Reiner následuje Ivana Blatného do emigrace i blázince

ČTK ČTK
18. 4. 2014 15:48
Po třicetiletém bádání vydává spisovatel a nakladatel Martin Reiner román Básník o spletitých osudech i poezii Ivana Blatného.
Ivan Blatný.
Ivan Blatný. | Foto: martinreiner.cz

Praha - Spisovatel a nakladatel Martin Reiner vydává román Básník o Ivanu Blatném, jehož poezií i osudy se usilovně zabývá už třicet let. Obsáhlou publikaci, beletrizovaný životopis, který se blíží až detektivnímu románu, nevydá ve svém nakladatelství Druhé město, ale u kolegy Viktora Stoilova v Torstu.

Martin Reiner, který až do roku 2006 používal po svém adoptivním otci příjmení Pluháček, vedl od 90. let nakladatelství Petrov, to v roce 2006 nahradilo menší nakladatelství Druhé město. S poezií Blatného se potkal jako začínající básník v 80. letech a začal se jeho tvorbou zabývat.

Již počátkem 90. let měl připravenou k vydání jeho monografii. Přes vlastní pozdější nakladatelské aktivity na čas práci na knize o Blatném upozadil, ale od roku 2000 začal pracovat na románu o básníkově nevšedním životním příběhu. Než vyšel, připravil o něm podrobnou webovou stránku.

Reiner byl autorem scénáře prvního televizního dokumentu o Blatném a desítek novinových článků a rozhlasových pořadů. Stál také za převozem Blatného pozůstalosti z Londýna do Památníku národního písemnictví, organizoval slavnostní ukládání ostatků Blatného na brněnském Slavíně a významně se podílel i na umístění básníkovy pamětní desky na jeho rodném domě na Obilném trhu.

Blatný zažil v Československu nejprve velkou literární slávu, po své emigraci do Anglie v březnu 1948 pak snahu o vymazání svého jména z českých literárních dějin.

"Reinerův román je strhující text, který se zabývá nejen básníkovým životem, ale též literárním kontextem, dobou a místy, na nichž Ivan Blatný žil," říká o knize její nakladatel Viktor Stoilov.

Čtenář se dozví mnoho z literárního života první republiky stejně jako zajímavé detaily z přátelství mezi Blatným, Ortenem, Kainarem, Chalupeckým, Nezvalem a dalšími. Nahlédne do protektorátních let a hrůz heydrichiády.

Po Blatného emigraci dostane možnost seznámit se s intrikami, jimiž dlouhé roky žil český politický exil, stejně jako s činností komunistických agentů v zahraničí. A básníka neopustí ani v blázincích, v nichž strávil většinu ze čtyřiceti let svého života v Anglii. Kniha je nabitá dosud neznámými informacemi, zároveň je silně emotivní. Životní úděl Blatného je jedním z velkých českých osudů 20. století.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Státní kasa už pociťuje dopady koronaviru. Schodek ke konci března stoupl na 44,7 miliardy Kč

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 miliardy korun z únorových 27,4 miliardy korun. Loni ke konci března byl schodek 9,2 miliardy korun. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Letošní březnový výsledek je nejhorší od roku 2010, tehdy skončil ke konci března rozpočet ve schodku 45,9 miliardy korun. Sněmovna minulý týden kvůli dopadům šíření koronaviru zvýšila letošní schodek rozpočtu ze 40 na 200 miliard korun.

Příjmy rozpočtu ke konci března meziročně stouply o 13 miliard na 377,3 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení stouply meziročně o 14,2 miliardy na 320,2 miliardy korun. Výdaje rozpočtu meziročně stouply o 48,5 miliardy na 422 miliard korun. Některá dosud přijatá opatření na omezení dopadů šíření koronaviru podle ministerstva financí již ovlivnila březnové příjmy rozpočtu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy