knižní trh

Na Svět knihy přišlo 55 tisíc lidí, nejvíc v historii

Veletrh Svět knihy, který na pražském Výstavišti skončil tuto neděli odpoledne, dle předběžných údajů navštívilo 55 tisíc lidí. Podle ředitele Radovana Auera je to rekord. Dosud nejvyšší účast byla roku 2019, kdy dorazilo okolo 50 tisíc osob. "Upravený koncept se očividně osvědčil, lidem se na Světě knihy líbilo, strávili tu delší čas než dříve a koupili zřejmě i více knih, protože nakladatelské kuloáry také hovoří o rekordních tržbách. Což je pro nás důležitější než přesná návštěvnost," říká Auer. Akce se koná od roku 1995, dnes ji pořádá Svaz českých knihkupců a nakladatelů.

Kvůli rekonstrukci Průmyslového paláce se letos výstavní stánky a montované haly nacházely až v okolí Křižíkových pavilonů, za branou pod objektem Maroldova panoramatu. Několik hostů chybělo, nedorazila držitelka Nobelovy ceny za literaturu Světlana Alexijevičová, ruská disidentka Ljudmila Ulická, mexická spisovatelka Fernanda Melchorová, švýcarský dramatik Lukas Bärfuss ani Italka Claudia Durastanti. Diváci se naopak mohli setkat s prozaičkou Leilou Slimani, psychoanalytikem Luigim Zojou, Izraelcem Etgarem Keretem, hongkongským aktivistou Nathanem Lawem nebo polským novinářem Adamem Michnikem, případně z Čechů Jáchymem Topolem a Magdalénou Platzovou. Čestným hostem byla Itálie.

Zdroj: ČTK

Francouzské nakladatelství přejmenovalo román Josepha Conrada

Z obav, že by v dnešním kontextu působil nevhodně, pařížské nakladatelství Autrement změnilo název slavného románu Josepha Conrada z roku 1897. Knihu do češtiny přeloženou jako Černoch z lodě Narcissus dosud Francouzi znali pod názvem Le Nègre du Narcisse. Nově se jmenuje Les Enfants de la mer, tedy Děti moře. Pod tímto názvem, anglicky The Children of the Sea, byla ještě v 19. století prvně publikována v USA.

O novém názvu informoval deník Le Figaro, podle nějž zároveň nakladatelství v textu zmírnilo všechny zmínky o lidech černé pleti. Ti byli v původní verzi označeni slovem s hanlivým podtextem "nègre", nové vydání používá jemnější označení "noir".

Deník Le Figaro změnu kritizuje a připisuje ji takzvané woke culture. Upozorňuje, že podobně francouzské nakladatelství již před časem publikovalo detektivku Deset malých černoušků od Agathy Christie pod názvem Bylo jich deset. Také český Kalibr tuto knihu letos uvedl na trh pod názvem A pak nezbyl žádný.

Zdroj: Le Figaro

Albatros Media pozastavuje obchodování s Ruskem a Běloruskem

Nakladatelství Albatros Media zastavilo spolupráci s ruskými autory, kteří vyjadřují podporu tamnímu prezidentovi Vladimiru Putinovi nebo postupu jeho vojsk na Ukrajině. Firma také nadále nehodlá obchodovat s ruskými a běloruskými subjekty, prodávat do těchto zemí licence, nebo licence nakupovat. V úterý to oznámil ředitel Václav Kadlec, podle nějž tak nakladatelství reaguje na napadení Ukrajiny. Pro něj ruská armáda využila i běloruského území.

"Tento krok děláme s těžkým srdcem, protože si uvědomujeme důležitost setrvalé kulturní komunikace a koneckonců knihy, ani ty ruské, za současnou situaci nemohou. Na druhou stranu Albatros Media nyní nemá zájem generovat jakoukoliv marži na obchodování se zločinným režimem," říká Kadlec. Albatros tak nebude vydávat například bestsellerového Dimitrije Rusa, autora sedmidílné série Hraju, abych žil, ani nepublikuje historickou publikaci Alexandry Litviny.

Firma zároveň darovala šest milionů korun organizacím, jež pomáhají Ukrajincům, a do uprchlických center dodává dětské knihy v ukrajinštině, ukrajinsko-české slovníky nebo učebnice češtiny pro cizince. Albatros rovněž vytváří pracovní místa pro uprchlíky z Ukrajiny, první v minulých dnech zaměstnala slovenská odnož firmy.

Zdroj: ČTK

Kvůli pandemii byl už potřetí zrušen Lipský knižní veletrh

Z důvodu koronavirové pandemie se ani letos nebude konat Lipský knižní veletrh. Ve středu to oznámili pořadatelé. Dlouho přitom avizovali, že ve dnech 17. do 20. března se významná literární a nakladatelská akce uskuteční. Teď byla zrušena potřetí za sebou.

Dle organizátorů příliš mnoho nakladatelů nahlásilo, že se kvůli situaci okolo nemoci covid-19 nezúčastní. Druhý největší knižní veletrh v Německu by tak postrádal rozmanitost. Podle agentury DPA účast odřekly vydavatelské domy jako Oetinger nebo Penguin Random House. Za konání veletrhu se naopak přimlouvala Nadace Kurta Wolffa, zastupující nezávislé nakladatele.

Ředitel veletrhu Oliver Zille zdůvodnil dosavadní přípravy tím, že 75 procent vystavovatelů z předpandemických dob slibovalo účast.

Zdroj: ČTK
Pokračovat