V Liberlandu zuří bitva o moc, vládnout tam chtějí komunisté

Prokop Vodrážka Prokop Vodrážka
22. 4. 2015 13:45
Nově vzniklou republiku Liberland si hned po založení vzali na paškál recesisté. Chtějí tam založit komunistickou stranu i ANOfert.
Logo Komunistické strany Liberlandu
Logo Komunistické strany Liberlandu | Foto: Facebook.com / Komunistická strana Liberlandu

Praha - Nově vzniklý stát Liberland ještě nemá ani hotovou ústavu a už se na sociálních sítích strhávají boje o jeho politické směřování. Recesisté zakládají na Facebooku politické strany, tou nejhlasitější jsou právě komunisté.

Komunistická strana Liberlandu (KSL) si vzala na paškál hned několik výsad, kterými se chce nový stát odlišovat. Život v Liberlandu by se podle jeho prezidenta Víta Jedličky měl řídit principy volného trhu a minimálních zásahů státu do života občanů. Ti si tak budou moct sami zvolit, kterou měnu chtějí používat, nebo si v referendech odhlasovat vlastní zákony.

Zatím nejkontroverznějším tématem jsou daně, které mají být v Liberlandu na bázi dobrovolnosti - každý občan zaplatí, kolik bude chtít. To však "tamní" komunisté považují za zcela nepřípustné.

"V tuto chvíli je Liberland zcela nezodpovědně postaven na dobrovolných příspěvcích, jejichž výši nemůže politická reprezentace svévolně zvyšovat. Klademe si za cíl zavést první daň, abychom mohli říkat, že bez daní je provoz státu nemožný. Což dnes, buďme k sobě upřímní, nám fungující dobrovolné příspěvky poněkud hatí," píše strana v jednom z bodů svého "programu".

Podobně se staví KSL i k zahraniční politice, kde vidí budoucnost buďto připojením k Chorvatsku, Srbsku, nebo ideálně k Číně. Liberland je podle KSL příliš malou zemí, aby mohl být suverénní. Rozhodování o suverenitě by se mělo přesunout na nadnárodní úroveň, kde jednání nebudou ovlivňovat nálady svobodomyslných Liberlanďanů.

Kromě komunistů vznikl i ANOfert

Do vtipkování se směle zapojují i samotní fanoušci stránky. "Zatím vás nemohu volit. Chybí mi jasná představa o uzákonění vedoucí úlohy KSL," píše například v jednom z komentářů Štěpán Rada.

Kromě komunistů usiluje o přízeň voličů nově vzniklého státu i hnutí ANOfert Liberland, parodující politické uskupení ANO ministra financí Andreje Babiše. To si dalo za cíl dodávat komunistům tajné agenty a vzhledem k velikosti státu zkrátilo také slogan sesterského hnutí z ČR na "Prostě".

Ambice virtuálních komunistů zřejmě nepřekročí hranice Facebooku, protože prezident Liberlandu Vít Jedlička se v rozhovoru pro DVTV jasně vyjádřil, že v zemi nebude prostor pro neonacisty nebo komunisty. "A to ani ty bývalé komunisty. S komunismem je spojeno příliš mnoho mrtvých," dodal.

Naším cílem je nový Hongkong, tvrdí prezident Liberlandu Vít Jedlička. Brzy bude mít milion zájemců o občanství, slibuje jim přitom dobrovolné daně a měnu, jakou si vyberou. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 9 minutami

Tenista Jiří Veselý postoupil na antukovém turnaji v Kitzbühelu hladce do druhého kola. Na úvod vyřadil Ernestse Gulbise z Lotyšska 6:4, 6:1.

Tenisový turnaj mužů v Kitzbühelu (antuka, dotace 481.270 eur):

Dvouha - 1. kolo:

Veselý (ČR) - Gulbis (Lot.) 6:4, 6:1, Martínez (Šp.) - Pouille (Fr.) 6:3, 6:7 (4:7), 6:4.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 35 minutami

Do čela jihomoravské kandidátky dosadilo vedení ČSSD Onderku, 14 kandidátů z ní odešlo

Kandidátní listinu ČSSD pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny na jihu Moravy v pondělí po jednání jihomoravské organizace opustilo 14 kandidátů, končí i volební manažer. Upozornil na to Deník N. Informaci potvrdil předseda jihomoravské ČSSD Břetislav Štefan. Důvodem je podle něj zásah vedení strany do kandidátky, kterou si jihomoravská organizace odhlasovala.

Centrální vedení na místo lídra dosadilo statutárního místopředsedu ČSSD Romana Onderku namísto Břetislava Štefana, pro něhož hlasovalo 85 procent členů jihomoravské organizace. Dalším zásahem bylo posunutí Kateřiny Valachové na vyšší pozici, konkrétně na druhou za Onderku.

"Důvodem je nerespektování vnitrostranické demokracie. Vznikal tady u nás tým, který chtěl lidem ukázat, že sociální demokracie se dokáže modernizovat a komunikovat jinak. Jižní Morava měla být symbolem pozitivní změny. Chtěli jsme udělat změnu bez okoukaných tváří a otřepaných frází," řekl ČTK Štefan.

Spolu s ním kandidátku opustilo dalších 13 lidí, mimo jiné starosta Kunštátu Zdeněk Wetter, místostarosta Boskovic Petr Malach nebo vědkyně a vysokoškolská pedagožka Helena Pluháčková.

Roman Onderka, bývalý brněnský primátor, na krajské kandidátce úplně chyběl, vedení strany jeho dosazení do čela kandidátky zdůvodnilo tím, že na tomto místě mají v krajích stát lidé s největší šancí na získání důvěry voličů.

Na kandidátce nyní zůstalo 20 kandidátů.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Dálnice D8 je kvůli nehodě uzavřená, jeden vůz skončil v příkopu, čtyři lidé jsou zranění

Dálnice D8 je na 42. kilometru ve směru na Německo zavřená kvůli nehodě automobilu, který se převrátil přes střechu a skončil v příkopu. Komunikace bude policejního webu uzavřená zhruba do 21:00. Čtyři lidé jsou lehce zraněni, řekl mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník.

"Osoby odvezla záchranná služba do nemocnic," doplnil mluvčí. Na místě podle něj zasahoval také vrtulník letecké záchranné služby, který se vrátil prázdný zpět na základnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy