Před pěti lety zabila žirafu. Dnes Američance hrozí smrtí

jaz
17. 4. 2015 7:45
Známý britský komik rozpoutal vlnu kritiky proti pět let staré fotce Američanky, na které pózuje se zabitou žirafou.
Foto: Twitter

Praha – Dnes jednačtyřicetiletá Rebecca Francis odjela v roce 2010 lovit do Afriky. Na konto svých úlovků si připsala i samce žirafy, se kterým se také vyfotila a snímek zveřejnila na sociální síti.

Po letech narazil na fotku britský komik Ricky Gervais, který snímek sdílel na Twitteru se slovy: "Co se ti to v životě stalo, že zabiješ tak krásné zvíře a s úsměvem si lehneš vedle něj?“

Negativní reakce lidí na sebe nenechaly dlouho čekat. "Jsi odporná lidská bytost,“ zní jeden z nejmírnějších komentářů. Řada z nich totiž Američance přímo vyhrožuje smrtí a počítají se na stovky, protože komentář známého komika sdílelo přes 27 tisíc lidí.

"Ukázali mi tuto krásnou žirafu, která putovala sama. Byla vyhozena ze stáda mladším a silnějším samcem," bránila se Rebecca. "Svá chovná léta měla za sebou a byla velmi blízko smrti. Ptali se mě, jestli bych chtěla žirafu zachránit tím, že dám místním jídlo. Její smrt byla nevyhnutelná a mohla být buď zbytečná, nebo k užitku. Proto jsem se rozhodla uctít její život tím, že bude potřebná jiným. Ani sekundu jsem toho nelitovala," vysvětlila Rebecca Francis pro Huffington Post.

Lovem (ne)pomáhá

Tvrzení, že Francis vysvobodila žirafu z utrpení a dala domorodcům jídlo, se ale komentující lidé jen vysmívají. Ricky Gervais má také jasno. "Pokud necítíte se zvířaty, necítíte vůbec," napsal na Twitteru ke své fotce z útulku.

Podobnému tlaku čelí na sociálních sítích i česká lovkyně Michaela Fialová z Litoměřic. Snímky, na kterých pózuje s ulovenými vzácnými zvířaty, se staly základem pro petici, která koluje po internetu, aby africké úřady zakázaly mladé trenérce fitness vstup do země.

Češka se hájí tím, že zabíjením zvířat Africe v podstatě pomáhá. "Lov přináší benefity místním lidem a má prokazatelný vliv na růst populace zvířat," napsala Fialová na svůj Facebook.

 

Právě se děje

Další zprávy