knižní trh

Po několika dnech je z ní bestseller. Gottovy autobiografie už se prodalo 30 tisíc výtisků

Krátce po vydání se bestsellerem stala autobiografie Karla Gotta nazvaná Má cesta za štěstím. Necelý týden poté, co vyšla v den zpěvákových nedožitých 82. narozenin, již je rozprodán první náklad 30 tisíc výtisků, oznámila distribuční společnost Euromedia Group. V Česku se neoficiální hranice bestselleru pohybuje okolo 10 tisíc prodaných výtisků.

"Výroba knihy běží kontinuálně od začátku června a předpokládáme, že bude pokračovat minimálně do konce listopadu. Klíčové budou kapacity a schopnosti tiskáren," říká obchodní ředitel Euromedie Josef Pulchart. Kniha stojí 1229 korun, dotisk do knihkupectví dorazí tento pátek.

Zdroj: ČTK

Mateřská firma Gallimardu kupuje nakladatelství Les Éditions de Minuit

Prestižní francouzské nakladatelství Les Éditions de Minuit, které vydalo díla Marguerite Durasové, Borise Viana nebo držitele Nobelovy ceny za literaturu Samuela Becketta, se stane součástí stejné vydavatelské skupiny jako konkurenční Gallimard. Koupí ho holdingová společnost Groupe Madrigall, která kromě Gallimardu vlastní značky Flammarion nebo Casterman. Smlouvu k 1. lednu 2022 podepsali Antoine Gallimard a Irène Lindonová, dvaasedmdesátiletá prezidentka Les Éditions de Minuit.

To bylo založeno v ilegalitě za nacistické okupace roku 1941. O šest let později se jeho ředitelem stal Jérôme Lindon, po jehož smrti v roce 2001 firmu převzala dcera Irène. "S postupujícími roky čím dál víc přemýšlím o budoucnosti naší firmy, našich spolupracovníků a našich autorů," vysvětluje prodej Irène Lindonová, která podle deníku Le Monde nemá dědice.

Novým šéfredaktorem Les Éditions de Minuit se od ledna stane Thomas Simonnet z Gallimardu. Informace o tom, kolik Groupe Madrigall za Les Éditions de Minuit zaplatila, strany nezveřejnily. Groupe Madrigall je třetí největší firma na francouzském knižním trhu.

Zdroj: Le Monde

Životopis Philipa Rotha vydá stejné nakladatelství, které publikovalo paměti Woodyho Allena

Životopis renomovaného amerického spisovatele Philipa Rotha, který sepsal Blake Bailey, vydá nakladatelství Skyhorse Publishing. Rozhodlo se tak krátce poté, co původní vydavatel W.W. Norton & Company stáhl knihu z prodeje kvůli obviněním Baileyho ze sexuálního obtěžování. Titul na pultech amerických knihkupectví vydržel jen pár týdnů. Skyhorse Publishing jej tam vrátí 15. června, elektronickou verzi a audioknihu zveřejní již tuto středu. Bailey všechna obvinění odmítá.

Jak připomíná agentura AP, kauza tak končí podobně jako ta loňská, kdy pro změnu nakladatelství Hachette Book Group odmítlo zveřejnit autobiografii filmaře Woodyho Allena, v 90. letech minulého století obviněného z obtěžování své adoptivní dcery. Také Allenovy memoáry nakonec vydalo Skyhorse Publishing.

Stejná firma nedávno uzavřela smlouvu na vydání dvou knih Garrisona Keillora, dlouholetého moderátora populárního hudebního pořadu A Prairie Home Companion, podle nějž natočil film Robert Altman. Spolupráci s Keillorem před několika lety rozvázaly rozhlas Minnesota Public Radio i deník Washington Post poté, co byl moderátor obviněn z obtěžování. K němu se vyjádří ve své autobiografii, jedné ze dvou knih, jež vydá Skyhorse.

Zdroj: AP
Pokračovat