Bambuškova Ropa vyhřezne v září v Pardubicích

Kultura ČTK Kultura, ČTK
11. 7. 2013 11:03
Miroslav Bambušek uzavírá divadelní cyklus Cesty energie
Foto: ČTK

Praha - Čtyřletý projekt o energetických zdrojích Cesty energie/Uhlí, voda, uran uzavírá autor a režisér Miroslav Bambušek na podzim v Pardubicích inscenací hry Ropa. Uvádět se bude opět ve dvacet let nepoužívaném objektu pardubické Tesly, který si tvůrčí tým pronajal na tři měsíce.

Bambušek už uvedl Ropu v rámci festivalu Next Wave jako scénický dokument právě v Pardubicích.

Čtěte také
Světlo z Haliče. Černý olej vyhřezává ze země jako hnis

Bambuškovými spolupracovníky jsou skladatel Vladimír Franz, autoři výpravy Petr Matásek, Zuzana Krejzková a skupina DKOV, dramaturg Ewan McLaren a herci Leoš Noha, Martin Finger, Halka Třešňáková, Jakub Čermák, Miloslav König a Tomáš Jeřábek. V inscenaci, která vznikne v produkci občanského sdružení Mezery a Jana Valtera, si zahraje také autor.

Foto: Next Wave

"Pardubice vyrostly na rafinaci ropy, haličské ropy - kdysi Fantovy závody dnes Pardubická rafinerie minerálních olejů - Paramo, město je s duchem ropy spojeno. Je to jediné místo, kde podobenství o ropě může vzniknout," vysvětlil Bambušek, proč si zvolil východní Čechy. Inscenaci uvede v industriálním prostoru bývalé Tesly Pardubice. Premiéra bude 1. září v interiérech a exteriérech továrny, bude se hrát také v průběhu října.

Podle Bambuška se příběh odehrává v blíže nespecifikované zemi na východě Evropy, bohaté na zásoby ropy a plynu. To je také důvod, proč tu podnikají petrolejářské firmy, proč kdejaký vlivný státník nezapomene zemi navštívit. "Jde o energeticky strategickou zemi, která se prohlašuje za demokratickou. Ve skutečnosti je pravým opakem demokracie; o tom se ale raději mlčí," uvedl autor a režisér. A tak se tu podle něj rozehrávají mocenské tance peněz, pýchy, přebytku a kanibalismu.

Hra však neřeší jen tyto otázky, zabývá se také spotřebním vztahem k surovinám, zjišťuje, čím je vykoupeno pohodlí lidí. "Jsme otroci nebo zloději, pijavice, paraziti - nebo nám je všechno jedno. Na úkor čeho drancujeme zemi a zabíjíme vodu, která s těžbou ropy souvisí," podotkl Bambušek.

Postava Anny žije na periférii v troskách bývalého sídla se svým množstvím zbytkové vody uprostřed louží ropy a spouště. "Je to obyčejná žena, která tam žije ze svého rozhodnutí a nevnímá ubohost místa," vysvětlil Bambušek. V příběhu se objeví také skutečná postava Bruna Schulze, haličského spisovatele, grafika a malíře, zavražděného nacisty v roce 1943.

Před dvěma lety uvedl Bambušek v bunkru bývalého velení protivzdušné obrany Československa nedaleko Slaného u obce Drnov inscenaci Uran. Byla třetí částí z cyklu Cesty energie 2009-2013, zaměřeného na čtyři z nejdůležitějších energetických zdrojů: uhlí, uran, vodu a ropu. Předcházel jí projekt Voda v Ekotechnickém muzeu v pražské Bubenči v roce 2010 a v roce 2009 inscenace Zdař Bůh v Ostravě na dole Michal, jejímž tématem bylo černé uhlí.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy