Čeští studenti si stěžují na Jidáše. Zkazil jim prý maturitu

Prokop Vodrážka Prokop Vodrážka
6. 5. 2015 15:01
Internet se baví otázkami z letošní maturity. Velkou část maturantů rozzuřila otázka o Jidášovi, studenti diskutují na Facebooku o náročnosti "zkoušky dospělosti".
Foto: Facebook.com / JIdáš 2015

Praha – Státní maturity z dílny společnosti Cermat vyvolaly mezi maturanty vášnivé emoce. Několik otázek z didaktického testu z českého jazyka totiž podle nich není učivem střední školy. Jako příklad uvádějí otázku na jméno Jidáše, který se díky tomu stal jakýmsi symbolem letošních maturit.

Maturanti dostali krátký úryvek textu známé britské satiry Jistě, pane ministře v tomto znění: "Takže takhle to je? Opět zrazen? A kolegou z kabinetu! Zatracený Basil Corbett! Když začnu myslet na Basila Corbetta, hned mi ***** Iškariotský připadá sympatičtější. Basile Corbette, udav se těmi třiceti stříbrnými!"

Jejich úkolem pak bylo, aby na vynechané místo dopsali "jméno biblické postavy z Nového zákona". Správná odpověď Jidáš však nepřišla na jazyk mnoha maturantům, naopak prý podle jejich výpovědí poměrně často padalo jména jako Ježíš, Izák či Ábel.

Spadá Jidáš do všeobecného přehledu?

Text s Jidášem rozjel na sociálních sítích velké dohady o legitimitě otázky: "Nazývám tohle 'všeobecný přehled', a pokud ho nemáte, tak si sypte jen vlastní popel na hlavu lidi. Prostě tohle byly indicie 'jako prase' a vy si budete stěžovat, že jste to nepoznali... bože," napsal v jednom z komentářů Tomáš Beránek.

"Nejsem věřící a za všeobecný přehled se to opravdu považovat nedá. V dnešním multikulti světě bych musel přečíst snad všechny svatá písma, abych měl 'všeobecný přehled.' Bible je možná pěkné fantasy, ale takovouto propagaci si podle mě nezaslouží," kontruje na Facebooku Víťa Morávek.

Kromě vášnivých diskuzí vzniklo na Facebooku také několik stránek s tématem Jidáše. Obligátní stránky jako Jidáš Iškariotský mi pokazil maturitu z češtiny, či Jidáše v ČR nechceme se začaly plnit vtipnými obrázky a memy, které parodují kontroverzní otázku. Jejich oblibu dokazuje i počet fanoušků, který se pohybuje v řádech tisíců; například u stránky Jidáš 2015 přesáhl už metu 3,5 tisíc fanoušků.

Zahanbit se nenechal ani Adolf Hitler, který se na předělávce známé ukázky z filmu Pád třetí říše rozčiloval poté, co mu bylo sděleno, že nedosáhl na minimální počet bodů. "Já tady posílám židy na výletní tábor a potom po mně chtějí ještě jejich jména," říká v satirickém videu.

Hitler v předělávce slavného videa zuří nad otázkami z češtiny | Video: Youtube.com / Reaper168

Nejednalo se však o jedinou spornou otázku, která se stala terčem posměšků. Několik maturantů se zaseklo nad tím, na kterou řeckou bohyni odkazuje výňatek z Poeova Havrana zmiňující "poprsí Pallady," tedy řeckou bohyni Pallas Athénu. Klidu se nedostalo ani bývalému jihoafrickému prezidentovi Nelsonu Mandelovi, jehož pohřbu se věnovala také jedna z otázek.

V testu byla totiž zmíněna věta: "Myslím si, že Nelson Mandela by chtěl odejít přesně takto. Déšť znamená, že brány do nebe jsou otevřeny.“ Mnoho maturantů pak bylo z textu tak zmateno, že pochopilo toto svědectví jako Mandelovo poslední přání a napsalo do odpovědi, že si sám Mandela přál, aby v den jeho pohřbu pršelo. Vznikla tak další sérii vtipů, které studenti šíří po sociálních sítích.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Šéf německé romské rady chce o Teplicích jednat s Maasem, pro Hamáčka má dopis

Jako nelidský, odporný a brutální označil šéf Ústřední rady německých Sintů a Romů Romani Rose sobotní zásah české policie v Teplicích, po kterém v sanitce zkolaboval a zemřel Rom. Rada, která sdružuje romská etnika, vidí podobu s případem černocha George Floyda. Ten zemřel ve Spojených státech loni v květnu poté, co mu policista několik minut klečel na krku. Rose ČTK řekl, že předal českému velvyslanci v Německu Tomáši Kafkovi dopis pro ministra vnitra Jana Hamáčka a již také kvůli věci požádal o jednání německého ministra zahraničí Heika Maase.

Rose se ve čtvrtek setkal s Maasem u příležitosti piety v památníku židovských obětí holokaustu, kde byl ministr zahraničí společně s šéfem americké diplomacie Antonym Blinkem. "Maase jsem poprosil o rozhovor," řekl.

Šéfa rady ve stejný den přijal český velvyslanec. Po jednání Rose řekl ČTK, že Kafkovi předal dopis pro Hamáčka. "V dopise adresovaném českému ministrovi vnitra jsem jasně vyjádřil naše očekávání," řekl o obsahu. "Naším hlavním požadavkem je nezávislá vyšetřovací komise a také odpovídající opatření proti nepřípustnému chování policistů," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy