 během přestávky pořadu Tracey Ullmanové. Tento kraťas započal třísezónovou sérii skečů, v nichž byl vzhled postav značně odlišný. Dvacetiminutový seriál, jak ho známe dnes, se na obrazovkách objevil 17. prosince 1989 s epizodou Vánoce u Simpsonových a sklidil na animovaný pořad nevídané ohlasy. V roce 2007 vznikl i celovečerní film.
Celkově se nyní Simpsonovi vysílají se ve více než stovce zemí v 50 jazykových mutacích; jejich celkové tržby jdou díky merchanidisingu do miliard. V Česku je dává Prima Cool, která uvádí i příbuzný projekt Futurama; comicsy vydává česky nakladatelství Crew.
Jsme stále podvratní
Simpsonovi bývali přijímáni jako podvratný seriál, ale s přibývajícími díly a celosvětovým úspěchem se logicky stávali stále uhlazenější. Na postu „animované sociální satiry" je vystřídala drsnější díla typu South Park nebo Family Guy - tedy série, které by přitom bez podivné, ale nakonec vždy soudržné žluté rodinky nevznikly.
Každopádně těžko jí kdo upře vliv na formování popkultury. Byli to Simpsonovi, kdo do korektní televizní zábavy konce 20. století vnesli závan cynismu a ironického sarkasmu. Komentovali společenské fenomény i aktuální dění. Zapojovali do děje popkulturní odkazy, parodovali ikony umění i zábavy - což je věc, bez které se dnes neobejde žádný současný seriál hodný toho přívlastku. Stali se institucí; být od nich zesměšněn znamenalo dostat se do vybrané společnosti.
Ještě před několika lety měli Simpsonovi a jejich tvůrci auru nedotknutelnosti a oznámení o nových dílech by vyvolalo vlnu nadšených ohlasů. Už od výroční dvacáté série ale někteří fanoušci diskutují o tom, že autoři promeškali šanci odejít na vrcholu.
Autoři jsou si toho vědomi a snaží se ukázat, že seriál si pořád umí udělat legraci z jiných i ze sebe. Loni na podzim například nahradili úvodní titulkovou sekvencí „podvratnou" znělkou od britského graffiti umělce Banksyho, podle níž Simpsonovi nejsou „zábava pro celou rodinu", nýbrž hlavně průmyslový produkt. Znělka sice sklidila úspěch jako "temná i vtipná". Nicméně média ji zároveň komentovala jako dobrý výměnný obchod, kdy si obě ikony vypomohly k udržení rebelské pověsti.