Philippe Sands: Krysí stezka
Dalším thrillerem v nabídce Velkého knižního čtvrtka bude Krysí stezka od britsko-francouzského právníka Philippa Sandse. Zaměřuje se na rakouského právníka a vysokého nacistického úředníka Otto von Wächtera, který byl coby tvůrce a dozorce krakovského ghetta obžalován z vraždy více než 100 tisíc Poláků. Po válce jej čtyři roky marně pronásledovali Sověti, Američané, Britové i lovec nacistů Simon Wiesenthal.
"Podařilo se mu uniknout okupačním úřadům, nebyl nikým dostižen, ačkoliv polská vláda na něj poměrně brzy vydala zatykač. On změnil identitu a relativně brzy po válce zemřel," přibližuje překladatel Martin Pokorný, podle nějž detektivní linku příběhu tvoří pátrání po tom, zda Wächter zesnul přirozenou smrtí, či nikoliv.
"Druhý aspekt toho, proč příběh nebyl znám, ale nyní vychází najevo v podrobnostech, je zásluha jeho syna Horsta. Ten otce osobně poznal málo, protože se narodil v době, kdy už byl otec silně vázán na východních územích, ale hlavně pod vlivem matky si bere za úkol hájit jeho čest. To činí tím paradoxním způsobem, že o něm postupně zpřístupňuje materiály, až nakonec zpřístupní písemnou pozůstalost, kterou má v nesmírném objemu k dispozici po otci i matce včetně fotografií, a odevzdá ji Washingtonskému muzeu holokaustu v naději, že to otce ukáže v pozitivním světle," líčí Pokorný.
Vyprávění pracuje s rodinným archivem, novinovými články, deníky i kazetami. Synovu snahu dokázat, že jeho otec nebyl zlý, prolíná s motivací autora knihy Sandse. "Ten pochází z rodiny, která byla těžce zasažena holokaustem, a k tomu Wächterovu příběhu dospěje právě proto, že pátrá po osudech pradědečka. Dá se říct, že Wächter je spolupachatelem vražd jeho rodiny," doplňuje Pokorný.
Knihu vydá nakladatelství Prostor. Nazvaná je po takzvané krysí stezce neboli únikové trase, kterou se přední nacisté jako Adolf Eichmann či Josef Mengele vydávali do Argentiny, kde pak žili pod novou identitou.