Mezi nejkrásnějšími českými knihami chybí učebnice

ČTK Kultura ČTK, Kultura
22. 4. 2014 14:31
Anketa Památníku národního písemnictví vybrala knižní skvosty za rok 2013. Nejhorší jsou z pohledu porotců učebnice.
Nejkrásnější české knihy roku 2013 budou od středy 23. dubna vystavené v letohrádku Hvězda.
Nejkrásnější české knihy roku 2013 budou od středy 23. dubna vystavené v letohrádku Hvězda. | Foto: Aktuálně.cz

Praha -Tradiční anketa Památníku národního písemnictví o Nejkrásnější české knihy zná vítěze 49. ročníku za rok 2013. Podle poroty je katastrofální situace v oblasti učebnic

"Jsou nepřehledné, s nekvalitními ilustracemi, nevyhovující typografií a naprosto zkreslují i třeba dobrý didaktický záměr autorů. Otravuje to nejen děti, které z nich nic nepochopí, ale i pedagogy, kteří si s nimi nevystačí, a samozřejmě rodiče, které se s dětmi učí. Je to celý komplex problémů," řekla předsedkyně poroty Iva Knobloch.

Porotci kvůli zlepšení apelují na ministerstva kultury i školství. Nakladatelé si jsou špatného stavu vědomi, neboť do soutěže příliš učebnic neposílají.

Porota, která vyzdvihuje nejlépe výtvarně i technicky zpracované knihy, udělila ceny spíše didaktickým pomůckám, které soutěží s učebnicemi. První cenu v této kategorii dostala publikace Denisy Šedivé My a jóga aneb klidná cesta k mateřství, kterou si autorka vydala sama.

Nejkrásnější české knihy roku 2013

Krásná literatura
Hanuš Hachenburg: Hned vedle bílá barva mráčků

Knihy pro děti a mládež
Ondřej Buddeus, David Böhm: Hlava v hlavě

Vědecká a odborná literatura
Vetřelci a volavky

Knihy o výtvarném umění, obrazové a fotografické publikace
Martina Overstreet, Michal Nanoru: Prkýnka na maso jsme uřízli

Katalogy
Milan Guštar - Guštar

Didaktické pomůcky a učebnice
Denisa Šedivá: My a jóga aneb klidná cesta k mateřství

Studijní práce posluchačů výtvarných a polygrafických škol
Pavel Coufalík: Zlín

Cena svazu polygrafických podnikatelů
Libertas za knihu Praha světlem tvořená

Cena Sdružení českých umělců grafiků Hollar za ilustrace
Alžběta Zemanová za knihu Sůva

Cena Vojtěcha Preissiga (uděluje Spolek českých bibliofilů)
Ateliér Krupka za knihu Moxonův pán

Cena tvůrci do 30 let
Ondřej Brom za knihu X/Ten/Deset

Cena TypoDesignClubu za grafické zpracování
Proto

V kategorii krásná literatura zvítězila kniha Hanuše Hachenburga Hned vedle bílá barva mráčků, kterou do češtiny přeložil Šimon Pellar. Hachenburg se jako čtrnáctiletý chlapec dostal do terezínského ghetta, kde s dalšími dětmi tajně vydával časopis. Kniha obsahuje verše chlapce, který zahynul pravděpodobně v plynové komoře v roce 1944 ve věku nedožitých 15 let.

Mezi knihami pro děti bodoval titul básníka Ondřeje Buddeuse a oceňovaného výtvarníka Davida Böhma Hlava v hlavě. Knížka, která letos zvítězila ve stejné kategorii i v soutěži Magnesia Litera. Umělecké i odborné texty se ve výkladu střídají s různými výtvarnými technikami.

V kategorii odborná literatura vyhrála kniha Vetřelci a volavky, kterou sestavil kolektiv autorů s editorem Pavlem Karousem. Kniha doplnila nedávnou výstavu v DOXu věnovanou opomíjené veřejné plastice v Československu zejména 70. a 80. let.

Porota letos doporučila zřídit v soutěži novou kategorii - pro objekty, autorské knihy, případně bibliofilie. Tyto knihy soutěží mezi krásnou literaturou, ale podle odborníků jsou v této kategorii nesouměřitelné.

Obecně soutěž podle Knobloch vypovídá o tom, že kniha je stále živé médium, řada tvůrců experimentuje. "Málokterá úprava knih je klasická, vstupuje do ní internet, městská každodenní kultura, ulice, interakce knihy jako média se světem okolo způsobuje, že je to stále překvapivé médium, rok od roku," řekla.

V kategorii Knihy o výtvarném umění dostala první cenu publikace Prkýnka na maso jsme uřízli (Martina Overstreet a Michal Nanoru) o počátcích českého skateboardingu; v soutěži Magnesia Litera se dostala do finále. Mezi pracemi posluchačů výtvarných škol porota jako nejlepší vybrala knihu Pavla Coufalíka s názvem Zlín, které udělila Cenu Arna Sáňky.

Nejkrásnější české knihy roku 2013 budou od středy vystavené v letohrádku Hvězda, poté je uvidí i návštěvníci veletrhu Svět knihy. Do soutěže bylo letos přihlášeno 250 titulů od 104 vydavatelů.

 

Právě se děje

Další zprávy