V Liberlandu zuří bitva o moc, vládnout tam chtějí komunisté

Prokop Vodrážka Prokop Vodrážka
22. 4. 2015 13:45
Nově vzniklou republiku Liberland si hned po založení vzali na paškál recesisté. Chtějí tam založit komunistickou stranu i ANOfert.
Logo Komunistické strany Liberlandu
Logo Komunistické strany Liberlandu | Foto: Facebook.com / Komunistická strana Liberlandu

Praha - Nově vzniklý stát Liberland ještě nemá ani hotovou ústavu a už se na sociálních sítích strhávají boje o jeho politické směřování. Recesisté zakládají na Facebooku politické strany, tou nejhlasitější jsou právě komunisté.

Komunistická strana Liberlandu (KSL) si vzala na paškál hned několik výsad, kterými se chce nový stát odlišovat. Život v Liberlandu by se podle jeho prezidenta Víta Jedličky měl řídit principy volného trhu a minimálních zásahů státu do života občanů. Ti si tak budou moct sami zvolit, kterou měnu chtějí používat, nebo si v referendech odhlasovat vlastní zákony.

Zatím nejkontroverznějším tématem jsou daně, které mají být v Liberlandu na bázi dobrovolnosti - každý občan zaplatí, kolik bude chtít. To však "tamní" komunisté považují za zcela nepřípustné.

"V tuto chvíli je Liberland zcela nezodpovědně postaven na dobrovolných příspěvcích, jejichž výši nemůže politická reprezentace svévolně zvyšovat. Klademe si za cíl zavést první daň, abychom mohli říkat, že bez daní je provoz státu nemožný. Což dnes, buďme k sobě upřímní, nám fungující dobrovolné příspěvky poněkud hatí," píše strana v jednom z bodů svého "programu".

Podobně se staví KSL i k zahraniční politice, kde vidí budoucnost buďto připojením k Chorvatsku, Srbsku, nebo ideálně k Číně. Liberland je podle KSL příliš malou zemí, aby mohl být suverénní. Rozhodování o suverenitě by se mělo přesunout na nadnárodní úroveň, kde jednání nebudou ovlivňovat nálady svobodomyslných Liberlanďanů.

Kromě komunistů vznikl i ANOfert

Do vtipkování se směle zapojují i samotní fanoušci stránky. "Zatím vás nemohu volit. Chybí mi jasná představa o uzákonění vedoucí úlohy KSL," píše například v jednom z komentářů Štěpán Rada.

Kromě komunistů usiluje o přízeň voličů nově vzniklého státu i hnutí ANOfert Liberland, parodující politické uskupení ANO ministra financí Andreje Babiše. To si dalo za cíl dodávat komunistům tajné agenty a vzhledem k velikosti státu zkrátilo také slogan sesterského hnutí z ČR na "Prostě".

Ambice virtuálních komunistů zřejmě nepřekročí hranice Facebooku, protože prezident Liberlandu Vít Jedlička se v rozhovoru pro DVTV jasně vyjádřil, že v zemi nebude prostor pro neonacisty nebo komunisty. "A to ani ty bývalé komunisty. S komunismem je spojeno příliš mnoho mrtvých," dodal.

Naším cílem je nový Hongkong, tvrdí prezident Liberlandu Vít Jedlička. Brzy bude mít milion zájemců o občanství, slibuje jim přitom dobrovolné daně a měnu, jakou si vyberou. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V domově důchodců v Unhošti hořelo, hasiči evakuovali přes 100 lidí

Hasiči v sobotu v podvečer vyjížděli k požáru v areálu domova důchodců v Unhošti na Kladensku. Hořelo v prostorách, kde je kadeřnictví. Hasiči z budovy evakuovali přes 100 lidí - 87 seniorů a 16 zaměstnanců. Nikdo nebyl zraněn, pouze jedné ženě se udělalo nevolno a skončila v péči záchranářů. Po uhašení požáru a odvětrání se klienti i personál mohli do domova vrátit, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Jaroslav Gabriel.

Událost byla hlášena kolem 17:15. Oheň podle mluvčího zcela zachvátil kadeřnictví, které je součástí areálu. "Požár se nerozšířil, ale byly zakouřené chodby. Kvůli tomu byla nutná evakuace," uvedl Gabriel.

Domov je v centru města, kvůli zásahu byla zastavena doprava. Po necelé půlhodině se hasičům podařilo dostat plameny pod kontrolu a po 18:45 oheň zcela uhasili. Ve 20:00 zásah ukončili, na místě zůstali jen vyšetřovatelé. Co bylo příčinou požáru, zatím není známo.

Další zprávy