Ian McEwan vytáhl do "svaté války" s náboženstvím

Kultura Kultura
17. 4. 2014 14:02
Slavný britský romanopisec se v nové knize The Children Act zaměřil na konflikt vědy a víry.
Ian McEwan.
Ian McEwan. | Foto:

Londýn, Praha - Ian McEwan je nesporně jedním z nejsledovanějších současných spisovatelů na britských ostrovech. Každá jeho nová kniha je událostí i v českých knihkupectvích.

České čtenáře naposledy McEwan "namlsal" obdivuhodnou směsí špionážního thrilleru, středostavovského dramatu i drtivou pointou v románu Mlsoun. Ve své nejnovější knize The Children Act se zaměřil na konflikt vědy a víry. V Británii vyjde 4. září.

Ian McEwan v češtině

knija ian mcewan mlsoun

Romány
Betonová zahrada, 1993 (The Cement Garden – 1978)
Černí psi, 1996 (Black Dogs – 1992)
Cizinci ve městě, 1996 (The Comfort of Strangers – 1981)
Nevinný, 1997, 2010 (The Innocent – 1989)
Amsterodam, 1999, 2013 (Amsterdam – 1998)
Nezničitelná láska, 2000 (Enduring Love – 1997)
Dítě v pravý čas, 2002, 2012 (The Child in Time – 1987)
Pokání, 2003 (Atonement – 2001)
Sobota, 2006 (Saturday – 2005)
Na Chesilské pláži, 2007 (On Chesil Beach – 2007)
Solar, 2011 (Solar – 2010)
Mlsoun, 2013 (Sweet Tooth - 2012)

Povídky
Psychopolis a jiné povídky, 1997 (In Between the Sheets – 1978)
První láska, poslední pomazání, 2004 (First Love, Last Rites – 1975)

Pro děti
Snílek, 1998 (The Daydreamer – 1994)

Východiskem příběhu je situace rodičů, kteří svému vážně nemocnému synovi z náboženských důvodů odmítnou poskytnout lékařskou pomoc. Rozhodující postavou je pak předseda nejvyššího soudu. Žena, která zvažuje, zda jsou rodiče vinni, když nechají své dítě zemřít kvůli víře.

McEwan se tématem zabýval minulý měsíc v přednášce na literárním festivalu v Oxfordu. Popsal podle deníku Telegraph odmítnutí lékařské pomoci z náboženských důvodů jako naprosto zvrácené a nehumánní. "Sekulární mysl se zdá mnohem lépe připravená na vytváření rozumných úsudků," uvedl McEwan.

S odkazem na případy nehumánního chování týkajícího se Svědků Jehovových i katolíků pochválil McEwan britský zákon z roku 1989, který staví blaho dítěte jako nejvyšší zájem v každém soudním rozhodnutí. "Je to pozoruhodně civilizovaný právní předpis," řekl McEwan.

Nositel Bookerovy ceny z roku 1998 za román Amsterdam řeší vztah k víře ve své tvorbě dlouhodobě. Například v rozhovoru pro časopis Beliver řekl, že s náboženstvím "nemá trpělivost". "Nejsem proti náboženství jako takovému. Nicméně na světě existuje asi šest tisíc různých náboženských přesvědčení a všechna asi správná nebudou. Myslím, že svobodu může garantovat jedině sekularismus,” prohlásil McEwan.

Podle McEwanova vydavatele Dana Franklina je nový román "klasický McEwan, který se dokáže zcela mimořádně vyjadřovat hlavou a srdcem."

Každopádně to zatím vypadá, že po Mlsounovi se Ian McEwan opět vrací k temným, znepokojivým obrazům, patologickým jevům, krutosti a nemilosrdnému mlýnku událostí, nad nimiž postavy často ztrácely kontrolu. Taková byla nejhumornější autorova kniha – černá groteska Amsterdam i Pokání a nakonec také Solar. O jeho prvních knihách nebo třeba prvním špionážním příběhu (Nevinný, odehrávající se v schizofrenním poválečném Berlíně a nabízejícím problematiku rozřezání lidského těla a následnou úschovu čvachtavých kufrů) ani nemluvě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy