Čeští studenti si stěžují na Jidáše. Zkazil jim prý maturitu

Prokop Vodrážka Prokop Vodrážka
6. 5. 2015 15:01
Internet se baví otázkami z letošní maturity. Velkou část maturantů rozzuřila otázka o Jidášovi, studenti diskutují na Facebooku o náročnosti "zkoušky dospělosti".
Foto: Facebook.com / JIdáš 2015

Praha – Státní maturity z dílny společnosti Cermat vyvolaly mezi maturanty vášnivé emoce. Několik otázek z didaktického testu z českého jazyka totiž podle nich není učivem střední školy. Jako příklad uvádějí otázku na jméno Jidáše, který se díky tomu stal jakýmsi symbolem letošních maturit.

Maturanti dostali krátký úryvek textu známé britské satiry Jistě, pane ministře v tomto znění: "Takže takhle to je? Opět zrazen? A kolegou z kabinetu! Zatracený Basil Corbett! Když začnu myslet na Basila Corbetta, hned mi ***** Iškariotský připadá sympatičtější. Basile Corbette, udav se těmi třiceti stříbrnými!"

Jejich úkolem pak bylo, aby na vynechané místo dopsali "jméno biblické postavy z Nového zákona". Správná odpověď Jidáš však nepřišla na jazyk mnoha maturantům, naopak prý podle jejich výpovědí poměrně často padalo jména jako Ježíš, Izák či Ábel.

Spadá Jidáš do všeobecného přehledu?

Text s Jidášem rozjel na sociálních sítích velké dohady o legitimitě otázky: "Nazývám tohle 'všeobecný přehled', a pokud ho nemáte, tak si sypte jen vlastní popel na hlavu lidi. Prostě tohle byly indicie 'jako prase' a vy si budete stěžovat, že jste to nepoznali... bože," napsal v jednom z komentářů Tomáš Beránek.

"Nejsem věřící a za všeobecný přehled se to opravdu považovat nedá. V dnešním multikulti světě bych musel přečíst snad všechny svatá písma, abych měl 'všeobecný přehled.' Bible je možná pěkné fantasy, ale takovouto propagaci si podle mě nezaslouží," kontruje na Facebooku Víťa Morávek.

Kromě vášnivých diskuzí vzniklo na Facebooku také několik stránek s tématem Jidáše. Obligátní stránky jako Jidáš Iškariotský mi pokazil maturitu z češtiny, či Jidáše v ČR nechceme se začaly plnit vtipnými obrázky a memy, které parodují kontroverzní otázku. Jejich oblibu dokazuje i počet fanoušků, který se pohybuje v řádech tisíců; například u stránky Jidáš 2015 přesáhl už metu 3,5 tisíc fanoušků.

Zahanbit se nenechal ani Adolf Hitler, který se na předělávce známé ukázky z filmu Pád třetí říše rozčiloval poté, co mu bylo sděleno, že nedosáhl na minimální počet bodů. "Já tady posílám židy na výletní tábor a potom po mně chtějí ještě jejich jména," říká v satirickém videu.

Hitler v předělávce slavného videa zuří nad otázkami z češtiny | Video: Youtube.com / Reaper168

Nejednalo se však o jedinou spornou otázku, která se stala terčem posměšků. Několik maturantů se zaseklo nad tím, na kterou řeckou bohyni odkazuje výňatek z Poeova Havrana zmiňující "poprsí Pallady," tedy řeckou bohyni Pallas Athénu. Klidu se nedostalo ani bývalému jihoafrickému prezidentovi Nelsonu Mandelovi, jehož pohřbu se věnovala také jedna z otázek.

V testu byla totiž zmíněna věta: "Myslím si, že Nelson Mandela by chtěl odejít přesně takto. Déšť znamená, že brány do nebe jsou otevřeny.“ Mnoho maturantů pak bylo z textu tak zmateno, že pochopilo toto svědectví jako Mandelovo poslední přání a napsalo do odpovědi, že si sám Mandela přál, aby v den jeho pohřbu pršelo. Vznikla tak další sérii vtipů, které studenti šíří po sociálních sítích.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Růst minimální mzdy příští rok na 18 000 korun je mimo debatu, uvedla Schillerová k návrhu ČSSD

Návrh koaliční ČSSD na zvýšení minimální mzdy z nynějších 15 200 na 18 000 korun je mimo debatu. Na úterní snídani s podnikateli to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podle ní by tako výrazný nárůst byl problémem především pro malé a střední podniky kvůli nárůstu zaručených mezd, které jsou na minimální mzdu navázány.

"Minimální mzda za naší vlády rostla. Ona sama o sobě není problém. Máme maximálně 150 000 lidí, kteří berou minimální mzdu. Pak ale máme osm stupňů zaručených mezd. Ty velké firmy si s tím poradí, ale pro ty malé a střední firmy to problém je. Růst o 18,4 procenta, jak navrhuje ČSSD, je mimo debatu," řekla ministryně. Otázkou podle ní je, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nerozhodne přenechat debatu o růstu minimální mzdy až nové vládě. Babiš už v pondělí uvedl, že by to bylo nejlepší.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) navrhuje, aby se nejnižší výdělek zvedl od ledna z nynějších 15 200 na 18 000 korun, tedy zhruba o 18 procent. V pondělí uvedla, že na 18 000 korunách trvá. Odbory to podporují. Zaměstnavatelé jsou proti. Navrhovali navýšení o 500 korun, tedy o inflaci. V pondělí na jednání tripartity částku posunuli na 550 korun. Poukazovali na to, že se zvláště malé a střední podniky dosud nevzpamatovaly z dopadů koronavirové epidemie. Schillerová zmínila už dřív možnost přidání o 1000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy