Recesisté: Islamizace Česka? Lidi znají muslimy jen ze zpráv

Prokop Vodrážka Prokop Vodrážka
14. 1. 2015 14:14
Recesistické hnutí na Facebooku varuje před konspiračními teoriemi a s nadsázkou poukazuje na stránky zaměřené proti islámu a muslimům.
Logo satirické stránky Island v ČR nechceme
Logo satirické stránky Island v ČR nechceme | Foto: facebook.com / Island v ČR nechceme

Praha – "Island v ČR nechceme!" Alespoň to hlásá stejnojmenná satirická stránka, která se nedávno objevila na Facebooku. Ta se snaží dle slov autorů především "o recesistickou parodii na (skupinu) Islám v ČR nechceme a jiné konspirační teorie u nás.“

"Učiňme přítrž hrozivě se rozrůstajícímu vlivu Islandu v Čechách! Praotec Čech daroval tuto zemi svým potomkům, nikoliv uctívačům sopek ze severu," láká popisek stránky, která se podle svého zakladatele Lukáše Černého snaží především zesměšnit často až paranoidní rétoriku podobných stránek a napodobit jejich argumentaci.

Logo satirické stránky Island v ČR nechceme
Logo satirické stránky Island v ČR nechceme | Foto: facebook.com / Island v ČR nechceme

"Chceme jenom říci, že naše stránka nemá nic proti obyčejným Islanďanům, protože ti jsou jenom obětí zločinné ideologie a zvrhlého životního stylu jménem ISLAND! Pomozte nám zastavit tuhle špínu, co chce jako sopečný popel přikrýt naši krásnou zemi!" potvrzuje jeho slova jeden z příspěvků na stránce.

Češi viděli muslimy jen v televizi

Sám Černý však zdůrazňuje, že i vzhledem k nedávným událostem ve Francii nechtějí žádným způsobem zlehčovat či podceňovat projevy islámského terorismu v Evropě. O to víc je však podle něj důležité nezaměňovat viníky, kterými rozhodně nejsou všichni muslimové, ale islámští teroristé.

Podle něj je tato záměna způsobena především tím, že počet muslimů žijících v Česku je tak malý, že mnoho odpůrců islámu a islamofobů nemělo nikdy příležitost muslima vidět jinde než ve zprávách nebo seriálu Sanitka. "I proto je strach z islamizace Čech především směšný, protože ta je zhruba stejně pravděpodobná jako islandizace Čech," doplnil.

To, že mají Češi pro satiru pochopení, dokládá i obliba stránky. Za dva týdny existence má "antiislandské" hnutí téměř pět tisíc lajků a i samotní uživatelé se směle zapojují do utváření stránky. "Island je špatný od samého základu, a tedy každý, kdo se nedistancoval od jeho prohnilé ústavy a neemigroval, nese spoluvinu na zvrhlém a expandujícím fenoménu islandizace," píše například Benedikt Straňák v jednom z komentářů.

 

Právě se děje

Další zprávy