Přehledně: Vyjdou vzpomínky Woodyho Allena, kniha o Dylanovi nebo Karikův thriller

Kultura Kultura
18. 2. 2021 13:05
Vzpomínky filmaře Woodyho Allena, syna herce Alaina Delona nebo manželky čekisty, která zažila stalinské čistky ve vrcholné funkci i jako jejich oběť v lágru, vyjdou 18. března na Velký knižní čtvrtek. Akci pořádá síť Kosmas, nyní představila všech 12 titulů. V den Velkého knižního čtvrtka se jim bude věnovat streamovaná beseda, rozhovory s autory povede novinář Petr Vizina.
Obal knihy Krysí stezka.
Obal knihy Krysí stezka. | Foto: Prostor

Philippe Sands: Krysí stezka

Dalším thrillerem v nabídce Velkého knižního čtvrtka bude Krysí stezka od britsko-francouzského právníka Philippa Sandse. Zaměřuje se na rakouského právníka a vysokého nacistického úředníka Otto von Wächtera, který byl coby tvůrce a dozorce krakovského ghetta obžalován z vraždy více než 100 tisíc Poláků. Po válce jej čtyři roky marně pronásledovali Sověti, Američané, Britové i lovec nacistů Simon Wiesenthal.

"Podařilo se mu uniknout okupačním úřadům, nebyl nikým dostižen, ačkoliv polská vláda na něj poměrně brzy vydala zatykač. On změnil identitu a relativně brzy po válce zemřel," přibližuje překladatel Martin Pokorný, podle nějž detektivní linku příběhu tvoří pátrání po tom, zda Wächter zesnul přirozenou smrtí, či nikoliv.

"Druhý aspekt toho, proč příběh nebyl znám, ale nyní vychází najevo v podrobnostech, je zásluha jeho syna Horsta. Ten otce osobně poznal málo, protože se narodil v době, kdy už byl otec silně vázán na východních územích, ale hlavně pod vlivem matky si bere za úkol hájit jeho čest. To činí tím paradoxním způsobem, že o něm postupně zpřístupňuje materiály, až nakonec zpřístupní písemnou pozůstalost, kterou má v nesmírném objemu k dispozici po otci i matce včetně fotografií, a odevzdá ji Washingtonskému muzeu holokaustu v naději, že to otce ukáže v pozitivním světle," líčí Pokorný.

Vyprávění pracuje s rodinným archivem, novinovými články, deníky i kazetami. Synovu snahu dokázat, že jeho otec nebyl zlý, prolíná s motivací autora knihy Sandse. "Ten pochází z rodiny, která byla těžce zasažena holokaustem, a k tomu Wächterovu příběhu dospěje právě proto, že pátrá po osudech pradědečka. Dá se říct, že Wächter je spolupachatelem vražd jeho rodiny," doplňuje Pokorný.

Knihu vydá nakladatelství Prostor. Nazvaná je po takzvané krysí stezce neboli únikové trase, kterou se přední nacisté jako Adolf Eichmann či Josef Mengele vydávali do Argentiny, kde pak žili pod novou identitou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V kádru Běloruska pro MS je Šarangovič z New Jersey, Andrej Kosticyn chybí

Útočník Jegor Šarangovič z New Jersey je hlavní hvězdou sedmadvacetičlenné nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa. Vedle jediné posily z NHL jsou v kádru také tři naturalizovaní Kanaďané a dva Američané. Chybí útočník Andrej Kosticyn z Pardubic, který se v přípravě na šampionát zranil.

Nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Alexej Kolosov, Danny Taylor (oba Dinamo Minsk/KHL), Konstantin Šostak (Čerepovec/KHL),

obránci: Stěpan Falkovskij, Vladislav Jerjomenko, Ilja Solovjov, Ilja Šinkevič, Dmitrij Znacharenko (všichni Dinamo Minsk/KHL), Dmitrij Koronov, Jevgenij Lisovec (oba Ufa/KHL), Andrej Antonov (Junosť Minsk), Nick Bailen (Čeljabinsk/KHL), Kristian Chenkel (Kazaň/KHL),

útočníci: Arťom Děmkov, Francis Paré, Shane Prince (všichni Dinamo Minsk/KHL), Sergej Drozd, Stanislav Lopačuk, Michail Stefanovič (Junosť Minsk), German Něstěrov (Gomel), Andrej Bělevič (Nižnij Novgorod/KHL), Vladislav Kodola (Čerepovec/KHL), Nikita Komarov (Omsk/KHL), Sergej Kosticyn (Bratislava Capitals/ICEHL), Geoff Platt (Ufa/KHL), Jegor Šarangovič (New Jersey/KHL), Danila Klimovič (Zubři Minsk).

před 1 hodinou

AT&T v mnohamiliardové transakci spojí mediální součást s firmou Discovery

Americká telekomunikační společnost AT&T spojí svou rozsáhlou mediální součást s firmou Discovery. Vznikne tak samostatný mediální podnik, jenž bude schopen konkurovat i firmám Netflix a Walt Disney.

AT&T podle odhody získá asi 43 miliard USD (901,5 miliardy Kč) a její akcionáři budou mít v nově sloučené skupině většinový podíl, uvedla agentura Reuters.

Další zprávy