Děti odmítly oslavu s nemocnou dívkou. Pomohl až Facebook

jaz
20. 4. 2015 16:20
Malá Američanka měla opět trávit své narozeniny sama. Její matka ale požádala o pomoc na sociální síti a uspořádala dceři oslavu, na kterou dorazily stovky cizích lidí.
Mackenzie Moretter
Mackenzie Moretter | Foto: Facebook / Keighla's Fresh Face Photography

Shakopee (Minnesota) – Desetiletá Mackenzie Moretter z malého města v americké Minnesotě pozvala na oslavu svých prvních kulatin spolužáky ze školy. Ti ale odmítli přijít. Její matka nakonec poprosila známé přes Facebook a uspořádala své dceři nezapomenutelnou narozeninovou oslavu.

"Byla jsem smutná, že nikdo nepřijde," řekla serveru Kare malá Mackenzie, která trpí od narození tzv. Sotosovým syndromem, který způsobuje rychlý růst, ale také sociální a mentální opoždění. "Děti jsou k ní přátelští, ale opravdové přátele nemá. Nikdo nevolá a nemluví s ní. Ukážu se ve škole a ona si hraje sama," řekl její otec Matthew Moretter.

Když matka Jenny Moretter zjistila, že bude její dcera opět oslavovat sama, požádala na Facebooku své přátele, aby se alespoň na chvíli stavili popřát Mackenzie všechno nejlepší a přivedli děti v jejím věku.

Na sociálních sítích se plánované oslavy narozenin chytli i naprosto neznámí lidé a založili stránku na crowdfundingovém portálu GoFundMe, kde vybírali peníze na chystanou oslavu. Celkem dali dohromady za dva dny tři tisíce dolarů (v přepočetu skoro 80 tisíc korun).

Starosta městečka také oficiálně vyhlásil sobotu 18. dubna, kdy se oslava konala, za Den Mackenzie Moretter a popřál jí všechno nejlepší. Narozeniny pak Mackenzie oslavila v místním parku, kam dorazily stovky lidí. Dobrovolníci se postarali o hudbu a občerstvení a dívka si užila oslavu, na kterou dlouho nezapomene.

"Ve škole si dělám přátele jen velmi těžko, ale díky, že jste mě vyslyšeli. Miluju vás všechny," poděkovala šťastná Mackenzie gratulantům.

Celá akce ale nakonec vyšla díky darům jen na 400 dolarů (cca 10 tisíc korun), proto se rodina rozhodla zbytek vybraných finančních prostředků darovat organizaci SimonSaysGive. Ta organizuje právě narozeninové oslavy dětem, které jsou v nouzi nebo vážně nemocné.

 

Právě se děje

Další zprávy