Reiner následuje Ivana Blatného do emigrace i blázince

ČTK ČTK
18. 4. 2014 15:48
Po třicetiletém bádání vydává spisovatel a nakladatel Martin Reiner román Básník o spletitých osudech i poezii Ivana Blatného.
Ivan Blatný.
Ivan Blatný. | Foto: martinreiner.cz

Praha - Spisovatel a nakladatel Martin Reiner vydává román Básník o Ivanu Blatném, jehož poezií i osudy se usilovně zabývá už třicet let. Obsáhlou publikaci, beletrizovaný životopis, který se blíží až detektivnímu románu, nevydá ve svém nakladatelství Druhé město, ale u kolegy Viktora Stoilova v Torstu.

Martin Reiner, který až do roku 2006 používal po svém adoptivním otci příjmení Pluháček, vedl od 90. let nakladatelství Petrov, to v roce 2006 nahradilo menší nakladatelství Druhé město. S poezií Blatného se potkal jako začínající básník v 80. letech a začal se jeho tvorbou zabývat.

Již počátkem 90. let měl připravenou k vydání jeho monografii. Přes vlastní pozdější nakladatelské aktivity na čas práci na knize o Blatném upozadil, ale od roku 2000 začal pracovat na románu o básníkově nevšedním životním příběhu. Než vyšel, připravil o něm podrobnou webovou stránku.

Reiner byl autorem scénáře prvního televizního dokumentu o Blatném a desítek novinových článků a rozhlasových pořadů. Stál také za převozem Blatného pozůstalosti z Londýna do Památníku národního písemnictví, organizoval slavnostní ukládání ostatků Blatného na brněnském Slavíně a významně se podílel i na umístění básníkovy pamětní desky na jeho rodném domě na Obilném trhu.

Blatný zažil v Československu nejprve velkou literární slávu, po své emigraci do Anglie v březnu 1948 pak snahu o vymazání svého jména z českých literárních dějin.

"Reinerův román je strhující text, který se zabývá nejen básníkovým životem, ale též literárním kontextem, dobou a místy, na nichž Ivan Blatný žil," říká o knize její nakladatel Viktor Stoilov.

Čtenář se dozví mnoho z literárního života první republiky stejně jako zajímavé detaily z přátelství mezi Blatným, Ortenem, Kainarem, Chalupeckým, Nezvalem a dalšími. Nahlédne do protektorátních let a hrůz heydrichiády.

Po Blatného emigraci dostane možnost seznámit se s intrikami, jimiž dlouhé roky žil český politický exil, stejně jako s činností komunistických agentů v zahraničí. A básníka neopustí ani v blázincích, v nichž strávil většinu ze čtyřiceti let svého života v Anglii. Kniha je nabitá dosud neznámými informacemi, zároveň je silně emotivní. Životní úděl Blatného je jedním z velkých českých osudů 20. století.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

Další zprávy