Recesisté: Islamizace Česka? Lidi znají muslimy jen ze zpráv

Prokop Vodrážka Prokop Vodrážka
14. 1. 2015 14:14
Recesistické hnutí na Facebooku varuje před konspiračními teoriemi a s nadsázkou poukazuje na stránky zaměřené proti islámu a muslimům.
Logo satirické stránky Island v ČR nechceme
Logo satirické stránky Island v ČR nechceme | Foto: facebook.com / Island v ČR nechceme

Praha – "Island v ČR nechceme!" Alespoň to hlásá stejnojmenná satirická stránka, která se nedávno objevila na Facebooku. Ta se snaží dle slov autorů především "o recesistickou parodii na (skupinu) Islám v ČR nechceme a jiné konspirační teorie u nás.“

"Učiňme přítrž hrozivě se rozrůstajícímu vlivu Islandu v Čechách! Praotec Čech daroval tuto zemi svým potomkům, nikoliv uctívačům sopek ze severu," láká popisek stránky, která se podle svého zakladatele Lukáše Černého snaží především zesměšnit často až paranoidní rétoriku podobných stránek a napodobit jejich argumentaci.

Logo satirické stránky Island v ČR nechceme
Logo satirické stránky Island v ČR nechceme | Foto: facebook.com / Island v ČR nechceme

"Chceme jenom říci, že naše stránka nemá nic proti obyčejným Islanďanům, protože ti jsou jenom obětí zločinné ideologie a zvrhlého životního stylu jménem ISLAND! Pomozte nám zastavit tuhle špínu, co chce jako sopečný popel přikrýt naši krásnou zemi!" potvrzuje jeho slova jeden z příspěvků na stránce.

Češi viděli muslimy jen v televizi

Sám Černý však zdůrazňuje, že i vzhledem k nedávným událostem ve Francii nechtějí žádným způsobem zlehčovat či podceňovat projevy islámského terorismu v Evropě. O to víc je však podle něj důležité nezaměňovat viníky, kterými rozhodně nejsou všichni muslimové, ale islámští teroristé.

Podle něj je tato záměna způsobena především tím, že počet muslimů žijících v Česku je tak malý, že mnoho odpůrců islámu a islamofobů nemělo nikdy příležitost muslima vidět jinde než ve zprávách nebo seriálu Sanitka. "I proto je strach z islamizace Čech především směšný, protože ta je zhruba stejně pravděpodobná jako islandizace Čech," doplnil.

To, že mají Češi pro satiru pochopení, dokládá i obliba stránky. Za dva týdny existence má "antiislandské" hnutí téměř pět tisíc lajků a i samotní uživatelé se směle zapojují do utváření stránky. "Island je špatný od samého základu, a tedy každý, kdo se nedistancoval od jeho prohnilé ústavy a neemigroval, nese spoluvinu na zvrhlém a expandujícím fenoménu islandizace," píše například Benedikt Straňák v jednom z komentářů.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Poslance Volného si kvůli příspěvku na Facebooku předvolá policie

Nezařazeného poslance Lubomíra Volného, původně zvoleného za SPD, si policie předvolá k podání vysvětlení kvůli příspěvku na jeho facebookovém profilu. V něm stojí, že se připravuje plán na diskreditaci ivermektinu, což je experimentální lék proti covidu. Součástí spiknutí má být podle jeho příspěvku vražda několika pacientů. Policejní mluvčí Kateřina Rendlová serveru Seznam Zprávy sdělila, že se Volný mohl podle policie dopustit trestného činu šíření poplašné zprávy.

"Podle mých informaci se připravuje plán na diskreditaci ivermektinu pomocí úmrtí (tedy vraždy) několika pacientů, kteří jej budou užívat," napsal Volný do příspěvku na Facebooku.

Policie na Twitteru v úterý uvedla, že si pisatele předvolává k podání vysvětlení. "Kdo se hodnověrným způsobem dozví, že někdo připravuje některý z vyjmenovaných trestných činů, včetně vraždy, a tento čin nepřekazí nebo neoznámí, může se sám dopustit trestného činu. Pokud tyto informace nemá a pouze je šíří, platí totéž. Pisatele předvoláváme k podání vysvětlení," uvedla policie. 

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Poslanci opět přerušili schvalování zákona ke stavbě Dukovan

Sněmovna ve středu opětovně přerušila schvalování zákona ke stavbě nového bloku dukovanské elektrárny. Vynutila si to opozice, chce uzákonit bezpečnostní záruky výběrového řízení na dodavatele stavby nebo stanovit její maximální cenu. Přerušení si vyžádala TOP 09, která požádala o prověření pravidel omezení řečnické doby právníky dolní komory. Sněmovna se má znovu sejít po poledni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy