V Liberlandu zuří bitva o moc, vládnout tam chtějí komunisté

Prokop Vodrážka Prokop Vodrážka
22. 4. 2015 13:45
Nově vzniklou republiku Liberland si hned po založení vzali na paškál recesisté. Chtějí tam založit komunistickou stranu i ANOfert.
Logo Komunistické strany Liberlandu
Logo Komunistické strany Liberlandu | Foto: Facebook.com / Komunistická strana Liberlandu

Praha - Nově vzniklý stát Liberland ještě nemá ani hotovou ústavu a už se na sociálních sítích strhávají boje o jeho politické směřování. Recesisté zakládají na Facebooku politické strany, tou nejhlasitější jsou právě komunisté.

Komunistická strana Liberlandu (KSL) si vzala na paškál hned několik výsad, kterými se chce nový stát odlišovat. Život v Liberlandu by se podle jeho prezidenta Víta Jedličky měl řídit principy volného trhu a minimálních zásahů státu do života občanů. Ti si tak budou moct sami zvolit, kterou měnu chtějí používat, nebo si v referendech odhlasovat vlastní zákony.

Zatím nejkontroverznějším tématem jsou daně, které mají být v Liberlandu na bázi dobrovolnosti - každý občan zaplatí, kolik bude chtít. To však "tamní" komunisté považují za zcela nepřípustné.

"V tuto chvíli je Liberland zcela nezodpovědně postaven na dobrovolných příspěvcích, jejichž výši nemůže politická reprezentace svévolně zvyšovat. Klademe si za cíl zavést první daň, abychom mohli říkat, že bez daní je provoz státu nemožný. Což dnes, buďme k sobě upřímní, nám fungující dobrovolné příspěvky poněkud hatí," píše strana v jednom z bodů svého "programu".

Podobně se staví KSL i k zahraniční politice, kde vidí budoucnost buďto připojením k Chorvatsku, Srbsku, nebo ideálně k Číně. Liberland je podle KSL příliš malou zemí, aby mohl být suverénní. Rozhodování o suverenitě by se mělo přesunout na nadnárodní úroveň, kde jednání nebudou ovlivňovat nálady svobodomyslných Liberlanďanů.

Kromě komunistů vznikl i ANOfert

Do vtipkování se směle zapojují i samotní fanoušci stránky. "Zatím vás nemohu volit. Chybí mi jasná představa o uzákonění vedoucí úlohy KSL," píše například v jednom z komentářů Štěpán Rada.

Kromě komunistů usiluje o přízeň voličů nově vzniklého státu i hnutí ANOfert Liberland, parodující politické uskupení ANO ministra financí Andreje Babiše. To si dalo za cíl dodávat komunistům tajné agenty a vzhledem k velikosti státu zkrátilo také slogan sesterského hnutí z ČR na "Prostě".

Ambice virtuálních komunistů zřejmě nepřekročí hranice Facebooku, protože prezident Liberlandu Vít Jedlička se v rozhovoru pro DVTV jasně vyjádřil, že v zemi nebude prostor pro neonacisty nebo komunisty. "A to ani ty bývalé komunisty. S komunismem je spojeno příliš mnoho mrtvých," dodal.

Naším cílem je nový Hongkong, tvrdí prezident Liberlandu Vít Jedlička. Brzy bude mít milion zájemců o občanství, slibuje jim přitom dobrovolné daně a měnu, jakou si vyberou. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy