Děti odmítly oslavu s nemocnou dívkou. Pomohl až Facebook

jaz
20. 4. 2015 16:20
Malá Američanka měla opět trávit své narozeniny sama. Její matka ale požádala o pomoc na sociální síti a uspořádala dceři oslavu, na kterou dorazily stovky cizích lidí.
Mackenzie Moretter
Mackenzie Moretter | Foto: Facebook / Keighla's Fresh Face Photography

Shakopee (Minnesota) – Desetiletá Mackenzie Moretter z malého města v americké Minnesotě pozvala na oslavu svých prvních kulatin spolužáky ze školy. Ti ale odmítli přijít. Její matka nakonec poprosila známé přes Facebook a uspořádala své dceři nezapomenutelnou narozeninovou oslavu.

"Byla jsem smutná, že nikdo nepřijde," řekla serveru Kare malá Mackenzie, která trpí od narození tzv. Sotosovým syndromem, který způsobuje rychlý růst, ale také sociální a mentální opoždění. "Děti jsou k ní přátelští, ale opravdové přátele nemá. Nikdo nevolá a nemluví s ní. Ukážu se ve škole a ona si hraje sama," řekl její otec Matthew Moretter.

Když matka Jenny Moretter zjistila, že bude její dcera opět oslavovat sama, požádala na Facebooku své přátele, aby se alespoň na chvíli stavili popřát Mackenzie všechno nejlepší a přivedli děti v jejím věku.

Na sociálních sítích se plánované oslavy narozenin chytli i naprosto neznámí lidé a založili stránku na crowdfundingovém portálu GoFundMe, kde vybírali peníze na chystanou oslavu. Celkem dali dohromady za dva dny tři tisíce dolarů (v přepočetu skoro 80 tisíc korun).

Starosta městečka také oficiálně vyhlásil sobotu 18. dubna, kdy se oslava konala, za Den Mackenzie Moretter a popřál jí všechno nejlepší. Narozeniny pak Mackenzie oslavila v místním parku, kam dorazily stovky lidí. Dobrovolníci se postarali o hudbu a občerstvení a dívka si užila oslavu, na kterou dlouho nezapomene.

"Ve škole si dělám přátele jen velmi těžko, ale díky, že jste mě vyslyšeli. Miluju vás všechny," poděkovala šťastná Mackenzie gratulantům.

Celá akce ale nakonec vyšla díky darům jen na 400 dolarů (cca 10 tisíc korun), proto se rodina rozhodla zbytek vybraných finančních prostředků darovat organizaci SimonSaysGive. Ta organizuje právě narozeninové oslavy dětem, které jsou v nouzi nebo vážně nemocné.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy