Ian McEwan vytáhl do "svaté války" s náboženstvím

Kultura Kultura
17. 4. 2014 14:02
Slavný britský romanopisec se v nové knize The Children Act zaměřil na konflikt vědy a víry.
Ian McEwan.
Ian McEwan. | Foto:

Londýn, Praha - Ian McEwan je nesporně jedním z nejsledovanějších současných spisovatelů na britských ostrovech. Každá jeho nová kniha je událostí i v českých knihkupectvích.

České čtenáře naposledy McEwan "namlsal" obdivuhodnou směsí špionážního thrilleru, středostavovského dramatu i drtivou pointou v románu Mlsoun. Ve své nejnovější knize The Children Act se zaměřil na konflikt vědy a víry. V Británii vyjde 4. září.

Ian McEwan v češtině

knija ian mcewan mlsoun

Romány
Betonová zahrada, 1993 (The Cement Garden – 1978)
Černí psi, 1996 (Black Dogs – 1992)
Cizinci ve městě, 1996 (The Comfort of Strangers – 1981)
Nevinný, 1997, 2010 (The Innocent – 1989)
Amsterodam, 1999, 2013 (Amsterdam – 1998)
Nezničitelná láska, 2000 (Enduring Love – 1997)
Dítě v pravý čas, 2002, 2012 (The Child in Time – 1987)
Pokání, 2003 (Atonement – 2001)
Sobota, 2006 (Saturday – 2005)
Na Chesilské pláži, 2007 (On Chesil Beach – 2007)
Solar, 2011 (Solar – 2010)
Mlsoun, 2013 (Sweet Tooth - 2012)

Povídky
Psychopolis a jiné povídky, 1997 (In Between the Sheets – 1978)
První láska, poslední pomazání, 2004 (First Love, Last Rites – 1975)

Pro děti
Snílek, 1998 (The Daydreamer – 1994)

Východiskem příběhu je situace rodičů, kteří svému vážně nemocnému synovi z náboženských důvodů odmítnou poskytnout lékařskou pomoc. Rozhodující postavou je pak předseda nejvyššího soudu. Žena, která zvažuje, zda jsou rodiče vinni, když nechají své dítě zemřít kvůli víře.

McEwan se tématem zabýval minulý měsíc v přednášce na literárním festivalu v Oxfordu. Popsal podle deníku Telegraph odmítnutí lékařské pomoci z náboženských důvodů jako naprosto zvrácené a nehumánní. "Sekulární mysl se zdá mnohem lépe připravená na vytváření rozumných úsudků," uvedl McEwan.

S odkazem na případy nehumánního chování týkajícího se Svědků Jehovových i katolíků pochválil McEwan britský zákon z roku 1989, který staví blaho dítěte jako nejvyšší zájem v každém soudním rozhodnutí. "Je to pozoruhodně civilizovaný právní předpis," řekl McEwan.

Nositel Bookerovy ceny z roku 1998 za román Amsterdam řeší vztah k víře ve své tvorbě dlouhodobě. Například v rozhovoru pro časopis Beliver řekl, že s náboženstvím "nemá trpělivost". "Nejsem proti náboženství jako takovému. Nicméně na světě existuje asi šest tisíc různých náboženských přesvědčení a všechna asi správná nebudou. Myslím, že svobodu může garantovat jedině sekularismus,” prohlásil McEwan.

Podle McEwanova vydavatele Dana Franklina je nový román "klasický McEwan, který se dokáže zcela mimořádně vyjadřovat hlavou a srdcem."

Každopádně to zatím vypadá, že po Mlsounovi se Ian McEwan opět vrací k temným, znepokojivým obrazům, patologickým jevům, krutosti a nemilosrdnému mlýnku událostí, nad nimiž postavy často ztrácely kontrolu. Taková byla nejhumornější autorova kniha – černá groteska Amsterdam i Pokání a nakonec také Solar. O jeho prvních knihách nebo třeba prvním špionážním příběhu (Nevinný, odehrávající se v schizofrenním poválečném Berlíně a nabízejícím problematiku rozřezání lidského těla a následnou úschovu čvachtavých kufrů) ani nemluvě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy