Čeští studenti si stěžují na Jidáše. Zkazil jim prý maturitu

Prokop Vodrážka Prokop Vodrážka
6. 5. 2015 15:01
Internet se baví otázkami z letošní maturity. Velkou část maturantů rozzuřila otázka o Jidášovi, studenti diskutují na Facebooku o náročnosti "zkoušky dospělosti".
Foto: Facebook.com / JIdáš 2015

Praha – Státní maturity z dílny společnosti Cermat vyvolaly mezi maturanty vášnivé emoce. Několik otázek z didaktického testu z českého jazyka totiž podle nich není učivem střední školy. Jako příklad uvádějí otázku na jméno Jidáše, který se díky tomu stal jakýmsi symbolem letošních maturit.

Maturanti dostali krátký úryvek textu známé britské satiry Jistě, pane ministře v tomto znění: "Takže takhle to je? Opět zrazen? A kolegou z kabinetu! Zatracený Basil Corbett! Když začnu myslet na Basila Corbetta, hned mi ***** Iškariotský připadá sympatičtější. Basile Corbette, udav se těmi třiceti stříbrnými!"

Jejich úkolem pak bylo, aby na vynechané místo dopsali "jméno biblické postavy z Nového zákona". Správná odpověď Jidáš však nepřišla na jazyk mnoha maturantům, naopak prý podle jejich výpovědí poměrně často padalo jména jako Ježíš, Izák či Ábel.

Spadá Jidáš do všeobecného přehledu?

Text s Jidášem rozjel na sociálních sítích velké dohady o legitimitě otázky: "Nazývám tohle 'všeobecný přehled', a pokud ho nemáte, tak si sypte jen vlastní popel na hlavu lidi. Prostě tohle byly indicie 'jako prase' a vy si budete stěžovat, že jste to nepoznali... bože," napsal v jednom z komentářů Tomáš Beránek.

"Nejsem věřící a za všeobecný přehled se to opravdu považovat nedá. V dnešním multikulti světě bych musel přečíst snad všechny svatá písma, abych měl 'všeobecný přehled.' Bible je možná pěkné fantasy, ale takovouto propagaci si podle mě nezaslouží," kontruje na Facebooku Víťa Morávek.

Kromě vášnivých diskuzí vzniklo na Facebooku také několik stránek s tématem Jidáše. Obligátní stránky jako Jidáš Iškariotský mi pokazil maturitu z češtiny, či Jidáše v ČR nechceme se začaly plnit vtipnými obrázky a memy, které parodují kontroverzní otázku. Jejich oblibu dokazuje i počet fanoušků, který se pohybuje v řádech tisíců; například u stránky Jidáš 2015 přesáhl už metu 3,5 tisíc fanoušků.

Zahanbit se nenechal ani Adolf Hitler, který se na předělávce známé ukázky z filmu Pád třetí říše rozčiloval poté, co mu bylo sděleno, že nedosáhl na minimální počet bodů. "Já tady posílám židy na výletní tábor a potom po mně chtějí ještě jejich jména," říká v satirickém videu.

Hitler v předělávce slavného videa zuří nad otázkami z češtiny | Video: Youtube.com / Reaper168

Nejednalo se však o jedinou spornou otázku, která se stala terčem posměšků. Několik maturantů se zaseklo nad tím, na kterou řeckou bohyni odkazuje výňatek z Poeova Havrana zmiňující "poprsí Pallady," tedy řeckou bohyni Pallas Athénu. Klidu se nedostalo ani bývalému jihoafrickému prezidentovi Nelsonu Mandelovi, jehož pohřbu se věnovala také jedna z otázek.

V testu byla totiž zmíněna věta: "Myslím si, že Nelson Mandela by chtěl odejít přesně takto. Déšť znamená, že brány do nebe jsou otevřeny.“ Mnoho maturantů pak bylo z textu tak zmateno, že pochopilo toto svědectví jako Mandelovo poslední přání a napsalo do odpovědi, že si sám Mandela přál, aby v den jeho pohřbu pršelo. Vznikla tak další sérii vtipů, které studenti šíří po sociálních sítích.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Novém Zélandu byla dnes tři zemětřesení, hrozí cunami

Nový Zéland dnes zasáhlo již třetí zemětřesení, úřady varují před cunami a nařídily evakuaci některých oblastí, píše AFP. Zatím poslední dnešní zemětřesení, o síle 8,0 stupňů, zasáhlo Kermadekovy ostrovy.

Dříve během dneška seismologové ve stejné oblasti naměřili otřesy o síle 7,4 stupně. Brzy ráno tamního času zasáhly Nový Zéland o 900 kilometrů jinde otřesy o síle 7,2 stupně, píše agentura Reuters. Zatím nebyla hlášena žádná zranění ani škody na majetku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

YouTube zruší omezení Trumpova účtu, až poleví hrozba násilností

Internetová platforma pro sdílení videí YouTube uvolní omezení uvalená na účet exprezidenta Donalda Trumpa až usoudí, že se snížilo nebezpečí násilných incidentů v USA. Podle agentury Reuters to dnes prohlásila šéfka stejnojmenné společnosti Susan Wojcickiová. YouTube zamezil Trumpově účtu nahrávat nová videa po útoku jeho příznivců na sídlo Kongresu na začátku ledna.

"Kanál zůstává nadále pozastavený kvůli rizikům podněcování násilí," řekla Wojcickiová v rozhovoru s organizací Atlantic Council. Středeční varování policie zajišťující ochranku Kapitolu ohledně možnosti nového útoku ozbrojenců na sídlo Kongresu jsou podle ní důkazem, že "nadále přetrvává zvýšené riziko násilností".

Na Trumpově youtubovém účtu lze nadále zhlížet dříve nahraná videa, není mu však umožněno nahrávat nová a platforma zablokovala možnost stávající nahrávky komentovat. YouTube na rozdíl od ostatních platforem udělil Trumpovi pouze důtku, k trvalému smazání účtu by musel dostat další dvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy