Nejsem Usáma! Za turban se styděl, teď na něm vydělává

jaz
9. 4. 2015 14:39
Mladý Brit původem z Indie založil módní blog, aby podpořil svou komunitu a dokázal, že turban by neměl vyčleňovat věřící ze společnosti.
Foto: Singh Street Style / Instagram

Londýn – Pardeep Singh Bahra běžně poutal na ulici pozornost svými vousy a turbanem. Zažil chvíle, kdy se za projev svého vyznání styděl. Došlo mu, že takto se musí cítit více mladých mužů vyznávající sikhismus, náboženství z Indie, odkud se do Anglie přestěhovali jeho předci po druhé světové válce.

V roce 2013 proto založil blog Singh Street Style a stejnojmennou módní značku oblečení. Nastartoval tak slibnou kariéru v módním průmyslu, do něhož vstoupil právě s turbanem, který podle jeho slov dodává outfitům korunu.

"Chci ukázat, že můžete nosit turban a nemusí to mít vliv na váš život. Nesouvisí to s módou, ale jen čistě s vírou. Turban může nosit herec nebo zpěvák, aniž by mu bránil v jeho rozvoji," řekl The Wall Street Journal a dodal, že v dnešní době je každý muž s vousy a turbanem hned považován za Usámu bin Ládina.

Absolvent Westminster University v Londýně se nechal inspirovat svým dědečkem, který nevyšel z domu bez obleku a lakovaných bílých bot. Ty po něm Pardeep dokonce podědil.

"Jsem jen obyčejný Brit"

"Rozhodl jsem se pomoct standardizovat obraz muže s turbanem a vousy," tvrdí. Nechce být spojován se svou vírou, ale změnit společenské vnímání sikhů, od kterých má také pozitivní ohlasy na svůj blog.

Na Facebooku a Instagramu ho dohromady sleduje přes 235 tisíc fanoušků. Podle reakcí se mu také daří podporovat mladé lidi, kteří se za své náboženství dříve styděli natolik, že si ostříhali vlasy a odložili turbany jen proto, aby zapadli.

Třiadvacetiletý Pardeep chce udělat z turbanu běžný módní doplněk, který by pak společnost nevnímala jako něco zvláštního, a více se tak soustředila na to, co je pod povrchem. Jak Pardeep o sobě říká, je jen obyčejný Brit, kterého baví móda.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Bezplatnými menstruačními potřebami pro nízkopříjmové se má zabývat ministryně Schillerová, uvedl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) přitakal dotazům, zda by v Česku bylo možné zajistit bezplatný přístup k menstruačním pomůckám, jak se k tomu rozhodlo jako první na světě Skotsko. Na twitterovém účtu uvedl, že Skotové tím chtějí zbořit stigma menstruace a bojovat s chudobou. U příjmově nejslabších by to podle Babiše bylo možné i v Česku. Řešení má nalézt ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), uvedl Babiš.

"Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo by něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení," uvedl Babiš.

V úterý schválený zákon zavádí ve Skotsku, kde žije přibližně 5,5 milionu lidí, právo na bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickým potřebám při menstruaci. Dostupné budou mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejných budovách. Pro návrh se podařilo ve Skotsku přesvědčit všechny strany tamního parlamentu. Některé z nich se přitom zpočátku zdráhaly, protože považovaly odhadované náklady 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč) za příliš vysoké a dost možná i značně podhodnocené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy